Ruský chlapec adoptovaný do USA Max Shatto

Ruský chlapec adoptovaný do USA Max Shatto | foto: Daily Mail

Moskva nevěří USA, že smrt ruského sirotka byla nešťastná náhoda

  • 23
Smrt Maxima Kuzmina, tříletého ruského chlapce, kterého koncem roku adoptovali američtí manželé a který zemřel 21. ledna v Texasu, byla podle místních úřadů nešťastná náhoda. Moskva je podle očekávání k jejich závěrům skeptická. Vyšetřování případu, který výrazně přispěl k zhoršování vztahů mezi Ruskem a USA, stále pokračuje.

Příběh Maxima Kuzmina teď vztahy mezi oběma zeměmi doslova lomcuje. Chlapeček se narodil v únoru 2010 v ruském Pskově jako Maxim Kuzmin, loni koncem roku dostal v americké adoptivní rodině jméno Max Shatto.

U nových nových rodičů v texaském městě Gardendale však žil jen několik týdnů. Letos 21. ledna zemřel v místní nemocnici, kam jej z domu Laury a Alana Shattových přivezla sanitka.

Po týdnech vyšetřování Maxovy smrti teď  texaské úřady uspořádaly tiskovou konferenci, na níž konstatovali, že chlapečkova smrt byla nešťastnou náhodou. Podle lékařů praskla dítěti arterie, což byl důsledek zranění, jež si přivodil sám. Stejného původu byly podle prokurátora Bobbyho Blenda i modřiny nalezené na chlapcově těle.

Blend na tiskové konferenci prohlásil, že k tomuto závěru došly celkem čtyři nezávislé lékařské posudky. Šerif z texaského Ector County Mark Donaldson nicméně připomněl, že vyšetřování stále pokračuje.

Ruská skepse

Že by Moskva přijala závěry amerických vyšetřovatelů bez výhrad, se ani nedalo čekat. Zvláště ne v kontextu zhoršujících se vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, jejichž obětí se mimo jiné nedávno stali právě i ruští sirotci: Moskva jejich adopce do USA úplně zakázala.

Nejhlasitějším skeptikem k americkým závěrům je na ruské straně muž jménem Pavel Astachov, dětský ombudsman. Ten si v uplynulých týdnech vysloužil kritiku (hlavně ze strany ruské opozice a novinářů) za to, že v podstatě okamžitě po zveřejnění zprávy o Maxově smrti de facto obvinil adoptivní rodiče z chlapcovy vraždy.

Řekl, že Laura Shattová Maxima mlátila a že mu navíc podávala omamné látky, aby se zklidnil. To ovšem pitva rovněž vyvrátila. Shattovi prostřednictvím svého právníka taková obvinění odmítli. Laura podle svého vyjádření našla osudného 21. ledna Maxe bezvládného před domem, kde si hrál se svým o rok mladším bratrem Kirillem (v USA Christopherem), kterého rodina adoptovala spolu s Maxem.

Astachov trvá na tom, že celou tragédii musí vyšetřit po vlastní ose i ruské úřady. Moskva žádá po Američanech všechny dokumenty, jež se případu týkají. "Modřiny zmizely, léky se vstřebaly, adoptivní rodiče byli zbaveni obvinění. Spravedlnost vítězí?" napsal Astachov na sociální síti Twitter.

Mimochodem, v ruské metropoli se v sobotu sešla demonstrace "na obranu dětí", která je reakcí právě na případ Maxima Kuzmina. Podle ruských médií se na ní sešlo asi 12 tisíc lidí. Jedna z organizátorek pochodu Irina Bergsetová z organizace Ruské matky podle agentury ITAR-TASS počet účastníků odhadla na 20 tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video