Moserová se popere o Hrad

  15:05aktualizováno  15:05
Do úterní půlnoci mohou zákonodárci nominovat svého kandidáta pro páteční prezidentskou volbu. Po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi se rýsuje další jméno - někteří senátoři téměř jistě navrhnou Jaroslavu Moserovou. "Musíme předložit pozitivní alternativu," vítá nominaci šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl.

Moserovou pravděpodobně navrhne část klubu Nezávislí a Klubu otevřené demokracie, který sdružuje zástupce Unie svobody-DEU a nestraníky.

"Myslím, že senátorka Moserová bude kandidátkou," potvrdil předseda druhého z klubů Edvard Outrata. "Už je to téměř zřejmé," přitakává předsedkyně nezávislých Helena Rögnerová.

"I když si nemyslíme, že má takovou sílu jako někteří jiní, je kvalitním člověkem a zkušeným politikem," dodává senátorka za KDU-ČSL.

Předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl se zasadí o to, aby byla Jaroslava Moserová vnímána jako společná kandidátka unie a lidovců. Druzí dva známí kandidáti podle Kühnla představy těchto stran nenaplňují.

"Od začátku jsem prosazoval názor, že není-li vládní koalice schopná postavit společného kandidáta, pak to musí udělat vládní koalice bez ČSSD," prozradil Kühnl iDNES.

Senátorka Moserová podle něj není bez šancí. "Pokud poslancům a senátorům záleží na tom, aby v čele země stál člověk, který ví, co je právní stát, pak ji podpoří," míní Kühnl. "Pokud jim jde jen o to, prosadit vlastní úzké stranické zájmy, pak ne."

Skeptičtější je místopředseda senátorů KDU-ČSL Jiří Stodůlka. "Paní senátorka, popravdě řečeno, šanci být prezidentem nemá." Zabránit zvolení kandidátů ODS a ČSSD lze podle něj i jejich nevolením.

Lidovec Miroslav Kalousek potvrzuje, že poslanecký klub KDU-ČSL jiného kandidáta do druhé volby nepostaví. O podpoře Jaroslavě Moserové budou ovšem lidovci teprve jednat na čtvrteční společné schůzi poslaneckého a senátorského klubu.

Přestože by si Kalousek velmi přál, aby byl prezident co nejdříve zvolen, senátorce Moserové velké šance nedává. Nicméně přiznává senátorům nezpochybnitelné právo ji nominovat.

"V úterý kandidaturu podáme," ujistil senátor Jiří Zlatuška (LiRA). Podotkl, že Moserová není produktem stranických sekretariátů a stranických šarvátek.

Ze hry už vypadli další potenciální adepti. Předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab i bývalý ministr školství Jan Sokol kandidovat odmítli.

Moserová chce kandidovat už dlouho
Místopředsedkyně Klubu otevřené demokracie Jaroslava Moserová pozastavila kvůli své kandidatuře už 1. ledna své členství v ODA. Její strana ji jako kandidátku na prezidenta představila v polovině loňského roku.

Lékařka, ilustrátorka a scénáristka Moserová oslavila v pátek třiasedmdesáté narozeniny. V letech 1999 až 2001 byla předsedkyní Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Zastávala post místopředsedkyně Senátu i někdejší České národní rady a počátkem 90. let působila jako velvyslankyně pro Austrálii a Nový Zéland.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Den D pro gaye a lesby. Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová

Průvod homosexuálů v Kyjevě (18. 6. 2018)

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Protopopová u premiérova syna nepochybila, zastal se lékařky ústav

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vydal ve středu tiskové prohlášení, ve kterém se zastává psychiatričky Dity...

Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři. (14.11.2018)

Premiér Andrej Babiš označil bobtnající kauzu Čapí hnízdo doslova za „puč Palermo“. Řekl to po sérii schůzek s šéfem...

Najdete na iDNES.cz