Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moserová se popere o Hrad

  15:05aktualizováno  15:05
Do úterní půlnoci mohou zákonodárci nominovat svého kandidáta pro páteční prezidentskou volbu. Po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi se rýsuje další jméno - někteří senátoři téměř jistě navrhnou Jaroslavu Moserovou. "Musíme předložit pozitivní alternativu," vítá nominaci šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl.

Moserovou pravděpodobně navrhne část klubu Nezávislí a Klubu otevřené demokracie, který sdružuje zástupce Unie svobody-DEU a nestraníky.

"Myslím, že senátorka Moserová bude kandidátkou," potvrdil předseda druhého z klubů Edvard Outrata. "Už je to téměř zřejmé," přitakává předsedkyně nezávislých Helena Rögnerová.

"I když si nemyslíme, že má takovou sílu jako někteří jiní, je kvalitním člověkem a zkušeným politikem," dodává senátorka za KDU-ČSL.

Předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl se zasadí o to, aby byla Jaroslava Moserová vnímána jako společná kandidátka unie a lidovců. Druzí dva známí kandidáti podle Kühnla představy těchto stran nenaplňují.

"Od začátku jsem prosazoval názor, že není-li vládní koalice schopná postavit společného kandidáta, pak to musí udělat vládní koalice bez ČSSD," prozradil Kühnl iDNES.

Senátorka Moserová podle něj není bez šancí. "Pokud poslancům a senátorům záleží na tom, aby v čele země stál člověk, který ví, co je právní stát, pak ji podpoří," míní Kühnl. "Pokud jim jde jen o to, prosadit vlastní úzké stranické zájmy, pak ne."

Skeptičtější je místopředseda senátorů KDU-ČSL Jiří Stodůlka. "Paní senátorka, popravdě řečeno, šanci být prezidentem nemá." Zabránit zvolení kandidátů ODS a ČSSD lze podle něj i jejich nevolením.

Lidovec Miroslav Kalousek potvrzuje, že poslanecký klub KDU-ČSL jiného kandidáta do druhé volby nepostaví. O podpoře Jaroslavě Moserové budou ovšem lidovci teprve jednat na čtvrteční společné schůzi poslaneckého a senátorského klubu.

Přestože by si Kalousek velmi přál, aby byl prezident co nejdříve zvolen, senátorce Moserové velké šance nedává. Nicméně přiznává senátorům nezpochybnitelné právo ji nominovat.

"V úterý kandidaturu podáme," ujistil senátor Jiří Zlatuška (LiRA). Podotkl, že Moserová není produktem stranických sekretariátů a stranických šarvátek.

Ze hry už vypadli další potenciální adepti. Předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab i bývalý ministr školství Jan Sokol kandidovat odmítli.

Moserová chce kandidovat už dlouho
Místopředsedkyně Klubu otevřené demokracie Jaroslava Moserová pozastavila kvůli své kandidatuře už 1. ledna své členství v ODA. Její strana ji jako kandidátku na prezidenta představila v polovině loňského roku.

Lékařka, ilustrátorka a scénáristka Moserová oslavila v pátek třiasedmdesáté narozeniny. V letech 1999 až 2001 byla předsedkyní Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Zastávala post místopředsedkyně Senátu i někdejší České národní rady a počátkem 90. let působila jako velvyslankyně pro Austrálii a Nový Zéland.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Najdete na iDNES.cz