Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o Mosul se posunula do obydlených čtvrtí, lidé mají střelbu pod okny

  16:33aktualizováno  16:33
S každým metrem, o který se iráčtí vojáci dostanou blíž do centra západního Mosulu, se zároveň bitevní fronta zařízne hlouběji do obydlených čtvrtí. Statisíce lidí řeší dilema, zda zůstat, nebo odejít. Ti, kteří se na poslední chvíli rozhodnou pro druhou variantu, musí často za zvuku nedaleké střelby běžet o život.

Bitva se dostává hlouběji do města a civilisté prchají ze západního Mosulu. (25.3. 2017) | foto: Profimedia.cz

Zatímco východní část města získaly irácké speciální síly do svých rukou už v lednu, boje v západní části města se spletitými uličkami se změnily ve vyčerpávající městskou válku. Ve čtvrtích ovládaných radikály je přitom podle odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky stále na 600 tisíc civilistů, přičemž skrývajících se islamistů mohou být až dva tisíce.

Zoufalou snahu lidí utéct před bitvou zdokumentoval minulý týden reportér listu The New York Times, který se s iráckou armádou dostal až do srdce bojů do čtvrti al-Džadída. „Viděli jsme zoufalé rodiny, které vyrazily hned po rozbřesku. (Dospělí) nesli malé děti, podpírali staré příbuzné a snažili se jít, jak nejrychleji to šlo, v ulicích, kde byl hluk bitvy až příliš blízko,“ popisoval reportér situaci.

Fotogalerie

Novinář viděl ženu, které zabili islamisté syna přímo na zápraží domu. Šokovaná matka stála v tu chvíli ještě nad kaluží krve. Ulicemi mezitím prchaly davy lidí, kteří cestou z města překračovali mrtvoly, ležící mezi troskami budov (o tělech islamistů, která zůstávají v ulicích, jsme psali zde).

Obyvatelé, kteří zůstali, jsou v pasti. Nálety míří na pozice IS, ale zároveň čelí podezření, že bombardují i domy civilního obyvatelstva. Svědci připisují koalici smrt více než dvou set obyvatel, kteří zahynuli při zřícení budovy ve čtvrti al-Džadída 17. března. Americký generál Stephen Townsend v úterý přiznal, že USA mohly „mít na smrti těch lidí podíl“. Irácká armáda však nevyloučila, že islamisté rozmístili výbušniny, které vyvolaly velkou explozi a budovu zničily.

Obyvatelům, kteří dosud zůstali, zároveň hrozí, že je islamisté použijí jako živé štíty. Lidé se však kvůli střelbě bojí vylézt z domu a vláda je od toho také zrazuje. Na druhou stranu, čím déle zůstávají, tím více se smyčka stahuje a dochází jídlo i voda. Podle OSN od 17. února, kdy začaly boje o západní Mosul, přišlo o život 307 civilistů a přes 270 bylo zraněno.

Nyní se bojuje ve Starém městě poblíž mešity an-Núrí, v níž v roce 2014 vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát. Ofenziva v Mosulu začala v říjnu loňského roku. Do bojů je nasazeno na sto tisíc iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů a šíitských milic.

Irácké jednotky zabily v Mosulu dalšího z vůdců IS, dobývají klíčový most:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Najdete na iDNES.cz