Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moravané žádají statistiky, aby sčítací formulář nabízel jejich národnost

  12:38aktualizováno  14:22
Na Český statistický úřad přicházejí před sčítáním lidu v roce 2011 stížnosti. Stěžovatelé chtějí, aby v kolonce "národnost" bylo výslovně uvedené, že je možné uvést moravskou. Národnost je ale volitelnou položkou a návodné příklady u ní nejsou žádné, hájí se ČSÚ.

Řada Moravanů se obává mizení své národnostní identity v České republice. Čas od času proto protestují. Ilustrační foto | foto: jura.bloguje.cz

"Od listopadu se ozývají velmi intenzivně lidé, kteří by si přáli, abychom na sčítacích formulářích u dobrovolné otázky na národnost výslovně uvedli, že je v této kolonce možné uvést například národnost moravskou, a velmi aktivně bojují za tuto změnu," uvedl mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

Podle něj jim však v tomto případě nemůže ČSÚ vyjít vstříc. Otázka na národnost je dobrovolná a nejsou u ní uvedeny žádné možnosti. Lidé mohou uvést jednu či dvě národnosti, ale také žádnou, je to na každém z nich.

"Národnost je pocit, kým se člověk cítí být, a neexistuje ve skutečnosti žádný oficiální seznam národností. Proto také ani u této otázky nemůžeme na rozdíl od mateřských jazyků žádné národnosti na výběr nabídnout," uvedl Kubala.

Pokud by tak ČSÚ ve formulářích uvedl jako příklad, že lidé mohou vyplnit třeba národnost českou či moravskou, mohli by se ozvat ostatní, proč tam není uvedena jejich národnost. "Proto neuvádíme žádné příklady a každý může napsat to, co sám cítí," dodal Kubala.

Stížností dorazily od začátku listopadu na ČSÚ asi dvě desítky, některé ovšem posílají stále stejní lidé, často dokonce ve stejném znění.

Statistici: Bouři kvůli formuláři z roku 2001 nerozumíme

Podle prezidentky Moravského národního kongresu Aleny Ovčačíkové stěžovatelé nevěděli, že na formuláři žádný příklad národnosti uveden nebude. Při sčítání v roce 2001 byly podle ní ve formuláři uvedeny jako příklady národnosti česká či romská, nikoliv však moravská.

Mluvčí sčítání Kubala se proti tomu ohradil. "Nic z toho, proti čemu Moravský národní kongres vystupuje, v těchto formulářích ani v roce 2001 nebylo. Vůbec tomu už na ČSÚ nerozumíme," řekl iDNES.cz. Redakci také na důkaz zaslal ofocené dokumenty z roku 2001 (sčítací list zde, vysvětlivky zde).

"Sčítací komisaři záměrně odpovídali lidem, kteří se ptali, zda mohou uvést moravskou národnost, že ne, že se automaticky počítá česká," tvrdí dále Ovčačíková. Proto kongres dopředu žádal ČSÚ o zařazení moravské národnosti do závorky.

To, že na formuláři není uveden žádný příklad národnosti, však prý Moravský národní kongres chápe jako cílené odnárodňování nejenom Moravanů, ale i Čechů a dalších národností. Plánuje proto před sčítáním lidu akce, kde lidem připomene možnost, aby se hlásili ke své národnosti.

Považujete Čechy a Moravany za dvě odlišné národnosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 6638
ANO 4747
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz