Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskva a NATO: Jednotni v boji?

  15:38aktualizováno  15:38
Desítky let proti sobě bojovali Spojené státy americké a Rusové ve studené válce. Dnes mají společného nepřítele: terorismus. Hrůzná akce teroristů v Severní Osetii zřejmě ještě posílí sympatie Západu vůči ruským bitvám s organizovaným zločinem.

Mnoho na tom nezmění ani pochybnosti, podle nichž ruské síly mohly v severoosetském Beslanu jednat účinněji.

Severoatlantická aliance vyjadřuje Moskvě jednoznačnou podporu. Více ZDE

Nelze vyloučit, že Američané a jejich spojenci v NATO ještě více přimhouří oči nad ruským postupem v Čečensku.

Jelikož útok na nevinné lidi včetně dětí v Beslanu poukázal na propojení mezi radikálními čečenskými povstalci a mezinárodní teroristickou sítí, lze spíše očekávat snahu o ještě větší koordinaci zemí NATO a Ruska v boji proti teroru. To platí i pro tajné služby těchto států.

Rusko a aliance ostatně jsou ve válce s teroristy již tradičními spojenci. Po útocích z 11.září 2001 byla pro Ameriku důležitá právě součinnost s ruskými zpravodajskými institucemi. Moskva byla klíčovým spojencem v době spojeneckého útoku na Afghánistán.

V roce 2002 byl vztah mezi NATO a Ruskem stvrzen vytvořením společné Rady. Na tomto fóru se probírají zásadní otázky mezinárodní bezpečnosti.

Partnerství má své kritiky

Moskva sice nepodpořila americký útok na Irák, ale v tom se nelišila od některých členských zemí aliance. A administrativa George Bushe měla pro tehdejší ruský postoj pořád více pochopení než pro politiku Německa a Francie.

Podle části ruské opozice je moskevská vláda vůči Americe vstřícná až příliš. Spojeným státům se nedá věřit, tvrdí ruští kritici. "Jaképak strategické partnerství?" ptá se bývalý ministr obrany Igor Rodionov. Tvrdí, že Amerika stále v Rusku vidí hlavního oponenta ve svém úsilí o globální hegemonii.

Kritici Moskvy na Západě zase prohlašují, že Rusko si problémy s terorismem do jisté míry způsobilo samo tvrdým vojenským potlačováním čečenských separatistů. Komentátor Simon Tisdall v britském listu The Guardian napsal, že Rusové v Čečensku dosáhli podobného výsledku jako Američané v Iráku - přilákali tam náboženské extremisty.

Neshody ještě nevymizely

Právě Tisdall se - podobně jako někteří další pozorovatelé - domnívá, že svět by se měl nyní o dění v Čečensku zajímat více, nikoliv méně. Takový zájem ze zahraničí dosud Moskva označovala za vměšování do vnitřních záležitostí. Poslední události by ho však paradoxně mohly umožnit.

Tím, že Rusko přeneslo celou záležitost kolem útoku teroristů v Severní Osetii na jednání OSN, by mohlo dosáhnout dvou věcí - jedné chtěné a druhé nechtěné.

Svět definitivně uzná, že Rusové v Čečensku bojují proti mezinárodnímu terorismu. Ale také by se mohl více plést do řešení napjaté situace v Čečensku, neboť nyní už jde o mezinárodní problém. Je ovšem možné, že ochota Západu přivřít oči bude přece jen silnější.

Některé neshody mezi NATO a Ruskem přesto asi budou ještě nějakou dobu přežívat. Právě v oblasti kolem Kavkazu se mohou zájmy obou stran střetávat. Aliance kupříkladu od Moskvy požaduje, aby rychleji rušila své vojenské základny v Gruzii.

Podobné výhrady má NATO také vůči ruským základnám v Moldavsku. Rusové zase podle některých zdrojů nejsou spokojeni s tím, že se aliance více nevěnuje spolupráci s Moskvou v oblasti kolem Černého moře. To byl údajně jeden z důvodů, proč se ruský prezident Vladimir Putin nezúčastnil červnového summitu aliance v Istanbulu.

Server natoaktual.cz před časem citoval zdroj z bruselského sídla NATO, který uvedl: "Ve velkých strategických otázkách, jako je boj proti terorismu či Balkán, se s Ruskem shodneme, ale čertovo kopýtko je v detailu." Zmíněné neshody kolem základen v Gruzii či Moldavsku však nemohou ohrozit spojenectví Západu a Ruska ve válce proti islamistickým extrémistům. Ani jedna strana nemá důvod se této spolupráce vzdávat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz