Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskvě vadí stíhačky nad Pobaltím

  16:31aktualizováno  16:31
Rusko se nesmí smířit s rozšířením NATO, prohlásil jeden z představitelů Státní dumy Andrej Kokošin, citovaný agenturou Novosti. "Je to obrovská chyba západních politiků, politiků střední a východní Evropy, nepřátelský akt vůči Rusku,“ uvedl významný ruský poslanec.

Atlantická aliance tento týden přijala do svých řad bývalé země sovětského bloku: tři pobaltské státy (Estonsko, Lotyšsko, Litva), které byly přímo součástí Sovětského svazu, a také Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Slovinsko. Kokošin, který vede parlamentní výbor pro záležitosti Společenství nezávislých států, tvrdí, že Moskva by měla nadále "dávat najevo své negativní stanovisko a modifikovat vztahy se zeměmi NATO“.

Dolní komora ruského parlamentu dnes pohrozila přehodnocením účasti Ruska v mezinárodních smlouvách o konvenčních zbraních a posílením ruského jaderného potenciálu, pokud NATO nepřihlédne ke znepokojení Moskvy nad rozšířením Severoatlantické aliance na východ.

Pro oficiální prohlášení, jež má charakter doporučení, která ovšem pro ruského prezidenta vzhledem k jeho pravomocem nejsou závazná, hlasovalo 305 poslanců, 41 bylo proti a dva se hlasování zdrželi.

Kokošin soudí, že aliance využila ruské slabosti a vytěsňuje Rusko z oblastí, které dříve spadaly do jeho sféry vlivu. Vstup bývalých členů Varšavské smlouvy do NATO údajně "zmenšuje politický prostor“ pro Rusko, což bude dále znamenat i zmenšení "ekonomického prostoru“.

Oficiální reakce ruských vládních orgánů vůči rozšíření aliance však nebyla tak nesmiřitelně odmítavá. Ministerstvu zahraničí vadí spíše skutečnost, že vzdušný prostor pobaltských republik budou hlídat stíhačky NATO. Nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem budou létat čtyři letouny F-16 belgické armády.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov zpochybnil vysvětlení aliance, že jde o normální obranné opatření a vyslovil podezření, že je namířené proti Rusku. Jeho ministerstvo však uvedlo, že na jakákoliv odvetná opatření je brzy. Počet hlídkujících stíhaček ostatně není vysoký.

Lavrov se má tento pátek zúčastnit jednání Rady NATO-Rusko v Bruselu.

Není to hrozba

Ruský odborník Andrej Karaganov podle agenturních zpráv upozornil, že rozšíření aliance neznamená žádné výrazné ohrožení pro jeho zemi. NATO neformuje žádnou skupinu vojsk, která by byla nebezpečná pro Rusko.

"Rozšíření je spíše politická, než vojenská otázka,“ prohlásil Karaganov. Zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Jurij Balujevskij nicméně vyzval NATO, aby situaci "zbytečně nevyostřovalo“. Měl tím na mysli právě přelety stíhaček nad Pobaltím.

"Není třeba se uchylovat k demonstraci svalů, tím spíše, že to vůbec není potřeba,“ uvedl Balujevskij, kterého citoval server vesti.ru.

Dalším problémem, na který Rusové poukazují, je skutečnost, že čtyři z nových členských zemí aliance (Estonsko, Lotyšsko, Litva a Slovinsko) se zatím nepřipojily ke smlouvě o omezení konvenčních zbraní v Evropě. Údajně tak vzniká šedá zóna, v níž by teoreticky mohly nekontrolovaně růst počty zbraní.
Internetový server strana.ru si zase všímal reakcí nováčků v NATO. Pouze Bulhaři považovali za nutné jednoznačně deklarovat, že rozšíření aliance není namířeno proti Rusku, uvádí se v analýze tohoto serveru.

Smíření bylo už dávno

Ačkoliv rozšíření aliance vyvolalo řadu ostrých prohlášení ruských politiků, může jít o slova adresovaná hlavně domácí scéně. Moskva se totiž fakticky s přijetím dalších členů do NATO už dříve smířila. Spíše se snažila vytěžit z měnící se situace maximum pro sebe.

Už někdejší ministr zahraničí z 90. let Jevgenij Primakov se rozhodl použít kartu aliance k prosazování ruských zájmů. V době přijetí Česka, Polska a Maďarska do aliance získali Rusové slib, že NATO s nimi bude projednávat bezpečnostní otázky.

Prezident Vladimir Putin oživil Primakovův pragmatický přístup a těžil i z toho, že na Západě začalo převažovat povědomí o společných zájmech s Ruskem ve válce proti terorismu. Moskva tak dosáhla jisté změny v pohledu Západu – a zvláště Američanů – na boj s teroristy v Čečensku.

Za současného ruského prezidenta se také podařilo dohodnout užší spolupráci Ruska se Západoevropany a Američany v řadě ekonomických oblastí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz