Mopsi jsou přešlechtění, hrozí jim vážné zdravotní problémy, varují veterináři

  0:01aktualizováno  0:01
Mopsi nebo buldoci jsou díky svému vzhledu s plochou lebkou stále populárnější. Podobně jako perské či exotické kočky. Přímo úměrně s jejich oblibou ale roste i kritika. Podle veterinářů jsou to přešlechtěná a nemocná zvířata, která mají vážné dýchací problémy, přehřívají se a hrozí jim kolaps.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Přešlechťování už je dalece za hranicí,“ říká pražský veterinář Marek Huslar. Podle viceprezidentky Komory veterinárních lékařů ČR Radky Vaňousové je třeba na problém upozorňovat. Na jaro tak komora chystá kongres, kde chce mimo jiné i toto téma řešit.

Zkracování čumáku například nezmenšuje množství měkkých tkání v lebce a ty pak překážejí v dýchacích cestách. Důsledkem je, že zvířata těžce dýchají a chrčí. 

„Je třeba o tom mluvit, aby lidé věděli, že zvíře, které se dusí, není roztomilé,“ říká pražská veterinářka Martina Načeradská, která jako jedna z prvních v Česku o problému přednáší. „Lidem připadá roztomilé, že hlava zvířete stále víc připomíná dětskou lebku. Ale je to zvrhlé,“ uvádí Načeradská.

Jenže lidem se tato zvířata líbí, potvrzují to data. Třeba v případě francouzského buldočka bylo do plemenné knihy Českomoravské kynologické unie za posledních deset let zapsáno o třetinu více štěňat než za stejné období od roku 1994 - necelých pět tisíc. Nárůst hlásí i Velká Británie, chov buldoků se tam za poslední dekádu zosminásobil.

Ministerstvo zemědělství, do jehož gesce spadá zákon na ochranu zvířat proti týrání, potvrzuje, že problém je znám dlouhodobě. Dostatečně ho ale podle mluvčího resortu Václava Tampíra upravuje zákon, takže změny nejsou na pořadu dne.

„Zákaz dále cíleně chovat patologicky postižené linie již v národní legislativě je. Zásadní problém je stanovit hranici, nad kterou již jde o týrání. Zákaz chovu plemen, u kterých se vyskytují zdravotní problémy se zvýšenou četností a v některých případech i v extrémní podobě, by asi nebyl reálný,“ říká.

Jana Sobotková z Bulldog Clubu ČR odmítá, že by kdokoli zvířata týral. Uvedla však, že ke změně standardu, který schvaluje mezinárodní organizace FCI, který více akcentuje zdraví, už u anglického buldoka došlo v roce 2011.

„Kluby mohou sice schválit určité zdravotní testy pro zařazení do chovu, ale pokud to neudělá země původu, nevidíme v našem klubu pro toto opatření prozatím opodstatnění. Žádný veterinář neviděl větší procento anglických buldoků žijících v České republice, takže podle mě je jejich názor zcela irelevantní,“ uvedla Sobotková.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Dětští praktičtí lékaři stárnou, zrušení oboru se neosvědčilo

Dětská lékařka

Dětští praktici stárnou, a je tedy nutné, aby přišli mladí doktoři. Dokládají to i čísla – jen loni zaniklo 88 praxí,...

Teplé počasí končí. Ještě dnes bude až 20 stupňů, o víkendu může slabě pršet

Ilustrační foto

Teplé počasí zřejmě definitivně končí. Ještě ve čtvrtek očekávají meteorologové teploty kolem 20 stupňů, v dalších...

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz