Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Molotovův koktejl“ slaví 70 let. Finové s ním uhájili svobodu před Sověty

  16:48
Před 70 lety se ve Finsku stal vojenský zázrak. Malá, špatně vyzbrojená země odolala obrovské sovětské přesile, i když musela přijmout potupné mírové podmínky. Konflikt zastínila pozdější druhá světová válka, slavné "Molotovovy koktejly" ale poprvé míchali sovětským tankistům finští pěšáci.

Finští vojáci dokázali splynout se zimním terénem díky bílému maskování, pohybovali se na lyžích, útočili v noci. Na morálku rudoarmějců to mělo ničivý vliv. | foto: SA-Kuva

Všechno začalo brzy ráno 24. srpna 1939 v Moskvě, když ministři zahraničí Třetí říše a SSSR Joachim Ribbentrop a Vjačeslav Molotov podepsali známý pakt o neútočení. Finsko spadlo do sovětské sféry zájmu, jak se eufemisticky říkalo území určenému k záboru.

Molotov pak za Finy přišel s "oprávněnými" požadavky na územní výměny (výhodné pro Sověty) či vojenskou spolupráci (přesněji právo sovětských vojáků na užívání finského území a základen). Ale tvrdě narazil, Finové se rozhodli bránit.

FINSKO A PŘESILA: JAKO ČESKOSLOVENSKO?

Situace Finska před Zimní válkou byla do jisté míry analogická s pozicí Československa - zejména v obecné rovině demokratické země, stojící osamocené proti vojensky silné diktatuře.

Finsko nicméně mělo pro obranu výhodnější tvar hranic (Československo by se muselo bránit na mnoha frontách) a sovětští vojáci nebyli připravení bojovat v zimě. Na druhou stranu Finové postrádali těžkou techniku, zatímco československé tanky v roce 1938 patřily ke světové špičce. Finové měli i málo munice.

Začátek války obstaral incident srovnatelný s německým přepadením vysílačky v Gliwicích. Sověti ostřelovali pohraniční vesnici Mainila, obvinili z útoku Finy (což po letech přiznal až Chruščov) a 30. listopadu 1939 vpadli do Finska. V první obsazené vesnici zřídili loutkovou "Finskou lidovou republiku", která pak požádala Moskvu o vojenskou pomoc.

Za značnou část úspěchů Finové vděčili schopnosti operovat v zimním terénu. Na snímku norští dobrovolníci.

Za značnou část úspěchů Finové vděčili schopnosti operovat v zimním terénu. Na snímku norští dobrovolníci. Zdroj: Wikimedia Commons

V učebnicích válečnictví by ale bylo těžké najít příklad většího podcenění protivníka, než jakého se dopustil stalinskými čistkami zdecimovaný velitelský sbor Rudé armády. Statisíce vojáků napochodovaly do Finska bez vybavení umožňujícího boj v arktických podmínkách, hnáni touhou bolševiků dát Stalinovi do tří týdnů k narozeninám kapitulaci Helsinek. Na konci prosince sovětský útok vykrvácel a umrzl.

Druhá fáze už nicméně byla úspěšnější. Velení se chopil maršál Semjon Timošenko, který si vymínil, že nebude odpovědný za ztráty. Počátkem února vrhnul proti Mannerheimově linii - hlavnímu jihovýchodnímu opevnění Finska - ještě větší síly, než se kterými SSSR zaútočil v listopadu. Za cenu velkých ztrát pak opevnění prorazil.

maršál CARL GUSTAV EMIL MANNERHEIM

Maršál Carl Gustav Emil MannerheimCarl Gustav Emil Mannerheim je finským národním hrdinou. Narodil se v roce 1867, sloužil v ruských carských jednotkách a dokonale znal ruskou taktiku. Využil toho jak při válce Finska za nezávislost, tak i později v Zimní či Pokračovací válce.

Mannerheim je považován za jednoho z nejlepších stratégů 20. století, zejména v obranných, ústupových a zdržovacích bojích. Zřejmě právě díky jeho vedení Finsko přežilo druhou světovou válku jako samostatná země a nikoliv coby sovětská republika.

Slavný maršál se mimo jiné stal známým i díky ochranné ruce, kterou držel nad Židy ve Finsku i v době, kdy Němci tlačili na jejich vydání pod pohrůžkou, že zastaví dodávky životně důležitého vojenského materiálu.

V letech 1944-1946 byl prezidentem Finska. Zemřel roku 1951.

Třináctého březnového dne tak byl v Moskvě podepsán mír, který obě strany přijaly s úlevou. Finsko stálo před kolapsem, Sověti se naopak zřejmě obávali jarního tání, v němž by těžko dál bojovali.

Typický obrázek Zimní války - umrzlí sovětští vojáci a opuštěná technika

Typický obrázek Zimní války - umrzlí sovětští vojáci a opuštěná technika.

Zdroj: Wikimedia Commons

Přesné vyčíslení ztrát není ani po sedmdesáti letech jisté. Finsko zřejmě zaznamenalo kolem 25 tisíc mrtvých a 45 tisíc zraněných, Sovětský svaz pak na 400 tisíc mrtvých a zraněných. Není bez zajímavosti, že se později Rudá armáda těsně ubránila německému wehrmachtu snad i díky poučení ze Zimní války a následné reorganizaci.

Koktejl pro pana ministra

Své jméno v historii si díky masovému nasazení vydobyla zápalná lahev, podle sovětského ministra zahraničí nazvaná Molotovův koktejl. Ačkoliv byla používána už dříve, pod tímto názvem je známá právě od dob Zimní války.

ÚČINNOST "MOLOTOVA"

Finové házeli láhve do vzduchových kanálů či otevřených příklopů tanků, jejichž osádkám připravovali zkázu. U finských partyzánů docházelo v 60 až 70 procentech případů k ranění nebo úmrtí.

Finský lihový monopol Alkohooliliike dodal armádě čtyřicet tisíc lahví, plněných podle serveru Valka.cz míchaným nápojem ze surového kerosinu, dehtu a benzinu. Nejdříve je vojáci zapalovali ručně, později to obstarala ampulka s kyselinou sírovou v hrdlu lahve.

"Finové házeli své láhve do vzduchových kanálů nebo otevřených příklopů tanků, jejichž osádkám připravovali hroznou zkázu. U finských partyzánů docházelo přitom v 60 až 70 procentech případů k poranění nebo úmrtí," popisuje Valka.cz.

Jinou možnost Finové neměli - proti tisícům ruských tanků mohli nasadit jen pár desítek vlastních strojů. Řádově podobně přečíslení pak byli v leteckých silách.

Na dobytých územích se dodnes mluví rusky. A asi i bude

Finsko se po Zimní válce muselo vzdát některých hospodářsky rozvinutých území na Karelské šíji a na severu ztratilo přístup k moři. Během let 1941-1944 se pokusilo získat svá území zpět, přičemž chápalo postavení po bok nacistického Německa jako menší zlo než Sovětský svaz. Ale marně.

Dobytá území - zůstalo na nich například druhé největší finské město Viipuri (Vyborg) - se už Finsku nevrátila. A asi se to hned tak nestane. V minulosti možnosti návratu Karelie neoficiálně sondoval finský prezident Urho Kekkonen, otázka znovu vyvstala po rozpadu Sovětského svazu, kdy se jí zabývali poradci prezidenta Borise Jelcina. Všechna jednání byla neoficiální a skončila bez výsledku.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Za ubodání otčíma dostal mladík podmínku. Zabíjel ze strachu, řekl soud

Za ubodání otčíma uložil dnes ústecký krajský soud jednadvacetiletému mladíkovi tříletý trest podmíněně odložený na pět let. Obžalovaný muže v Jiříkově na Děčínsku zabil v silném rozrušení ze...

2. dubna 2025  11:49,  aktualizováno  12:31

O akcie FC Hradec mají zájem pouze Ulich, Nedvěd a Tomek. Druhá firma ustoupila

Předběžnou nabídku na koupi městského prvoligového fotbalového klubu FC Hradec Králové podala městu jen společnost Fotbal HK 1905. Stojí za ní například bývalý reprezentant Ivo Ulich, držitel Zlatého...

2. dubna 2025  12:16

Řidič kamionu propil celý víkend, pak sedl za volant se 2,5 promile a mířil na dálnici

Jízdu šoféra kamionu, který kvůli silné opilosti neměl na silnici co dělat, ale přesto vyjel a dokonce mířil na dálnici, ukončili zavčas policisté z Olomouce. Muž se sám prozradil, měl totiž kvůli...

2. dubna 2025  12:13

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Udušená dívka, granát v kuchyni i poprava kvůli měřáku. Senioři vzpomínali na válku

Ničivé bombardování, bleskové náhody rozhodující o životě a smrti. Pohnuté okamžiky z doby osvobozování Brna a okolí známe díky vzpomínkám obyvatel domova důchodců. Dokumentarista Jakub Fišer...

2. dubna 2025  12:12

Z ubytovny pošťáků bude ozdoba Vltavy. Zámek Rožmberk se otevře jako jeden celek

Návštěvníci Šumavy budou mít už brzy nový atraktivní turistický cíl. Vláda by na svém dnešním odpoledním jednání měla potvrdit převod Horního zámku v Rožmberku nad Vltavou z majetku České pošty na...

2. dubna 2025  12:07

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Rolex představil nový model. Značka vsadila na sportovní eleganci

Jedna z nejprestižnějších hodinářských firem nejen Švýcarska představila svou hlavní novinku pro rok 2025. Hodinky jménem Rolex Oyster Perpetual Land-Dweller debutují integrovaným designem náramku,...

2. dubna 2025  12:03

Poslankyně ANO zve ministra na wellness pobyt ve vyloučené lokalitě v Mojžíři

Přímý přenos

Poslankyně opozičního hnutí ANO Eva Fialová pozvala ministra pro místní rozvoj za STAN Petra Kulhánka „na wellness pobyt“ ve vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem v Mojžíři s tím, že mu tam poskytnou...

2. dubna 2025  5:16,  aktualizováno  12:02

Čína pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu. Cvičí totální blokádu ostrova

Čína druhým dnem podniká manévry kolem Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters jim nově dala kódové označení. Tchaj-wan okolo svého území evidoval za posledních 24 hodin v činnosti 76 čínských vojenských...

2. dubna 2025  7:24,  aktualizováno  12:01

Kumpána zbili, uřízli mu ruce a zapálili. Policie o brutálním případu rok mlčela

Premium

Byl konec loňského března a v bezdomovecké kolonii v provizorních chatkách v lese u pražské čtvrti Řepy popíjeli bezdomovci tvrdý alkohol. Zničehonic se ale pohádali a jeden z nich, mnohonásobně...

2. dubna 2025

První konkrétní krok. USA už počítají, kolik by stálo získat Grónsko

Bílý dům připravuje odhad nákladů, které by americká vláda musela vynaložit na ovládnutí Grónska. Jedná se o zatím nejkonkrétnější krok Spojených států v rámci snahy proměnit v realitu přání...

2. dubna 2025  11:55

Od invaze k izolaci. Čína nacvičuje blokádu Tchaj-wanu, firmy plánují útěk

Čínská armáda v úterý oznámila cvičení zaměřené na obklíčení a blokádu Tchaj-wanu. Oproti původním očekáváním, kdy manévry zaměřené na trénování invaze na ostrov měly již pominout, tak vojenské...

9. srpna 2022  12:03,  aktualizováno  2.4 11:36