Záplavy způsobené monzunovými dešti v indické Bombaji (29. srpna 2017)

Záplavy způsobené monzunovými dešti v indické Bombaji (29. srpna 2017) | foto: Reuters

Monzunové záplavy v Asii si vyžádaly stovky obětí, Bombaj je pod vodou

  • 2
Bilance monzunových záplav v jižní Asii překročila 1 500 mrtvých. Informovala o tom agentura DPA, podle které je přes 1 300 obětí z Indie. V Nepálu zahynulo více než 140 lidí, stejný počet hlásí Bangladéš. Záplavy ochromují mimo jiné i indickou finanční metropoli Bombaj.

Povodně zasáhly v uplynulých týdnech široký pás území jižní Asie zahrnující sever Indie, jih Nepálu a sever Bangladéše. Nejhůře postižen je stát Bihár na severovýchodě Indie, kde povodně usmrtily 514 lidí. V posledních dnech čelí záplavám ale také západ Indie; v úterý například monzunové deště prakticky zastavily život ve dvacetimilionové indické finanční metropoli Bombaji.

Voda v ulicích Bombaje sahá lidem po pás a zastavila veřejnou dopravu. Tisíce lidí se tak nedostaly v úterý večer ze zaměstnání domů a strávily noc na svém pracovišti, napsala agentura AP. Lety směřující do Bombaje musely být v úterý večer odkloněny kvůli zatopenému letišti. Povodeň si ve městě vyžádala nejméně šest obětí.

Podle AP byla většina vlakových spojů ve dvacetimilionové Bombaji obnovena, doprava ale zůstává chaotická. Níže položené části města jsou stále pod vodou. Meteorologové hlásí na středu další mohutné lijáky a místní vláda proto vyzvala všechny školy, aby zrušily vyučování.

Bombaj se potýká s monzunovými záplavami každoročně, což vyvolává kritiku na adresu vedení města. Zátopové území je zastavováno novými domy, vodní toky a kanalizace jsou ucpané plastovým odpadem. V roce 2005 přišlo při povodních v Bombaji o život přes 500 lidí.

Většina obětí z Nepálu a Bangladéše přišla o život ve druhém srpnovém týdnu, kdy tyto státy postihly několikadenní mohutné lijáky. Třetina území Nepálu a Bangladéše byla v tu dobu pod vodou. Hladiny řek v těchto zemích se ale již vrátily k normálu. Celkový počet lidí postižených letošními povodněmi dosáhl v jižní Asii 41 milionů.

Monzunovou sezónu zažívají v Indii na vlastní kůži i někteří čeští turisté. Například Tomáš Navrátil musel odložit cestu do Nepálu, protože autobus z Varanásí, kterým chtěl překročit hranice, byl v den odjezdu nečekaně zrušen.

„Situace v samotném Varanasí je v pořádku a město jako takové zažívá pouze klasické monzunové bouřky bez větších problémů, nicméně situace na severu je horší a právě proto nejezdí autobusy do příhraničních oblastí a dále do Nepálu,“ napsal iDNES.cz sedmadvacetiletý cestovatel.

Větší bouřku podle svých slov zažil jen jeden den v Dilí. „I místní říkali, že monzuny se zatím příliš neprojevovaly. Samozřejmě to berou s typickým indickým přístupem a získat plnohodnotné informace je velmi těžké, až nereálné,“ konstatuje Navrátil.

„Měl jsem zabookovaný autobus z Varanasí až na hranici, nicméně zrušili mi ho až ten den dopoledne, kdy jsem měl večer odjíždět. Následně zaměstnanci na autobusovém nádraží sami nevěděli, co pojede či nepojede anebo kdy se doprava obnoví. Řádově mluvili o plnohodnotném obnovení za nejméně dva týdny,“ uzavírá.

Monzunové období v jižní Asii trvá zpravidla od června do září. V nedávné době si monzunové záplavy vyžádaly nejvíce obětí v červnu 2013 v severoindických státech Uttarákhand a Himáčalpradéš, kde zahynulo 5 750 lidí. V červenci 2010 zahynulo při záplavách způsobených rozsáhlými dešti v Pákistánu nejméně 2 000 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video