Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Most opravuje chanovské sídliště, zloději nové kabely zase vytrhávají

  14:15aktualizováno  14:15
Opravy domů na mosteckém sídlišti Chanov ohrožují zloději. Město se snaží zdevastované paneláky zrekonstruovat, kovy z nové elektroinstalace však mizí ve sběrně. Někteří místní si to ale nechtějí nechat líbit a policii na zloděje sami upozorňují. I díky jejich pomoci nyní policie dva takové zloděje obvinila.

V bloku 8 na mosteckém sídlišti Chanov vzniknou sociální byty. | foto: Magistrát města Most

Dva mladíci ve věku 24 a 19 let vnikli v první polovině října do bloku 8, který prochází kompletní obnovou. Podlezli plot a počkali, až nebude v dosahu hlídač najatý stavební firmou. V domě pak vytrhali již částečně zazděnou elektroinstalaci.

"Kabely z mědi si podnikavci rozdělili. Jeden je stačil ještě v noci vypálit a s upravenou mědí zamířil do nedaleké sběrny, kde ji za 400 korun zpeněžil. Druhý však vzbudil pozornost obyvatel sídliště, když se táhl s těžkým vakem. Chtěli vidět obsah pytle a bylo jim hned jasné, odkud kabely pocházejí," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Mladík se pokusil zmizet, lidé na něj ale upozornili ochranku. "Měli jsme tam místního člověka, který zloděje identifikoval, takže ho pak našli," upřesnil Pavel Krajovský, jednatel firmy KP servis Most, která rekonstrukci provádí.

Zloději způsobili škodu za 66 tisíc korun. Policejní komisař je nyní obvinil z krádeže a stíhá je na svobodě.

Nebyla to ale jediná taková krádež v rekonstruovaných domech. "Před třemi týdny nám zloději kabely přestříhali zase. Škoda byla padesát tisíc korun. Teď už nám pomáhá domy hlídat i Policie ČR a strážníci, zpřísnili na sídlišti dohled," poznamenal Krajovský.

Oprava bude stát desítky milionů korun

Velké opravy začaly v září a skončí na jaře. "V současné době probíhá rekonstrukce čtyř bloků panelových domů v Chanově. Dojde zejména k zateplení a dalším úpravám tak, aby došlo k úsporám energie i zpříjemnění vzhledu. V rámci bloku 8 vzniknou sociální byty," informovala Jana Vytasilová z oddělení dotací mosteckého magistrátu.

Mostecký magistrát si na opravy vzal půjčku přes 40 milionů korun. Většinu peněz investovaných do Chanova by mu měla proplatit Evropská unie, město jí ale bude pět let ručit za to, že paneláky nikdo nezničí. I proto budou Chanov po opravě hlídat bezpečnostní kamery (více zde).

Na opravách Chanova se podílejí také místní lidé. Most se totiž zavázal, že pro přidělení veřejné zakázky bude ve městě platit podmínka obsadit při ní deset procent pracovních míst lidmi z místních ghett (více zde).

Původně město chtělo v Chanově opravit všechny paneláky. Nakonec se ale rozhodlo část peněz přesunout do dalších problémových míst, k takzvanému bloku 100. Kvůli nedostatku peněz zatím město odsunulo i původní plán zbourat v Chanově "průhledný" panelák, jehož demolice by stála okolo deseti milionů korun (více zde).

Obyvatelé Chanova dluží na nájmech a dalších poplatcích 93 milionů korun. Kvůli tomu na sídlišti například už od roku 1996 neteče teplá voda. Magistrát v létě předal správu sídliště společnosti Mostecká bytová, která se má pokusit dluhy vymoci (více zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz