Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motol se ptá pacientů, co jim vadí

  9:36aktualizováno  9:36
Praha - O málokteré nemocnici se mluví tolik jako o Motole. Ať už je to proto, že se zdejším lékařům povedl některý ze špičkových zákroků, nebo třeba kvůli dětské transplantační jednotce, jejíž budoucnost je závislá na penězích mnoha dárců. Samotné vedení nemocnice se pacientů ptá, co jim vadí. Nemocní si občas stěžují na nekvalitní jídlo i dlouhá čekání, přejí si donášku novin či kadeřníka.
Při vstupu do této fakultní nemocnice může každý využít jednoho z dvou vchodů.
Když člověk potřebuje například na onkologii nebo plicní kliniku a vejde vraty v dolní části, dostane se do labyrintu menších baráčků z období druhé světové války, které čeká brzy demolice.

Naopak při příchodu vrchním vchodem uvidí návštěvník dva velké pavilony, jejichž vzhled se od sebe velmi liší.

FNM v číslech
počet zaměstnanců: 4335
počet lékařů: 626
počet lůžek: 2351
  z toho děti: 691
              dospělí: 1279
              dlouhodobě nemocní:381
počet hospitalizací: 58 476
počet ambulantních ošetření: 638 404
Vstup na balkony je zakázán
V staré dětské části je už pobyt pomalu o život. Celá budova se rozpadá před očima a zasloužila by si nad dveřmi cedulku Vstup pouze na vlastní nebezpečí. V loňském roce musela být kvůli havárii na čas uzavřena dětská transplantační jednotka kostní dřeně.

"Na budově se šetřilo tak, že v betonu bylo cementu pod normu," řekl ředitel Miloslav Ludvík. Například vstup na balkony je zakázán, mohly by se totiž i pod dětskými pacienty zřítit. Někteří pacienti, třeba na onkologii, však tady musí trávit dlouhé týdny.

Díky Nadaci Chantal Poullain je tedy alespoň prostředí uvnitř budovy vymalováno obrázky, do vykachlíkované a sterilní nemocnice má opravdu daleko.

Zároveň se jedná o nejunikátnější dětskou kliniku z hlediska lékařské péče. Pod jednou střechou tu jsou totiž koncentrováni specialisté všech dětských oborů. Nejšpičkovější z nich je podle  Ludvíka kardiocentrum zabývající se vrozenými dětskými srdečními vadami.

"Naši lékaři učí i odborníky z Velké Británie," řekl Ludvík. V nejbližší době by se proto mělo začít s její rekonstrukcí. V současné době nemocnice shání garanta na úvěr ve výši 4,5 miliardy korun.

Pokoje pro dospělé jsou moderní
Část pro dospělé je již moderní, menší problém zde však bývá s orientací.
"Často jsem se ztrácela, přitom se ráda projdu, aby čas rychleji utekl," prozradila pacientka z interního oddělení Helena Dvořáková.

Dodala, že si ráda zajde koupit do přízemí noviny nebo posedět do kavárničky. S chováním sestřiček i lékařů je prý navýsost spokojená. Navíc má klid a úplné soukromí, protože leží na nadstandardním pokoji.

"Dcera s manželem mi to za tisíc korun na den zařídili. Mám tady pro sebe záchod, sprchu, televizi i telefon," řekla Dvořáková s tím, že se téměř necítí jako v nemocnici.

Ani pacienti na klasických pokojích se však nemají špatně. Sprchový kout a toaleta jsou přímo u pokoje, společné vždy pro dva trojlůžáky. Televize je na každém oddělení ve společenské místnosti. Postele jsou moderní, s elektricky ovladatelným polohováním.

Obchodů je dostatek

Však to také pacientům z nového pavilonu ostatní závidí. Například třiasedmdesátiletý Jaromír Pyšvejc už leží rok ve zdejší Léčebně dlouhodobě nemocných, kde je vybavení přece jen postarší. "No, já se nedivím. Je už to takové odkládací oddělení. A jídlo nestojí za nic. Věčně máme těstoviny, a když na lístek napíšou pečeně, tak dostaneme ovařené maso. Ale taky to chápu, je nás tu moc. Taky mi tu chybí holič. Chodí jen jeden po celém areálu a za ostříhání a oholení zaplatím skoro stovku," postěžoval si trochu Pyšvejc.

Hned však dodal, že odborná úroveň je opravdu dobrá a také obchodů je v Motole dostatek. Člověk zde nenajde jen několik obchodů s potraviny, ale třeba i prodejnu oblečení.

Se službami je spokojen i třiašedesátiletý Josef Pokorný. "Je tu teplo a všichni jsou ochotní. A jídlo? Co mi chutná, sním, a nebo si něco koupím v krámě," řekl.

Mezi specializované programy Motola patří například transplantace plic, výkony hrudní chirurgie a nitrobřišních orgánů nebo léčba štítné žlázy.

Ředitel Motola slibuje další významné změny
Ředitel fakultní nemocnice Miloslav Ludvík slibuje, že lidé z vedení nemocnice připravují další změny, po kterých pacienti volají.

Děláte průzkumy spokojenosti mezi pacienty. Co by si přáli zlepšit?

V současné době probíhá restrukturalizace všech služeb. Právě vypisujeme výběrová řízení na nájemce nebytových prostor, takže se zde asi mnohé změní. Pacienti by si přáli také například kadeřníka na pokoj či roznášku novin a časopisů. Měli jsme také problémy s jídlem. Bylo chudé, často už nám nezbylo třeba na maso. Proto nyní zvyšujeme stravní dávky, tak snad bude větší spokojenost. Lidem se také nelíbí, že je sestry budí příliš brzy. Na dvou klinikách proto zkoušíme buzení až po osmé, tak uvidíme, jak se nám to osvědčí.
Kdy by měla proběhnout tolik diskutovaná rekonstrukce dětské části nemocnice?
Teď sháníme garanta na úvěr. Ale nebude to jednoduché. Aby byla zachována unikátnost, kdy nad lůžkem může stát jakýkoliv odborník do tří až pěti minut, a zároveň se nám nerozprchly lékařské týmy, budeme muset vše zvládnout do třiceti měsíců.
Jaká je šance pro pacienta, aby se mu věnoval některý z vašich odborníků?
Máme přece svobodnou volbu lékaře. Zakazuji našim zaměstnancům hledět na nějakou spádovost. Na druhou stranu se za ně nemohu úplně zaručit. Záleží na nich, zda někoho odmítnou. A třeba léčebna dlouhodobě nemocných je plná, tak nepřijímáme. Velký problém je také s přeplněností ambulancí. Chtěli bychom proto od nového roku zavést časové objednávání.
Lidé si také hodně stěžovali na placené parkování...
Chápu, že to může být problém třeba kvůli těm ambulancím. Všichni se nahrnou v sedm ráno a pak musí čekat čtyři hodiny. Jinak je ale placení nutné. Kousek na Homolce je parkování zadarmo a odtamtud je to sem kousek. Lidé ale dělali to, že přivezli babičku, jeli do města na nákup a večer se vrátili. Tady je ale jen necelých dvě stě míst, a to už dnes nestačí. Už jsme dokonce museli dvě děti resuscitovat v sanitě, protože prostě neprojela.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz