Zásah policistů proti technoparty CzechTek

Zásah policistů proti technoparty CzechTek - Zásah policistů proti technoparty CzechTek. (31. července 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Motejl označil zákrok na CzechTeku za nepřiměřený

  • 327
Policejní zásah na CzechTeku byl nepřiměřený, uvedl ombudsman. Vyplynulo to z výsledků šetření, které Otakar Motejl k zákroku udělal. Policie podle něj nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly. Pochybili ale i technaři, dodal Motejl.

"Šetřením jsem zjistil, že Policie ČR měla oprávnění konat, avšak před silovým řešením nevyčerpala důsledně všechny reálné prostředky k obnovení pořádku bez použití síly. Tato skutečnost činí postup Policie ČR nepřiměřeným," uvedl Motejl v závěrečné zprávě.

I v případě zásahu proti osobám porušujícím zákon je nutné postupovat "přiměřeně a korektně", upozornil ombudsman. To se ale podle něj při technoparty v Mlýnci na Tachovsku nestalo.

Seznam policejních pochybení podle něj tvoří sedm bodů. Například: policie dezinformovala veřejnost, účastníkům technoparty dávala nekvalitní výzvy (špatný obsah, slyšitelnost, četnost), nevyvrátila námitky účastníků o nedůvodném používání donucovacích prostředků, nepořídila dostatečně kvalitní videozáznamy svých zásahů a "neobstála při mediální prezentaci zákonnosti, nezbytnosti a přiměřenosti svého postupu".

Policejní akci velel tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. "Policie má jiné úkoly, než vyměřovat pronajaté pozemky na soukromých akcích. Podle jakého zákona by to policie měla udělat? Pokud bychom vyměřovali pronajaté pozemky pro účastníky CzechTeku, zřejmě bychom pak museli to samé dělat i při akcích dalších skupin - třeba anarchistům, neonacistům nebo komukoli jinému. Policie má i jiné úkoly," odmítá tuto verzi tachovský ředitel Jaromír Kníže.

Motejl: Ani technaři nejsou bez viny
Organizátorům setkání pak Motejl vytýká, že neohraničili pronajatý prostor, na němž se akce konala. Účastníci proto obsazovali i nepronajaté cizí pozemky, tím porušili zákon na ochranu vlastnického práva a působili škody na majetku.

Motejl ve zprávě upozorňuje, že podobnou hromadnou nezákonnou okupací pozemků byla v uplynulých dvou letech poznamenána většina technoparty v Česku.

Po zásahu v Mlýnci zůstaly desítky zraněných na obou stranách. Policisté byli speciálně vyzbrojeni, proti tanečníkům použili kromě pendreků a ochranných štítů i vodní dělo a slzný plyn. Zásah přišel policii na 31 milionů korun. - více zde

V souvislosti se střetem policistů a technařů bylo pět lidí obžalováno z útoku na veřejného činitele. Dvěma soud uložil trestním příkazem podmíněné tresty, ve třech případech nařídil proces.

V uplynulých dnech soud zprostil viny prvního z trojice obžalovaných mladíků, který údajně na jednoho z policistů najížděl autem. Rozsudek je ale nepravomocný, žalobkyně se proti němu odvolala. - více zde

Další dva mladíci stojí před soudem za to, že jeden údajně najížděl na policisty autem a druhý po nich hodil kámen.

Řada účastníků technoparty obviňuje policisty z brutality. Excesy čtyř policistů se zabývala Inspekce ministra vnitra. Neshledala ale porušení zákona a jejich případ odložila. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video