Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motol hledá tři miliardy korun

  8:51aktualizováno  8:51
Motol - Sotva Fakultní nemocnice Motol vyhrála boj o rekonstrukci životně důležité transplantační jednotky, stojí před ní další boj - nezbytně potřebuje peníze na opravu dětské části nemocnice, která je ve velmi špatném stavu. "Je na hranici životnosti, budova vznikala v letech 1965-1976 a od té doby se do ní neinvestovalo," upozornil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík s tím, že potřebuje sehnat přes tři miliardy korun.

"Podle provedených projektů, které jsme nechali vytvořit, mohou některá oddělení fungovat jen na mou vlastní zodpovědnost, jinak by se musela zavřít," podotýká.

Jeho slova potvrzuje procházka po odděleních. Na balkony mají lidé naprostý zákaz vstupovat, protože by mohli spadnout. Výtahy příliš nefungují, dosluhuje energocentrum, které dodává nemocnici všechny energie.

Toto všechno samozřejmě komplikuje pobyt pražským i mimopražským pacientům, stejně jako lékařům a veškerému personálu.

"Práce tady je čím dál obtížnější," přiznává zástupce přednosty II. dětské kliniky Vladimír Komrska. "Nejhorší je to s vodovodními instalacemi a odpady. Staré trubky korodují, praskají a my pak za provozu musíme kopat stoupačky. Je to nebezpečné i z hygienického hlediska, protože prach vznikající při bourání dětem rozhodně neprospívá. V některých pokojích nejde vůbec topení zabudované v podlaze, což musíme řešit náhradními zdroji, o které se však děti mohou popálit," konstatuje přednosta.

O vážnosti situace svědčí i jedna epizoda ze zimních měsíců. V pokojích byla kvůli netěsnícím oknům zima, takže je musely sestry ucpávat prostěradly.

Náklady na stavební úpravy by podle ekonomického náměstka Jiřího Čihaře dosáhly asi 1,1 miliardy, technologická část by stála 2,2 miliardy korun. "Takové peníze lze sehnat jen těžko. Ze státního rozpočtu je určitě najednou nedostaneme a nemocnice na to samozřejmě také nemá..

Jediné řešení vidíme v dodavatelském úvěru, jehož splácení by se rozložilo na několik let. Nároky na státní rozpočet, v němž se pro nás počítá s 1,1 miliardy, by se rozložily na deset dvanáct let. Výhodou úvěru je, že by rekonstrukce byla rychle hotova a státní rozpočet by nebyl naráz tolik zatížen. Na splácení by se podle svých sil podílela i nemocnice," dodal Čihař.

Aby se zachovala unikátnost komplexní nemocnice, je třeba stavbu dokončit do 18 měsíců. Náměstek pro lékařskou preventivní péči Vladimír Říha předesílá, že kromě oddělení popálenin, o kterém se již jedná, jsou v motolské nemocnici k dispozici specialisté všech dětských oborů.

"Pokud by se rekonstrukce v termínu nestihla, hrozilo by rozstrkání jednotlivých klinik po Praze, čímž by se komplexnost péče narušila," uvedl Říha s tím, že po opravách by se sem koncentrovala dětská specializovaná péče z celé republiky.

S rekonstrukcí se čekalo až doteď, neboť nejprve bylo třeba vyřešit boj o dětskou transplantační jednotku kostní dřeně. Ředitel nakonec 80 milionů korun sehnal a jednotka se přestěhovala do nových prostor v pavilonu G.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz