Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevský soud odmítl žalobu Stalinova vnuka na opoziční deník

  22:32aktualizováno  22:32
Moskevský soud odmítl vyhovět žalobě vnuka komunistického diktátora Josifa Stalina na opoziční deník Novaja gazeta. Gruzínec Jevgenij Džugašvili se dožadoval za újmu na cti svého děda kromě omluvy i odškodnění ve výši 10 milionů rublů (skoro šest milionů korun).

Josif Vissarionovič Džugašvili - Stalin

Džugašviliho se dotkl článek zveřejněný v příloze "Soud nad Stalinem", ve kterém se s odvoláním na donedávna utajované dokumenty psalo, že Stalin osobně podepisoval rozkazy k popravám tisíců lidí a pak tyto rozkazy předával tehdejšímu šéfovi tajné policie Lavrentiji Berijovi k vykonání.

Podle autora článku, bývalého vojenského prokurátora Anatolije Jablokova, který na počátku 90. let vedl vyšetřování poprav zajatých polských důstojníků v Katyni, Stalina a "čekisty" (příslušníky tajné policie) spojuje prolitá krev a zločiny proti vlastnímu národu. Podle agentury AP list diktátora označil za "krvežíznivého kanibala".

Jablokov ještě jako prokurátor vedl na počátku 90. let vyšetřování poprav zajatých polských důstojníků v Katyni, které sovětská propaganda původně připisovala nacistům, než Michail Gorbačov přiznal Stalinovu odpovědnost.

Verdikt následoval po několikadenním projednáváním žaloby, která se v médiích komentovala i jako další příznak snah o rehabilitaci diktátora.

Prokremelské mládežnické hnutí Naši nyní vede drsnou kampaň proti novináři a bývalému politickému vězni Alexandru Podrabinekovi, který si troufl na internetu kritizovat předáky moskevského veteránského spolku jako stalinské katy a břežněvovské pohůnky.

Stalinovi sice historici připisují odpovědnost za smrt milionů lidí, ale v Rusku je bývalý diktátor coby strůjce sovětského vítězství v druhé světové válce stále populární. V loňské televizní soutěži o největší postavu historie obsadil Stalin třetí místo, a to dlouho vedl.

Stalinův vnuk, který k soudu nepřišel, má nyní pět dní na to, aby se eventuálně proti dnešnímu verdiktu odvolal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz