Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevský puch, pot a vztek. Smog z požárů vyžene déšť, doufají Rusové

  9:13aktualizováno  9:13
Moskva (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Moskva se dusí vedrem a smogem, z něhož není úniku. A ještě chvíli nejspíš nebude. Úřady sice oznámily, že hasiči během víkendu zlikvidovali některé ze stovek lesních požárů, ale v řadě oblastí oheň zuří dál. Rusko čeká na jediné: na déšť.

Moskva je proslulá lecčím, ale čistý vzduch to rozhodně není. I za normálních okolností, když kolem zrovna nezuří stovky lesních požárů, je tu smogu víc než dost a nosu chvíli trvá, než si zvykne. A co teprve nyní, když je ruská metropole ohněm v podstatě obklíčená.

Je to až hrozivě jednoduché: město kašle, dusí se a zalyká. Je beze zbytku prostoupené šedohnědou páchnoucí mlhou zplodin z hořících lesů a rašelinišť.

Kdo mohl, dávno odjel. Nejlépe úplně pryč z hořících oblastí nebo aspoň z rozpáleného velkoměsta. "Lidé jezdí na jih! Chápete to? To je úplně zvrácené. Ale teď je na jihu méně stupňů a hlavně žádný kouř," říká Irina, drobná servírka v kavárně v centru města.

Na Moskvu dolehla duchna smogu z požárů Na Moskvu dolehla duchna smogu z požárů

Roušku přes ústa nemá, ale její dva kolegové ano. Stejně jako tolik lidí venku v ulicích. Pravda, rouška dýchání nepatrně usnadňuje. Ale že by dovedla zázraky, to určitě ne. Spíš dává člověku lepší pocit, že se mu do plic nedostává úplně všechna ta špína.

Kouře a jeho zápachu se navíc není možné zbavit. Zabydlel se ve vlasech, v oblečení, pod kůží... Zalezl do bytů, obchodů a kanceláří. Jezdí metrem, autobusem... Dokonce i voda ve sprše jako by páchla.

Rusko v ohni

Plocha lesních požárů, které sužují Rusko, se během posledních 24 hodin snížila o 3 000 hektarů na 190 400 hektarů.

Hlavní město, které sužuje dým a kouř, už o víkendu nebo dnes opustilo sedm Čechů, rodinných příslušníků zaměstnanců ambasády.

Podle ruského ministerstva zdravotnictví při požárech zemřelo již 52 lidí.

Znečištění vzduchu nejméně trojnásobně překročilo kritické hodnoty a úřady už v metropoli otevřely několik klimatizovaných center, kam se Moskvané mohou přijít nadýchat o něco čerstvějšího vzduchu. Lékaři jsou ze situace zděšení a varují: s následky stávající situace se budeme potýkat ještě velmi, velmi dlouho.

Vedro plní márnice

A kromě kouře je tu pořád ještě ono nesnesitelné vedro, které Moskvu drží v kleštích už týdny. Rádio Echo Moskvy včera citovalo z blogu lékaře jedné ze zdejších nemocnic. Ten napsal, že zatímco do nemocniční márnice normálně za den přibude tak sedm či osm těl, nyní jich přivážejí až pětašedesát.

Příčina úmrtí je většinou jasná: selhání organismu v důsledku vedra. Ale do úmrtních listů se nic takového uvádět nesmí, napsal lékař. Kdo nařízení poruší, dostane prý vyhazov.

Podtrženo a sečteno, situace v Moskvě je neúnosná. A řešení v nedohlednu, i přesto, že podle oficiálních zpráv se během víkendu přece jen podařilo počet požárů o něco snížit. Moskvané mají vztek. Zlobí se na úřady i hasiče, někteří i na premiéra Vladimira Putina či prezidenta Dmitrije Medveděva (i když ten podle deníku The Moscow News věnoval na boj s požáry 350 tisíc rublů z vlastní kapsy).

Starosta umí rozehnat mraky, ale jak je přivolat?

A zlobí se také na starostu Jurije Lužkova, muže, který tak rád poroučí počasí (libuje si v rozhánění mraků letadly). Lužkov totiž už 2. srpna odjel na dovolenou.

V době, kdy se "jeho" město kácelo pod náporem čtyřicetistupňových veder a už už se na něj valil dým z okolních lesů, se zkrátka sbalil a odjel. I s manželkou, nejbohatší ženou v zemi.

Na Moskvu dolehla duchna smogu z požárů Na Moskvu dolehla duchna smogu z požárů

Ještě v pátek jeho tiskový mluvčí prohlašoval, že není důvod, aby se Lužkov vracel. Na blozích a v internetových diskusích se v tu ránu začaly objevovat sarkastické či rozhořčené poznámky na starostovu adresu.

Jeden z blogerů například starostovi navrhl, aby si půjčil od ženy peníze a vypravil vlaky, které by evakuovaly všechny Moskvany do Abcházie.
Včera však mocný Lužkov ustoupil: přerušil prázdniny, které měly trvat až do 20. srpna, a vydal se zpátky do metropole.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz