Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motol hledá tři miliardy korun

  8:51aktualizováno  8:51
Motol - Sotva Fakultní nemocnice Motol vyhrála boj o rekonstrukci životně důležité transplantační jednotky, stojí před ní další boj - nezbytně potřebuje peníze na opravu dětské části nemocnice, která je ve velmi špatném stavu. "Je na hranici životnosti, budova vznikala v letech 1965-1976 a od té doby se do ní neinvestovalo," upozornil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík s tím, že potřebuje sehnat přes tři miliardy korun.

"Podle provedených projektů, které jsme nechali vytvořit, mohou některá oddělení fungovat jen na mou vlastní zodpovědnost, jinak by se musela zavřít," podotýká.

Jeho slova potvrzuje procházka po odděleních. Na balkony mají lidé naprostý zákaz vstupovat, protože by mohli spadnout. Výtahy příliš nefungují, dosluhuje energocentrum, které dodává nemocnici všechny energie.

Toto všechno samozřejmě komplikuje pobyt pražským i mimopražským pacientům, stejně jako lékařům a veškerému personálu.

"Práce tady je čím dál obtížnější," přiznává zástupce přednosty II. dětské kliniky Vladimír Komrska. "Nejhorší je to s vodovodními instalacemi a odpady. Staré trubky korodují, praskají a my pak za provozu musíme kopat stoupačky. Je to nebezpečné i z hygienického hlediska, protože prach vznikající při bourání dětem rozhodně neprospívá. V některých pokojích nejde vůbec topení zabudované v podlaze, což musíme řešit náhradními zdroji, o které se však děti mohou popálit," konstatuje přednosta.

O vážnosti situace svědčí i jedna epizoda ze zimních měsíců. V pokojích byla kvůli netěsnícím oknům zima, takže je musely sestry ucpávat prostěradly.

Náklady na stavební úpravy by podle ekonomického náměstka Jiřího Čihaře dosáhly asi 1,1 miliardy, technologická část by stála 2,2 miliardy korun. "Takové peníze lze sehnat jen těžko. Ze státního rozpočtu je určitě najednou nedostaneme a nemocnice na to samozřejmě také nemá..

Jediné řešení vidíme v dodavatelském úvěru, jehož splácení by se rozložilo na několik let. Nároky na státní rozpočet, v němž se pro nás počítá s 1,1 miliardy, by se rozložily na deset dvanáct let. Výhodou úvěru je, že by rekonstrukce byla rychle hotova a státní rozpočet by nebyl naráz tolik zatížen. Na splácení by se podle svých sil podílela i nemocnice," dodal Čihař.

Aby se zachovala unikátnost komplexní nemocnice, je třeba stavbu dokončit do 18 měsíců. Náměstek pro lékařskou preventivní péči Vladimír Říha předesílá, že kromě oddělení popálenin, o kterém se již jedná, jsou v motolské nemocnici k dispozici specialisté všech dětských oborů.

"Pokud by se rekonstrukce v termínu nestihla, hrozilo by rozstrkání jednotlivých klinik po Praze, čímž by se komplexnost péče narušila," uvedl Říha s tím, že po opravách by se sem koncentrovala dětská specializovaná péče z celé republiky.

S rekonstrukcí se čekalo až doteď, neboť nejprve bylo třeba vyřešit boj o dětskou transplantační jednotku kostní dřeně. Ředitel nakonec 80 milionů korun sehnal a jednotka se přestěhovala do nových prostor v pavilonu G.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Demonstranti se zalepenými ústy protestovali v Praze proti Babišovi

Na Staroměstském náměstí v Praze se v úterý v podvečer uskutečnil němý protest...

Stovky lidí se zalepenými ústy protestovaly v Praze proti premiérovi Andreji Babišovi. Podle nich odmítá veřejnou...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz