Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Morava se potýká s výbušninami

  18:31aktualizováno  18:31
Munice z první a především z druhé světové války je dodnes výrazným nebezpečím nejen pro dospělé, ale i pro děti, které si hrají v lesích nebo v okolí vesnic. Munice totiž i po šedesáti letech zůstává funkční a je velmi dobrém technickém stavu. Přesvědčili se o tom před necelým měsícem policejní pyrotechnici jihomoravské policejní správy na Blanensku, kde po třech dnech výkopových prací vytěžili přes šest tun dělostřelecké munice.
Tankový náboj

Tankový náboj - Jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková ukazuje nalezenou munici. Co do rozměrů patří k největším více než metrový tankový náboj s kumulovaným účinkem ráže 100 milimetrů. | foto: Petr Večeřa

"Na místě si hrály děti, během školního roku nosily i části nalezené munice do školy. Na základě těchto informací jsme našli takové množství munice," uvedl zástupce vedoucího odboru kriminalistické techniky a expertíz Karel Mašek. Odmítl upřesnit místo, kde byly pětadvacet dělostřeleckých granátů ráže 150 mm, dva ráže 120 mm, téměř sto třicet kusů ráže 100 mm, dvě stovky ráže 180 mm, dělostřelecké miny a jedna protitanková střela nalezeny, protože policisté mají podezření, že tam budou ještě v okolí podobná místa. V lese totiž pravděpodobně ustupující německá armáda shromažďovala dělostřeleckou munici v takzvaných hnízdech. Před postupující ruskou armádou ji chtěla zničit výbuchem, ale zůstalo několik míst, kde naplánovaný výbuch nenastal a místo s dělostřeleckými střelami zasypala hlína po ostatních explozích.

Kolik dělostřelecké munice pyrotechnici ročně likvidují?

1998 - 925 kusů
1999 - 1290 kusů
2000 - 897
1.pol. 2001 3555 kusů

Munici, ukrytou v hloubce přes půl metru pod zemí, pravděpodobně nenašly samy děti. "Technika, která umožňuje hledat kov pod povrchem je dnes běžně dostupná, využívají ji hledači militárií. Propátrávají místa, dělají výkopové práce, což je bez povolení nemožné, a hledají různé pozůstatky po válce. Když narazí na munici, nechávají ji odrytou a nehlásí to, což je velmi nebezpečné," dodal Mašek.

Případ z Blanenska však letos rozhodně není ojedinělý. Podle policistů naopak nálezů munice od ledna markantně přibylo co do počtu i do objemu. "Svůj podíl na nárůstu nálezů munice má i oživení ekonomiky ve státě. Více se investuje, více se staví a právě při stavebních pracích jsou nálezy nejčastější. Jižní Morava navíc na konci druhé světové války prožila největší a nejdéle trvající boje," vysvětlil nárůst Mašek. 

Co dělat při nálezu munice?

Bez ohledu na stav i vzhled při podezření na nález munice volat nejbližsí policejní stanici nebo linku 158.
Nepoužitá munice se dá najít nejen v lesích, ale i na polích, ve městech i na půdách starších domů. V okrese Vyškov lidé nejvíce výbušnin pocházejících z druhé světové války nacházejí v okolí okresního města a to hlavně na jaře a na podzim při polních pracech. "Vloni jsme měli v okrese osm případů, letos pět. Pětadvacátého června našel muž ve Vyškově při stavebních pracích dělostřeleckou minu z druhé světové války, poslední nález, tentokrát ručního granátu, máme hlášen ze začátku tohoto týdne," sdělila tisková mluvčí vyškovského policejního ředitelství Hana Smejkalová. Na Břeclavsku je zase vyhlášeným nalezištěm bývalý vojenský prostor zvaný Boří les u Valtic, kde v minulosti byla polní muniční továrna a v současnosti tak odborná firma provádí asanaci, tedy sběr a likvidaci historické munice.

Lesák: Kvůli munici je veškerá práce marná

Brusná - Suché léto a počasí kolem třiceti stupňů přidělává vrásky na čele lesníkům i hasičům v okolí Brusné na Blanensku. Množství nevystřílených signálních nábojnic z druhé světové války obsahující bílý fosfor ležících pod povrchem v lese na kopci Jahodná se totiž při tomto počasí samovzněcuje a v posledních letech s jistou pravidelností způsobuje lesní požáry.

"Hořelo tam poprvé v roce 1992, oheň zlikvidoval čtyři hektary lesa, o dva roky později padlo přes třináct hektarů, vloni hořelo dvakrát," vzpomíná místní revírník Tomáš Kubín, který má les na Jahodné na starost. Vše začalo tím, že se na Jahodné začátkem devadesátých let vykácel les. Přestal tak stínit a munice nacházející se asi patnáct centimetrů pod zemí se za slunečních dní začala ohřívat. Fosforu stačí k samovznícení jen třicet stupňů Celsia. "Nemůžeme na to od té doby vyzrát. Nový les se těžko ujímá, požáry ho ničí. Je to práce navíc a člověka to nebaví. Nikam to nevede, utápí se tam peníze a když už je to skoro před sluncem zajištěné, znovu to vyhoří," stěžuje si lesník na svou sisyfovskou práci.

Kopec na Jahodné zná na Blanensku také téměř každý hasič. Vede tam jedna příjezdová cesta, takže dostat se k požáru bývá náročné. Obvykle pomáhají hasit i letadla. "Když tam hoří, je to jako na frontě. Oheň patrony nahřívá, jsou slyšet výbuchy a vidět záblesky explodujících střel," říká pracovník blanenského hasičského záchranného sboru Vojtěch Kohoutek.

Podle policejních pyrotechniků jihomoravské policejní správy je Jahodná typickým místem, kudy postupovaly za druhé světové války boje a kde po nich zůstalo velké množství munice. "U kopce Němci nechali muniční vůz a jeden z ruských velitelů to nechal výbuchem zlikvidovat. To se však nepodařilo a munice se rozhodila po lese," vysvětlil zástupce vedoucího odboru kriminalistické techniky a expertíz krajské policejní správy Karel Mašek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...



Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz