Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Motivem cvičení byl terorismus

  14:29aktualizováno  14:29
Fiktivní teroristické útoky na důležité objekty na Slovensku a v České republice byly motivem týdenního společného cvičení obou armád pod názvem Hranica 2004. Kromě výbuchu v továrně zasahovaly smíšené jednotky u simulovaného lesního požáru či útoku na plynovod.

Námětem celého cvičení byla zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě a vlna uprchlíků, kteří nelegálně překračují slovenské a české hranice.

S uprchlíky se přes hranice dostali i teroristé, kteří posléze zaútočí na několik strategických objektů na Slovensku včetně přehrad.

"Integrovaný záchranný systém byl zcela zaměstnán následnými povodněmi a záchranářskými pracemi, že Slovensko požádalo o pomoc českou stranu," nastínil slovenský generál Peter Gajdoš.

Například ve vojenském prostoru Kuchyňa u Malacek zasahovala stovka českých a slovenských vojáků proti simulovanému teroristickému útoku na plynovod a následnému rozsáhlému lesnímu požáru. Do akce tam armáda nasadila i speciální hasící tank a vrtulník, který likvidoval požár ze vzduchu.

Na české straně V Česku cvičení simulovalo teroristický bombový útok na otrokovickou továrnu Barum Continental, který přeroste do ekologické havárie. Více čtěte ZDE

Cvičení Hranica 2004 bylo zaměřeno na součinnost ozbrojených sil obou států při řešení konkrétních krizových situací nevojenského charakteru v příhraničním pásmu. Manévry měly prověřit sladění činnosti Společného operačního centra Ministerstva obrany České republiky a Centra řízení operací Generálního štábu na Slovensku při takových operacích nevojenského charakteru.


"Pro tyto situace máme připraveny jednotky, a pokud by bylo potřeba, můžeme je ještě posílit o další vojáky z ostatních jednotek," ujistil náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Jak dodal, podobné cvičení není první, kdy se armáda zabývá nevojenskými operacemi. "Armády musí být připraveny na takové hrozby," řekl.

Ačkoliv závěrečné vyhodnocení cvičení budou mít armádní stratégové až na konci listopadu, už nyní je podle Štefky jisté, že česká i slovenská armáda si dovedou navzájem pomoci. "Podle informací z našeho operačního centra vše nasvědčují tomu, že spolupráce fungovala, včetně rychlého přejezdu hranic. Před několika lety jsme tam stáli na hranicích a řešili problémy mezi ministerstvy," vzpomněl Štefka.

Podobně vylíčil své dojmy z manévrů i slovenský generál Peter Gajdoš s tím, že zasahující skupiny ukázaly sladěnost při společných operacích.

Armádní záchranáři zasahují u fiktivní průmyslové havárie v továrně Barum v rámci společného česko-slovenského cvičení Hranica 2004 ve vojenském prostoru Libavá.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz