Turecký policista nese tělo malého chlapce, kterého vyplavilo moře u pobřežního...

Turecký policista nese tělo malého chlapce, kterého vyplavilo moře u pobřežního města Bodrum. Loď se skupinou syrských migrantů se potopila cestou na řecký ostrov Kos. (2. září 2015) | foto: AP

Jmenoval se Ajlan. Svět šokoval snímek mrtvého hocha na turecké pláži

Je to snímek, který konečně přiměje Evropu k rozhodnému řešení uprchlické krize? Světové deníky ve čtvrtek zveřejnily fotografii malého chlapce, jehož tělo vyplavilo moře na pobřeží Turecka. Jeho loď se potopila, když se s matkou a bratrem pokoušel dostat do Řecka.

Fotografie byla pořízena ve středu ráno. Turecká média hocha v červeném tričku a modrých kraťasech identifikovala jako tříletého Ajlana Kurdího. Spolu s ním se utopil i jeho o dva roky starší bratr Kalib. Oba pocházeli ze syrského města Kobani, které bylo dějištěm tvrdých střetů mezi teroristy z Islámského státu a kurdskými milicemi.

Uprchlíci na moři

Řecké pobřežní hlídky zachránily v noci na čtvrtek z moře dalších 751 uprchlíků, kteří se pokoušeli dorazit na řecké ostrovy pod rouškou tmy z nedalekého tureckého pobřeží. Příslušníci pobřežních stráží zasahovali 19krát u východoegejských ostrovů Lesbos, Samos, Agathonisi, Farmakonisi, Kalymnos a Symi. Údaje o zachráněných nezahrnují stovky dalších osob, které se vylodí na březích ostrovů za bílého dne.

Otec dětí Abdalláh řekl, že plavidlo, na kterém cestovali, se převrátilo. Snažil se držet děti a ženu, ale vlny je od sebe odtrhly; synům prý navlékl záchranné vesty, ze kterých ale po pádu do vody vyklouzli. „Moje děti byly nejkrásnější na světě, byly úžasné. Každé ráno mě budily, aby si se mnou hrály. Nyní jsou všechny pryč,“ řekl. Těla dětí a své ženy chce nyní převézt do syrského Kobani.

Podle dosavadních informací se Syřané plavili na dvou člunech směrem k ostrovu Kos. Jeden z nich vyrazil z menšího letoviska Akyarlar, na řecký ostrov to odtud je pouhých pět kilometrů. Na palubě Ajlanova člunu bylo šest lidí, zpátky ke břehu doplavali pouze dva lidé v záchranných vestách.

Turecká policie ve čtvrtek odpoledne zadržela čtyři podezřelé pašeráky, kteří by mohli mít spojitost s dvěma potopenými čluny.

Snímek obletěl svět, ukazuje hrůzu uprchlické krize

„Tragický obrázek malého chlapce, který přišel o život na útěku ze Sýrie, nás šokoval. Připomíná nám nebezpečí, které podstupují rodiny s dětmi na cestě za lepším životem. Tato vážná situace, kdy umírají děti, by měla přimět Evropskou unii, aby se s uprchlickou krizí vypořádala,“ prohlásil podle listu The Guardian ředitel společnosti Save the Children.

Fotografii mrtvého chlapce zveřejnila řada světových médií a komentátoři se shodují, že snímek se může stát symbolem neschopnosti evropských lídrů vypořádat se s největší uprchlickou vlnou od druhé světové války.

Autorem snímků, které vyvolaly mimořádný ohlas, je podle agentury DPA turecká fotografka Nilüfer Demirová. „Když jsem tříletého Ajlana Kurdího viděla, ztuhla mi opravdu krev v žilách. V tu chvíli jsem nebyla schopná ničeho,“ řekla. „To jediné, co jsem pro něj mohla učinit, bylo nechat vyslyšet jeho křik, křik jeho těla ležícího na zemi,“ uvedla s tím, že to byl důvod, proč spoušť fotoaparátu zmáčkla. „O sto metrů dál ležel jeho bratr Kalib,“ dodala.

Mrtví běženci se nedávno dostali také do hledáčku fotografa agentury AP v Libyi, kde se na konci srpna u města Zuára utopilo asi 200 lidí mířících do Evropy. Tyto fotografie ̈však zdaleka nezpůsobily takový rozruch jako snímek mrtvého chlapce.

03.září 2015 v 08:08, příspěvek archivován: 03.září 2015 v 11:58

The image of a drowned Syrian boy shows us our humanity. Today’s cartoon by Rafat Alkhateeb: http://t.co/JSnToxa3U7 pic.twitter.com/Lrqld0iHMS

Americký list The New York Times upozornil na středeční debatu o novinářské etice, kterou snímek mrtvého dítěte vyvolal. Redakce některých listů byly proti tomu šokovat čtenáře, zatímco mnoho novinářů zastávalo názor, že je třeba veřejnost informovat o důsledcích války a o politice, která uprchlíkům ztěžuje získat azyl v Evropě.

V Británii debata skončila shodou, že fotografie bude na titulních stranách a že listy budou vyzývat premiéra Camerona k akci. Americké listy chtěly snímek otisknout, avšak redakce se lišily v tom, do jaké míry má být fotografie drastická. Některé odmítly publikovat záběr, na němž je částečně vidět tvář ležícího dítěte.

Cameron na snímky skutečně zareagoval. „Tyto fotografie jsou šokující. Proto stojíme v čele mezinárodní pomoci v Sýrii, kterou postihla humanitární krize,“ prohlásil Cameron podle listuThe Independent.

Chtěli do Kanady

Ajlan byl pravděpodobně syn Syřanky, která byla mezi mrtvými a úřady ji identifikovaly jako pětatřicetiletou Ríhánu. Její manžel a otec dětí Abdalláh byl nalezen na břehu napolo v bezvědomí a byl převezen do nemocnice. Později podle agentury AP vypověděl, že kapitán lodi zpanikařil kvůli vysokým vlnám a skočil do moře.

V kanadském Vancouveru žije Abdalláhova sestra Teema, která emigrovala do Kanady před 20 lety. Kanadskému listu National Post řekla, že rodina prchla do Turecka a snažila se dostat do Kanady prostřednictvím soukromého sponzora. Požádala prý o azyl, ale kanadské úřady žádost v červnu zamítly s tím, že vyřizování z Turecka je příliš komplikované.

„Chtěla jsem je sponzorovat a přátelé a sousedi mi pomáhali s bankovním účtem. Nedokázali jsme je ale dostat sem, proto se ocitli na tom člunu. Platila jsem jim nájem bytu v Turecku, ale se Syřany tam jednají strašně,“ sdělila příbuzná.

Podle National Post se Kanada a Turecko delší dobu přou kvůli uprchlíkům, kteří se pokoušejí dostat z Turecka do Kanady. Syrští Kurdové často nemají pasy, protože syrská vláda jim je nevydává. Mají proto problém s registrací jako uprchlíci OSN a zároveň jim turecká vláda jako nezaregistrovaným uprchlíkům bez pasu odmítá vydat výjezdní víza.

Řecké ostrovy plné běženců

Kos spolu s dalšími řeckými ostrovy se v poslední době stal magnetem pro lidi, kteří se snaží dostat do Evropy. Ve středu na sousedním ostrově Lesbos přistálo zhruba 2 500 uprchlíků, většina z nich byla ze Sýrie. Podle místních úřadů lidé přijíždějí na člunech a bárkách, které nejsou určeny k dlouhým plavbám po moři.

Na ostrově Lesbos nyní čeká zhruba 15 000 běženců na trajekt, který je odveze do aténského přístavu Pireus. Odtud budou pokračovat přes Makedonii, Srbsko do Maďarska a dále do Německa.

Letos připlulo do Evropy přes Středozemní moře přes 300 000 lidí, z toho jich 2 500 na moři zahynulo. Nebezpečí přitom nehrozí jenom na moři. Na konci srpna nalezla rakouská policie v odstaveném nákladním automobilu u dálnice 71 udušených běženců (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video