Motejl míří na Hrad

  0:01aktualizováno  0:01
Největší šance stát se v lednu nástupcem Václava Havla má Otakar Motejl. Je nestraník, nemá nepřátele a podpořit jej chtějí i nezávislí, kteří teď v Senátu posílili. Čekalo se s tím na výsledky senátních voleb a vypadá to, že se skutečně vyjasňuje. Ve hře o příštího prezidenta je stále osm kandidátů včetně šéfa ODS Václava Klause, bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana či lidoveckého senátora Petra Pitharta. Ale nikdo z nich na tom není teď tak dobře jako sedmdesátiletý ombudsman Otakar Motejl.

"Ty šance se mohou podstatně změnit po skončení senátních voleb. Po víkendu může být všechno jinak," zdráhal se tipovat Motejl v rozhovoru v sobotní MF DNES. Co tedy volby v tomto směru ukázaly? Především vládní strany nemají v Senátu většinu, takže ve všem - i při volbě prezidenta - budou odkázány na vůli ostatních, nejspíš nezávislých senátorů.

Někteří z těch nově zvolených - například Jiří Zlatuška, Martin Mejstřík, Josef Zoser či Karel Barták - už oznámili, že oni budou hlasovat pro Motejla. Přihlédneme-li k tomu, že samy vládní strany uvažují o dohodě o jednom kandidátovi (aby netříštily své oslabené síly na vícero jménech), opět jako favorit vychází Otakar Motejl.

"Bylo by dobře, kdyby se vládní koalice dohodla na jednom kandidátovi," prohlásil v České televizi šéf lidovců Cyril Svoboda. "My jdeme do jednání s Petrem Pithartem. Jdeme jednat. Počkejme na výsledek," dodal. Mluví o dohodě, tedy možná i o kompromisu. V čem by mohl spočívat? Například v tom, že lidovecký kandidát na prezidenta Petr Pithart zůstane šéfem Senátu a lidovci zase dají své hlasy Motejlovi.

Tomu vyjádřili už před časem podporu i politici Unie svobody či někteří senátoři ODA (kteří uznali, že jejich kandidátka Jaroslava Moserová je v současném parlamentu zcela bez šancí). Motejlovy vyhlídky by však mohly paradoxně zhatit sami sociální demokraté. Ombudsman je totiž favoritem předsedy Vladimíra Špidly, zatímco nemalá část ČSSD protežuje kandidaturu expremiéra Miloše Zemana. Ale toho by ostatní strany (a zřejmě ani nezávislí senátoři) tolik nepodporovaly.

Výsledek veřejné ankety ČSSD má být známý až koncem listopadu, v prosinci pak padne verdikt vedení ČSSD, koho strana nominuje na prezidenta. "Neznám nic, co by bylo v ČSSD schváleno bez debaty," prohlásil včera Špidla. Jelikož to byl právě on, kdo Motejlovi už letos v lednu nabídl kandidaturu, je jasné, o čem bude své spolustraníky přesvědčovat.

Špidla včera pronesl ještě jednu klíčovou větu: "Přímá volba ano, ale ne teď." Jakmile bude Havlova nástupce volit sněmovna a Senát (termín byl stanoven na 15. leden 2003), a nikoliv občané, rapidně klesají šance Václava Klause. Ten přitom už oznámil, že kvůli své kandidatuře odejde v prosinci z vedení ODS.

Jeho kolegové ze strany pak okamžitě začali prosazovat přímou volbu jako zřejmě jedinou šanci, jak Klause na Hrad dostat. Spoléhali na to, že přímou volbu prosazují už dlouho i lidovci a Unie svobody, a že tedy nyní snahu ODS podpoří.

Úřadující šéf Unie svobody Ivan Pilip prohlásil, že se už nejspíš nestihne přímou volbu prosadit. Klaus tak při volbě prezidenta bude moci počítat zřejmě jen s hlasy svých poslanců a senátorů (a Vladimíra Železného). A to mu ke zvolení nestačí. "My jsme samozřejmě věděli, že nemůžeme získat takový počet hlasů, který by zvrátil stav rozložení hlasů v Senátu," řekl Klaus v sobotu. 

Možný kandidát na prezidenta Otakar Motejl:
- Bývalý předseda Nejvyššího soudu, ministr spravedlnosti, současný ombudsman.
- Nabídku dostal hned několikrát od různých členů ČSSD. Jeho jméno patří ve straně k nejfrekventovanějším.
- Je obecně uznávanou osobností bez skandálů, jeho šnace jsou vysoké. ČSSD by pro něj mohla získat podporu i v jiných stranách. Nevýhodou je vysoký věk.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Silné Rusko je v zájmu České republiky, řekl Skála z KSČM v Rozstřelu

Místopředseda KSČM Josef Skála v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (16. října...

Komunisté v letošních komunálních a senátních volbách propadli. Poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 nemají v horní...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...Najdete na iDNES.cz