Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mořské 'popelnice' čekají krušné časy

  16:13aktualizováno  16:13
Evropská komise brojí proti lodím, které mohou vyvolat ekologickou katastrofu. Reaguje tak na potopení tankeru Prestige u španělských břehů. Komise zveřejnila seznam 66 nebezpečných lodí. Většina z nich jsou ropné tankery nebo plavidla určená pro převoz chemikálií. Dávno by nepluly, kdyby státy unie už přijaly bezpečnostní opatření pro námořní dopravu. Třetina lodí pluje pod tureckou vlajkou.

Komise vydala seznam vpředvečer summitu Evropské unie v Kodani. Chce přimět členské státy, aby zrychlily přejímání těchto zákonů do svého práva.

"Jen mluvit nestačí. Je potřeba jednat a naplno prosazovat bezpečnostní opatření," tvrdí Loyala de Palaciová, šéfka Evropské dopravní komise.

Největší počet "popelnic" toulajících se po mořích s krajně nebezpečnými náklady má tureckou vlajku. Jde o 26 lodí. Dvanáct je registrováno na ostrovech Svatý Vincenc a Grenadiny, devět v Kambodži.

Dalších deset zemí je zastoupeno po jedné až třech lodích. Z evropských států je mezi nimi pouze Rumunsko. Jde o lodi, které byly za poslední tři roky aspoň dvakrát zadrženy v evropských přístavech kvůli různým potížím.

"Dokud nebude platit směrnice zakazující tankery s jedním pláštěm, měly by se členské státy aspoň dohodnout, že nedovolí, aby tyto lodi vozily těžké topné oleje," žádá de Palaciová.

SEZNAM LODÍ

||Kompletní výpis lodí na seznamu Evropské komise (anglicky)

Komisařka prosazuje vytvoření fondu ve výši jedné miliardy eur, z něhož se se platilo odškodnění poškozeným, například rybářům. Požaduje také přísná mezinárodní námořní pravidla.

Členské země unie by měly podle Evropské komise urychleně zaměstnat více inspektorů, aby splnily požadavek směrnice, vyžadující kontrolu 25 procent lodí ročně.

"Ekologická katastrofa u španělských břehů by se byla nemusela přihodit, kdyby státy už aplikovaly a respektovaly dřívější směrnice," tvrdí komisařka.

Zákony byly schváleny po ztroskotání tankeru Erika u Francie, z něhož po havárii vyteklo přes polovinu z 35 tisíc tun mazutu. V platnosti mají být do poloviny příštího roku.

"Za bezpečnost nesou odpovědnost všichni - je tedy věcí všech, aby lodi, jež neplní standardy, nepropadly bezpečnostní sítí," míní de Palaciová.

Tanker Prestige se potápí nedaleko severozápadního pobřeží Španělska. Na palubě měl 77 tisíc tun topného oleje, který způsobil ekologickou katastrofu. (13. listopadu 22)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Najdete na iDNES.cz