Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motol popřel nařčení ze špatného hospodaření

  14:46aktualizováno  14:46
M o t o l - Ukončení sporu mezi Fakultní nemocnicí Motol a její bývalou ředitekou Helenou Rögnerovou je stále v nedohlednu. Rögnerová byla na konci roku 1999 odvolána po konfliktu s bývalým ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem. Nemocnice Rögnerové měla podle zákoníku práce nabídnout odpovídající pracovní uplatnění, to však neudělala. Motol ale nemá podle svého vedení nic společného s odvoláním ředitelky a veškerou odpovědnost svaluje na ministerstvo zdravotnictví. Navíc management odmítl tvrzení Rögnerové o katastrofálním propadu hospodaření.

"Ekonomické ztráty se po nástupu nového ředitele Miloslava Ludvíka podařilo snížit o více než polovinu oproti ztrátám, které plánovala bývalá ředitelka," řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Vedoucí tiskového oddělení nemocnice Jaromír Morávek upřesnil, že odhad propadu na rok 2000, který zpracovala Rögnerová, činil 400 milionů korun. Novému vedení se podařilo organizačními a dalšími opatřeními docílit toho, že skutečný deficit za rok 2000 se stáhl na 178 milionů korun. "Podařilo se tak alespoň částečně zmírnit důsledky chybných manažerských rozhodnutí minulého vedení, kvůli kterým se Motol dostal do nepříznivé hospodářské situace," konstatoval.

Jurinová podotkla, že v této souvislosti vedení nemocnice nerozumí výrokům bývalé ředitelky, že je připravena zabránit dalšímu katastrofálnímu propadu nemocnice. "Pokud paní Rögnerová bude chtít jako senátorka pomáhat naší nemocnici, a to zejména v nutné rekonstrukci dětského pavilónu, který se pod jejím vedením dostal do bezmála havarijního stavu, bude to ze strany lékařské i občanské veřejnosti bezpochyby hodnoceno jako chvályhodný počin," dodala.

Motol trvá na platnosti výpovědi Rögnerové
Fakultní nemocnice Motol se rozhodla odvolat proti rozsudku o neplatnosti výpovědi bývalé ředitelce nemocnice, senátorce Heleně Rögnerové. "Nemocnice má názor, že výpověď byla platná, a je připravena to u soudu doložit," řekl Jaromír Morávek z tiskového oddělení nemocnice. Zdůraznil také, že nemocnice nemůže řešit, zda bylo oprávněné odvolání Rögnerové z funkce ředitelky, kterou 16. listopadu 1999 odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Ivan David. Nemocnice může řešit pouze to, zda výpověď z pracovního poměru byla platná.

Platnost odvolání z místa ředitelky musí řešit zřizovatel nemocnice, kterým je ministerstvo zdravotnictví.

David odvolal Rögnerovou na základě kontroly ministerstva zdravotnictví kvůli údajně špatnému hospodaření nemocnice. Podle soudu jí měla nemocnice nabídnout jiné místo, což se nestalo. Soud rovněž rozhodl, že nemocnice jí musí zpětně vyplatit mzdu. Tato částka by mohla dosáhnout až tři čtvrtě miliónu korun.   

Poslanec Ivan David uvedl, že pokud by soud rozhodl, že odvolal Rögnerovou neoprávněně, byl by to výrok nesmyslný. "Ministr je oprávněn odvolat ředitele ministerstvem zřizované organizace," zdůraznil. Připomněl, že odvoláním nebyl pracovní poměr s Rögnerovou ukončen. Ukončila ho až nemocnice.

Pavel Březovský, bývalý náměstek ředitelky, pověřený tehdy vedením nemocnice, a nynější ředitel odboru na ministerstvu zdravotnictví, vyplatil Rögnerové odměnu 50.000 korun a třináctý plat a propustil ji pro nadbytečnost. Rögnerová pak nemocnici žalovala, že byla propuštěna, aniž jí bylo v souladu se zákoníkem práce nabídnuto uplatnění.

"Jestliže dnes Rögnerová tvrdí, že vlastně nebyla jako ředitelka odvolána, měla by vysvětlit, oč své tvrzení opírá. Fakt, že odvolání osobně nepřevzala, není rozhodující. Protože by se tak mohl každý vyhýbat důsledkům aktů sdělovaných korespondenčně, stanoví občanský soudní řád, že písemnost se považuje za doručenou dnem, kdy byla uložena, i když se o tom občan nedozvěděl," upřesnil David.

Odvolání Rögnerové bývalým ministrem Davidem
Rögnerová se do konfliktu s bývalým ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem dostala na konci roku 1999 kvůli výběrovému řízení na stravování v Motole. David ji údajně nutil podepsat smlouvu nevýhodnou pro nemocnici, když to odmítla, poslal do zařízení kontrolu. Ministr ji pak s odkazem na výsledky kontroly odvolal. Nemocnice Rögnerové měla podle zákoníku práce nabídnout odpovídající pracovní uplatnění, to však neudělala.

Rögnerová se s tehdejším ministrem Davidem přela navíc o dopis, který ji měl oznámit její odvolání z funkce. Ten podle jejích slov nedostala, David tvrdil opak. Ministerstvo zdravotnictví i nyní tvrdí, že vše bylo v pořádku. "Odvolání bylo v pořádku, chybně postupovala pouze nemocnice," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ota Černý.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz