Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevská ztráta roste

  22:18aktualizováno  22:18
Inspekce ministra zahraničí v kauze Český dům potvrdila mnohem závažnější pochybení, než byl dosud ministr Jan Kavan ochoten připustit. Inspektoři totiž zjistili, že stát by měl ročně z pronájmu moskevského komplexu získávat mnohem vyšší sumu, než je 28 milionů, na něž Kavan uzavřel smlouvu s rakovnickou firmou Hotel Český dům.

"Do částky 28 milionů nebyly započteny příjmy z pronájmu bytů a kanceláří," potvrdil zaměstnanec ministerstva zahraničí, který je o výsledcích interního vyšetřování detailně informován.

Podle dokumentu ministerstva, který má MF DNES k dispozici a jenž vychází z podrobného účetnictví Českého domu, byly příjmy z pronájmu zhruba stovky bytů ještě v loňském i předloňském roce téměř 37 milionů korun.

Ministr Kavan dosud trval na tom, že smlouva nebyla pro stát nevýhodná. "Nebyla prokázána ztráta ani jediné koruny," řekl před dvěma týdny. Zjištění inspekce nyní nemohl komentovat, protože je v zahraničí.

Když na podezřelý pronájem Českého domu upozornila MF DNES, jediné, co Kavan připustil, byly formální nedostatky smlouvy. Kvůli případu se vzdal funkce ministrův generální sekretář Karel Srba a Kavan uložil své inspekci, aby případ prozkoumala.
První náměstek Pavel Telička, který na vyšetřování inspekce dohlíží, odmítl nejnovější zjištění o nízkém nájemném komentovat.

"Dostal jsem už průběžnou zprávu inspekce, ale o jejím obsahu zatím nebudu mluvit. Uložil jsem inspekci, aby ještě nějaké věci prověřila," řekl Telička.
Šéf firmy Hotel Český dům Stanislav Brei, který komplex v centru Moskvy vedl ještě coby zaměstnanec ministerstva zahraničí, se k informacím o nájemném v bytech a celkových příjmech z provozu budovy nechtěl bavit:

"S ohledem na probíhající vyšetřování policií i generální inspekcí nepovažuji za vhodné odpovídat na vaše otázky." Inspekce by měla předat své výsledky Teličkovi zhruba do týdne.

Kromě Kavanových inspektorů se o případ zajímá i policejní Služba pro odhalování korupce. Policisté jsou právě v těchto dnech v Moskvě. Inspektoři mají odpovědět i na otázku, jaký podíl na špatné smlouvě má náměstkyně Helena Opolecká, která se o její podpis osobně zasazovala.

Na základě zjištění inspekce Kavan musí také rozhodnout, co se smlouvou provede. Dosavadní neoficiální informace nasvědčují tomu, že by měla být vypovězena a na pronájem komplexu by měl resort vypsat veřejnou soutěž.

"Smlouva takto zůstat nemůže. Zatím nevím, jestli pouhé úpravy budou stačit," řekl náměstek Telička. K vypovězení smlouvy se kloní i právníci z mezinárodněprávního odboru ministerstva. Těch se původně před podpisem dohody loni v listopadu nikdo na nic neptal, ačkoliv Kavan (podle svých slov mu to tak řekl Srba) tvrdil, že smlouva prošla řádným připomínkovým řízením.

Ministr Kavan případ Český dům považuje za mediální bublinu a v sobotním rozhovoru pro deník Právo naznačil, že nejvíc ho zajímá, kdo z jeho podřízených vynáší informace.

"Je mojí povinností zjistit, zda vinou některých úředníků nedochází k nelegálním únikům informací. To by se nemuselo týkat jen Českého domu, ale i třeba řady utajovaných skutečností."

Přiznal navíc, že o "kauze se vědělo od prosince". Přitom teprve před třemi týdny a pod tlakem novinářů přiznal, že smlouva není v pořádku. "V tomto smyslu jsem vděčný MF DNES, že na to upozornila," řekl 21. března.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz