Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskva chce zpátky svůj vliv, proto je hrozbou, varoval Dobrovský

  13:47aktualizováno  13:47
Rusko se snaží obnovit svůj vliv, který ztratilo s rozpadem Sovětského svazu, soudí bývalý diplomat a politik Luboš Dobrovský. Podle něj tyto snahy Kremlu představují jednu z největších hrozeb současnosti.

Luboš Dobrovský na konferenci k desátému výročí vstupu ČR do NATO. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Kreml směřuje k obnovení tehdejší sovětské vlivové pozice. Nebrat to na zřetel znamená zavírat oči před největšími hrozbami," prohlásil Dobrovský na mezinárodní konferenci k desátému výročí vstupu České republiky do NATO. - více o konferenci čtěte zde

Mezi důkazy podle něj patří loňská ruská vojenská invaze do Gruzie. "Okupaci Gruzie si předtím nikdo nedokázal představit," konstatoval dřívější československý ministr obrany Dobrovský.

V současných snahách o "smazání" napjatých vztahů Aliance s Ruskem vidí velikou chybu, protože tím demokratický svět prakticky "přiznává Rusku právo na okupaci Gruzie".

Dobrovský připomněl, že vstupem do Aliance se zcela změnil statut České republiky. "V ruských strategických dokumentech jsme se stali nepřáteli číslo dvě, hned za Spojenými státy," řekl Dobrovský.

Ruské snahy o znovunastolení velmocenského vlivu už nyní ovlivňují rozhodování NATO, tvrdí americký expert a bývalý zpravodajský důstojník Bruce Jackson. "Pokud by ruské otázky neovlivňovaly NATO, Aliance by fungovala lépe," prohlásil.

Větší spolupráci s Moskvou by naopak přivítal předseda Evropského bezpečnostního a obranného shromáždění Robert Walter. "Měli bychom se k Rusku stavět více jako partneři," uvedl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Najdete na iDNES.cz