Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mosty v Praze a okolí nejsou v dobrém stavu

  9:06aktualizováno  9:06
P r a h a - Silniční a železniční mosty ve městě nejsou v příliš dobrém stavu. Jsou zastaralé a na jejich opravu chybějí peníze. Správcům mostů proto nezbývá nic jiného než neustále monitorovat stav jednotlivých mostů a opravovat jen ty nejvíce poškozené, aby zabránili obdobné tragédii, jaká se stala v neděli na portugalské řece Douru, kde po zřícení starého mostu zahynulo asi sedmdesát lidí. Správci pražských mostů však říkají: mosty pozorně sledujeme, pokud by se jejich technický stav zhoršil, provoz na nich zastavíme.

Počet mostů v Praze se přitom počítá na stovky. Pod Technickou správu komunikací totiž nespadá jenom několik známých silničních mostů přes Vltavu, ale v její evidenci je celkem 378 mostů, 54 lávek, 115 podchodů a 5 galerií. Podle mluvčího Technické správy komunikací (TSK) Jana Jelínka jsou všechny tyto objekty ve stavu, jenž je přiměřený situaci a možnostem města. V nejhorším stavu je podle TSK most přes Berounku v Lahovicích, který čeká v nejbližší době oprava, a ve špatném stavu je i estakáda vedoucí z Vysočan na Prosek.

"Nyní se pracuje na opravě Čechova mostu, opravovat se bude vozovka a izolace na Švermově mostě, důkladnější opravu - včetně nosné konstrukce - plánujeme na Libeňském mostě. Vedle toho se budou opravovat i dva menší objekty v Košířích," sdělil Jelínek.

TSK připravuje i opravu mostu přes železniční trať na Průmyslové ulici a mostu přes Botič u vršovického nádraží. Chystá se také oprava mostu přes vlečku ČD na Dolnoměcholupské ulici.

S technickými problémy mostů se potýká i železnice, například sto let starý železniční most přes Vltavu u Vraného byl ještě před několika lety tak zchátralý, že po něm vlaky musely jezdit pouze desetikilometrovou rychlostí. V obdobně špatném stavu je i železniční most mezi Čelákovicemi a Lysou nad Labem, kde ve směru od Prahy mohou jezdit vlaky také pouze krokem. "Na mostě u Vraného se dělala první část nejnutnější opravy v roce 1998 a další část rekonstrukce se udělala loni. Čelákovický most začneme opravovat letos," uvedl mluvčí Českých drah Pavel Tesař.

Dodal, že více než deset procent mostů na železnici je v nevyhovujícím stavu. "Všechny mosty máme pod dohledem a i přes nedostatek peněz na opravy tento dohled neomezujeme. Mosty pravidelně prohlížíme, abychom včas zaznamenali případné zhoršení stavu jejich stavu. Můžeme pak na mostech omezovat rychlost nebo nasazovat lehčí vozy. Mosty pak opravujeme postupně," doplnil.

České dráhy chtějí letos opravovat i železniční mosty před hlavním nádražím, které vedou přes Seifertovu ulici. "Pokud nenastanou problémy, začneme tyto mosty opravovat v létě a některé vlaky budou jezdit odklonem přes Vršovice do Běchovic, řekl mluvčí drah.

Most přes Berounku v Lahovicích čeká letos oprava. Motoristé musí počítat i s omoezením provozu. (9. 3. 2000)

Palackého most je po Karlově mostě v Praze nejstarší. Jeho stav prověří revize. (9. 3. 2001)

Největší problémy měly dráhy se železničním mostem u Měchenic. (9. 3. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Soud zamítl žalobu odvolané náměstkyně z ministerstva zdravotnictví

Kandidát na ministra zdravotnictví Miloslav Ludvík po schůzce s prezidentem...

Pražský městský soud zamítl žalobu bývalé náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Taie Kolaříkové, v které chtěla...

Najdete na iDNES.cz