Útok na Mosul začal. Islámský stát nemá kam ustoupit, tvrdí experti

  • 1021
Irácká armáda zahájila ofenzivu proti Mosulu. Cílem je znovudobytí města z rukou Islámského státu. Útok oznámil irácký premiér Hajdár Abádí. Vláda Iráčany dva roky terorizované islamisty vyzývá, aby zůstali doma a drželi se dál od klíčových čtvrtí města. Američtí experti soudí, že džihádisté budou o Mosul bojovat ze všech sil, protože nemají kam ustoupit.

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

„S Islámským státem bojujeme už více než dva roky. Tento boj začal na předměstích Bagdádu a nyní pokračuje na předměstích Mosulu. S boží pomocí brzy skončí,“ řekl Abádí v televizním vystoupení.

„Heroická osvobozovací operace“

Americký ministr obrany Ash Carter nazval zahájení operace za osvobození Mosulu „rozhodujícím momentem kampaně“, která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci.

„Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na twitterovém účtu.

„Dnes jsem vyhlásil začátek heroické osvobozovací operace,“ oznámil irácký premiér v televizi obklopen vysokými iráckými důstojníky. Podle BBC uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl agentuře AP řekl, že ofenzivy se zúčastní přes 25 tisíc vojáků. Podle listu The Guardian je však kolem města i včetně Kurdů soustředěno na 60 tisíc mužů.

Útok hlásaly letáky

Letadla na Mosul v posledních dnech shazovala letáky oznamující, že útok započne každým dnem. „Je čas vítězství. Čas oslavit čistý Irák bez Daeš nebo jakékoli další temné víry. Připravujeme se na akci k osvobození Mosulu a obnovení bezpečnosti a stability v regionu,“ stálo na letácích, které vypadaly jako noviny.

Čtyřstránkové výtisky podle CNN zároveň obyvatele druhého největšího iráckého města vyzývají, aby nepropadali panice. Nabádají je, aby se drželi dál od některých čtvrtí, vyhýbali se pozicím radikálů, zůstali ve svých domovech a utěsnili okna i dveře. Na letácích je telefonní číslo, na kterém mohou hlásit informace o aktivitách Islámského státu. Vláda také zřídila rozhlasové vysílání pro obyvatele okupovaného Mosulu.

Tisíce letáků se na Mosul snesly jen pár hodin poté, co začal IS pouštět své raněné bojovníky do Rakká v Sýrii a ostatní vyzval k přípravám na klíčovou bitvu.

Aby měli dostatek mužů, začali radikálové také propouštět některé vězně - třeba ty, kteří pykali za kouření cigaret nebo nevhodné oblečení. Pod městem údajně vykutali síť tunelů, kterými může projet i motorka a díky kterým se mohou džihádisté kdekoliv nečekaně vynořit.

Irácká armáda s podporou Američanů, kurdské jednotky, jezídi či militanti z řad vlivného sunnitského kmene Šammár mají v okolí Mosulu nad stoupenci teroristického hnutí drtivou početní převahu. Počítají se na desítky tisíc. Ankara v pátek dala najevo, že z bitvy o milionové město nemohou být vyloučeni ani Turci (více zde).

Souboj o Mosul má tak podle serveru ABC nejsilněji prověřit skutečnou moc slábnoucího Islámského státu.

Islámský stát

„Bude to pro ně krvavá bitva a boj až na smrt. Není pro ně úniku,“ míní podle NBC expert z Kolumbijské univerzity David Phillips. Dodává, že džihádisté nemají na výběr - silnici 47 spojující Mosul s Rakkou už obsadili kurdští pešmergové.

Předešlé bitvy o Ramádí, Fallúdžu a další města se s tou nadcházející podle odborníků nedají srovnávat. Postup však bude podobný - Iráčané město i důležité cesty obklíčili a elitní protiteroristická jednotka se bude dobývat dovnitř, zatímco Američané jí budou pomáhat ze vzduchu.

„Věříme, že Iráčané jsou dobře vybavení k tomu, aby byli úspěšní. Samozřejmě tam se svými leteckými údery budeme a ve chvíli, kdy budou pozice nepřítele evidentní, na ně zaútočíme a pomůžeme tak iráckému předvoji,“ popsal mluvčí americké armády v Bagdádu John Dorrian.

Američtí generálové loni odhadli, že na dobytí Mosulu, který IS ovládá už dva roky, bude potřeba asi dvacet tisíc vojáků. Výcvik vytipovaných iráckých jednotek pod dohledem amerických poradců je už téměř u konce. Údajně zbývá posledních 800 až 1600 rekrutů, kteří výcvik dokončí do několika týdnů.

V Mosulu by mělo být podle odhadů až 4500 džihádistů. Podle Pentagonu jsou demoralizovaní a jejich přední velitelé už dávno uprchli. Na možnost, že na ně nepřítel zaútočí, se však důkladně připravovali. „V podstatě kolem sebe vybudovali peklo na Zemi,“ řekl před časem Dorrian (více zde).

Kromě asi osmi set tisíc obyvatel jsou v Mosulu pravděpodobně stále také tisíce jezídských žen, které si tam teroristé dovezli jako sexuální otrokyně. Jejich osud je nejasný. „Zkusíme zajistit, aby si je nevzali s sebou, pokud by se jim přece jen podařilo uprchnout, což si nemyslím,“ uvedl vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamy v koalici proti IS Brett McGurk.

„Je to jedna z nejtěžších otázek a my chceme tyto lidi osvobodit. Jde o jeden z klíčových cílů této operace,“ dodal.

Křišťálová Lupa 2016
Mosul se nachází na severu Iráku nedaleko Irbílu a Kirkúku.

Mosul se nachází na severu Iráku nedaleko Irbílu a Kirkúku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue