Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevský sněm ovládla Putinova strana, získala 32 křesel z pětatřiceti

  11:40aktualizováno  11:40
Ruské regionální volby drtivě vyhrála Putinova strana Jednotné Rusko. V moskevském městském sněmu obsadila 32 křesel z pětatřiceti. Zbylá tři místa připadnou opozičním komunistům. Ostatní čtyři strany nepřekonaly hranici sedmi procent. Opozice i moskevští obyvatelé si stěžují na porušení volebních pravidel.

Regionální volby v Rusku vyhrálo téměř všude Putinovo Jednotné Rusko (12.10.2009) | foto: AP

"Když to vezmeme tak, že volby v hlavním městě jsou prakticky federální...tak můžeme prohlásit, že v době krize voliči ukázali, že stojí při vládnoucí straně," prohlásil po vyhlášení předběžných výsledků prezident Dmitrij Medveděv.

Největší význam z více než sedmi tisícovek víkendových voleb a místních referend v 75 regionech z třiaosmdesáti se přisuzoval právě hlasování do městského sněmu v Moskvě.

Vládnoucí strana tam získala více než šedesát šest procent hlasů, komunisté třináct procent. Ti tak obsadí pouhá tři křesla v třicetipětimístném sněmu. Ostatní čtyři strany nepřekonaly sedmiprocentní hranici.

Moskevský starosta zřejmě obhájí funkci v čele metropole

Místo moskevského starosty, třetí nejdůležitější funkci v zemi, tak zřejmě obhájí až do roku 2011 sedmdesátiletý Jurij Lužkov. Ten se v čele metropole drží už osmnáct let.

Řada Moskvanů ale hlasování považovala za frašku, úřady totiž předem vyškrtaly nepohodlné uchazeče. K urnám se dostavilo pětatřicet procent obyvatel sedmimilionového hlavního města.

Regionálních voleb v Rusku se zúčastnilo až 30 miliónů lidí (12.10.2009)

Ústřední volební komise prý žádné vážné vady nezaznamenala, naopak opozice hovoří o vhazování padělaných hlasovacích lístků či o opakovaném hlasování některých voličů, přepravovaných do volebních místností armádními autobusy.

"Zprávy o porušení pravidel se slévají v potok," prohlásil moskevský vůdce komunistů Vladimir Ulas.

"Svědčí to o jednotě národa se stávající mocí," prohlásil Gryzlov

Před čtyřmi lety v Moskvě nezískalo Jednotné Rusko vytouženou nadpoloviční většinu hlasů a v městském sněmu zasedali i zástupci liberální opoziční strany Jabloko. Nyní vládnoucí strana již ohlásila vítězství prakticky ve všech regionech, kde se v neděli hlasovalo.

"Výsledky svědčí o jednotě národa se stávající mocí," prohlásil předseda dolní sněmovny parlamentu Boris Gryzlov.

Jedině ve Rževu asi dvě stě kilometrů západně od Moskvy se opozičním komunistům podařilo porazit vládnoucí stranu, a to poměrem 42 ku 39 procentům hlasů. Jenže starostou města byl i tak zvolen kandidát Jednotného Ruska.

"Krize málo ovlivnila postavení Jednotného Ruska, straně se téměř všude podařilo získat většinu," napsal dnes list Vedomosti. Podle experta Alexandra Kyněva k takovému výsledku přispěla i pasivita opozice.

Výsledek byl však podle pozorovatelů předurčen. Nehledě na výzvy prezidenta Dmitrije Medveděva k otevřenější politické soutěži totiž úřady využily své páky, aby hlasování vyznělo jako ještě jednoznačnější podpora nynějšímu režimu než během jarních regionálních voleb.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz