Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevské Ostankino hořelo déle než den

  14:23aktualizováno  14:23
Přestože ruští experti tvrdí, že zřícení televizní věže Ostankino nehrozí, moskevská policie zpřísnila bezpečnostní opatření v jejím okolí. Tři kordony policistů blokují přístupové cesty k věži. Ulice přilehlé k vyhořelému objektu jsou uzavřeny.

Veškerá omezení jsou podle moskevských představitelů spojena se záchranářskými pracemi, vyšetřováním a snahou obnovit vysílání.

Moskevský vysílač vážně poškodil požár, který vypukl v neděli. K zodpovědnosti za incident, který připravil o život nejméně tři lidi, se přitom již přihlásili čečenští separatisté.

Webový server Kavkaz.org., který nemá oficiální status, ale je znám svojí podporou prominentního čečenského povstaleckého vůdce Šamila Basajeva, se před několika dny přihlásil k zodpovědnosti i za nedávnou havárii jaderné ponorky Kursk.

Oficiální moskevští činitelé se k prohlášení Čečenců zatím nevyjádřili. Jako možnou příčinu požáru vyšetřovatelé prozatím zvažují zkrat elektrického vedení nebo nešťastnou náhodu při opravách.

JAK HOŘELO OSTANKINO

neděle 27. srpna 16:05 Spustil se alarm. Na místo se vypravili dva hasiči. Požár vznikl ve výšce 400 až 450 metrů nad zemí, když začaly hořet silnoproudé kabely v jedné ze šachet širokých 1,5 metru. Začala evakuace personálu vysílače a hostů restaurace "Sedmé nebe", která se nachází ve výšce 375 metrů.
16:15 Musely být zastaveny všechny výtahy, evakuace z výšky 375 metrů, což je vzhruba výška stopatrové budovy, probíhá výhradně pěšky.
16:27 Kabely už hoří v délce 70 metrů. Hasiči používají práškové hasicí směsi, k věži se sjíždějí záchranné sbory z celé Moskvy.
17:30 Nad Moskvou přestaly vysílat tři největší ruské televizní stanice: státní RTR, a kanály NTV a ORT.
18:25 Plameny sestupují níž, bělavý dým se poprvé objevil těsně nad restaurací Sedmé nebe, která je zhruba zbruba 50 metrů od místa vzniku požáru.
18:45 Oheň pronikl do služeben technického personálu, které se nacházejí bezprostředně nad restaurací. Oheň se šíří už i výtahovou šachtou.
19:00 Plameny se nedaří zastavit. Hasiči k nim mají přístup jen zezdola. Jejich vrtulík proto vzlétá k druhému pokusu o výsadek jednoho muže na nejvyšší prstenec Ostankina, odkud by se měl pokusit hořící šachty odkrýt tak, aby se daly zasypat hasicí směsí shora. Pokus se však nezdařil.
20:30 Plameny zachvátily veškeré vnitřní prostory vysílací věže od výšky restaurace, tedy od 375 metrů výše.
pondělí 28. srpna 0:45 Kabely a šachty hoří už v délce 200 metrů. Teplota plamene kolísá okolo 1500 stupňů Celsia.
9:30 Podle posledních informací přehořelo 75 ze 150 ocelových lan chránících půl kilometru vysoký tubus Ostankina před výkyvy způsobenými poryvy větru. Někteří odborníci citovaní soukromými médii to považují za značné ohrožení statiky Ostankina. Jiné zdroje, zejména oficiální, však tyto obavy vyvracejí.

- pramen ITOGI, časové údaje v moskevském čase

Ruští vyšetřovatelé zatím nedospěli k žádnému závěru ani v případě požáru Ostankina, ani v případě havárie Kursku. Oficiální činitelé však nevěří, že by některý z nich mohl být výsledkem teroristického činu.

Hasiči bojovali s ohněm 26 hodin
Až po více než šestadvaceti hodinách se hasičům v pondělí podařilo uhasit požár, který vypukl na televizní věži v moskevském Ostankinu v neděli odpoledne.

Oheň na druhé nejvyšší věži na světě pohřbil podle posledních informací Moskvy tři lidi.

V úterý ráno byly z výtahové šachty vyproštěny ostatky plukovníka požární služby Vladimira Arsjukova. Ve stejné šachtě bylo také tělo mladé ženy, která obsluhovala výtah. Později bylo vyproštěno také tělo muže, který na věži pracoval jako instalatér.

Kabina výtahu, kde byla nalezena těla mrtvých byla údajně zaplavena vodou, protože hasiči celý den zalévali výtahové šachty, aby předešli vznícení dolní části věže.

"Mysleli jsme si, že výtah uvízl vysoko ve věži, ale výtah byl celou dobu dole," řekl jeden ze záchranářů. "Vypadá to jako ženské tělo."

Zabezpečení ohniska bude trvat několik dní
Hasiči do odpoledních hodin zalévali vodou výtahové šachty. Celková likvidace živlu si podle nich vyžádá několik dnů.

Záchranáři při průzkumu věže pokračovali velmi pomalu. Museli postupovat v malých skupinách, protože kovové konstrukce jsou vlivem vysokých teplot silně deformovány.

Plameny poškodily chloubu ruské techniky
Věž je zhruba od výšky 70 metrů nahoru zcela zničená. Její zřícení podle oficiálních zdrojů nehrozí. Rozhlasová stanice Echo Moskvy však citovala záchranáře, který odhadl, že lana zpevňující konstrukci věže jsou z poloviny žárem zničena.

Odborníci provádějí měření v okolí věže a podle jejich údajů jsou odchylky od vertikály v mezích normy. Komise Státního stavebního výboru zahájila přesná geodetická měření. Zatím však prý nevznikly nebezpečné deformace, které by ohrozily stabilitu kovové konstrukce.

Televizní vysílání v Moskvě a Moskevské oblasti stále nebylo obnoveno. Pouze na kabelovém kanálu TNT přináší zkrácené zpravodajské relace soukromá stanice NTV.

Odborníci se převážně shodují v názoru, že televizní věž Ostankino již nikdy nebude používána jako přenosové středisko. I kdyby železná konstrukce požár přežila, pro šíření televizního signálu v desetimilionové Moskvě se musí hledat alternativní zdroje.

Oheň se podle expertů šířil přes kabely
Příčiny požáru zatím nejsou známé. Podle prvních odhadů jej způsobil zkrat na některém z elektrických kabelů. Má se přitom za to, že příčinou požáru bylo zanedbání bezpečnostních předpisů a zastaralé zařízení věže.

Experti tvrdí, že oheň se šířil přes tisíce kabelů a teplota dosahovala 1500 stupňů. Ostankino, které je po torontské věži druhým nejvyšším vysílačem na světě, má jen šest výtahů a jediné nouzové schodiště.

Vysílač byl postaven v roce 1967. Měří 533 metrů a je to druhá největší věž na světě. Její celková hmotnost číní přes 50 tisíc tun. Stavěla se osm let a patřila k chloubě někdejšího sovětského svazu.

V současné době se měla využívat mimo jiné pro mobilní spojení a měla být zvýšena téměř do 560 metrů. V okolí věže je několik úředních budov, benzinové pumpy a park.

Třetí neštěstí v Rusku za poslední měsíc
Jde již o třetí vážný incident, který tento měsíc bolestně zasáhl Rusko. Po výbuchu bomby na Puškinově náměstí v centru Moskvy, kdy o život přišlo 12 lidí, následovala havárie jaderné ponorky Kursk, která si vyžádala životy 118 námořníků. Požár v Ostankinu si vyžádal čtyři oběti, rozsah technických škod je obrovský.

DÁLE ČTĚTE:
Putin: Požár v Ostankinu ukazuje, v jakém stavu je celá země

NEDÁVNÉ POŽÁRY VÝŠKOVÝCH BUDOV
23. listopadu 1995 Plameny ve sklepě newyorské Empire State Building zahalily mrakodrap kouřem. Stovky lidí musely být evakuovány.
17. ledna 1996 Hustý dým zahalil 183 metrů vysokou, dvaačtyřicetipatrovou budovu, londýnské NatWest Tower, nejvyšší úřední budovy ve finančním centru City. Nikdo nebyl při požáru zraněn
21. listopadu 1996 Požár proměnil v hořící peklo nákupní centrum Nathan Road v Hong Kongu, 40 lidí uhořelo a 81 člověk byl zraněn.
23. února 1997 Oheň bangokské Prezidentské věže, šestatřicetipatrového komplexu s hotelem, obchodním centrem a kancelářemi, zabil 3 lidi. Plameny zničily sedmdesát procent budovy.
8. prosince 1997 Nejméně 14 lidí zemřelo v ohni, který zachvátil horní patra nové věže v komplexu budov Indonéské centrální banky v Jakartě.
5. ledna 2000 Oheň narušil střechu dvaatřicetipodlažní úřední budovy v centru americké Filadelfie, stovky lidí byly evakuovány, nikdo nebyl zraněn.
2. srpna 2000 Oheň zničil třináctipatrovou Věž přistěhovalců v Hong Kongu, 47 lidí bylo zraněno, včetně 23 zaměstnanců přistěhovaleckého úřadu.
27. srpna 2000 Požární vrtulníky bojují s ohněm 540 metrů vysoké moskevské televizní věže Ostankino.

Zástupce ministra pro nouzové situace Jurij Vorobyjov (vpravo) diskutuje o situaci s velením záchranářů v přízemí moskevské televizní věže Ostankino, která začala hořet v neděli odpoledne (28. srpna 2000).

Zástupci moskevského ministerstva pro krizové situace rozdávají záchranářům poslední instrukce, jak mají postupovat při hašení nejvyšší budovy v Evropě, moskevské televizní věže Ostankino (28. srpna 2000).

Z moskevské televizní věže Ostankino, která začala hořet v neděli odpoledne, stoupá dým. Oheň přerušil vysílání asi 20 televizních a radiových stanic (28. srpna 2000).

Z moskevské televizní věže Ostankino v časných ranních hodinách stále šlehaly plameny a stoupal hustý černý dým (vlevo). Hasičům se o několik hodin později podařilo zabránit pronikání ohně do spodní části věže (28. srpna 2000)

Helikoptéra moskevských hasičů krouží kolem televizní věže Ostankino, kde vypukl 27. srpna v jednom z technických oddělení ve výši 475 metrů požár (28. srpna 2000).

Požár na 540 metrů vysokém Ostankinu, které bylo postaveno v roce 1967 a je nejvyšší věží v Evropě, vznikl ve výši 475 metrů v jednom z technických oddělení.

Požár na 540 metrů vysokém Ostankinu, které bylo postaveno v roce 1967 a je nejvyšší věží v Evropě, vznikl ve výši 475 metrů v jednom z technických oddělení. (28. srpna 2000)

Požár na 540 metrů vysokém Ostankinu, které bylo postaveno v roce 1967 a je nejvyšší věží v Evropě, vznikl ve výši 475 metrů v jednom z technických oddělení. (28. srpna 2000)

Požár na 540 metrů vysokém Ostankinu, které bylo postaveno v roce 1967 a je nejvyšší věží v Evropě, vznikl ve výši 475 metrů v jednom z technických oddělení. (28. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz