Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moldavský prezident vyhlásil nové volby. Budou 29. července

  19:59aktualizováno  19:59
Předčasné parlamentní volby v Moldavsku se budou konat 29. července. Příslušný dekret podepsal končící prezident Vladimir Voronin, který současně rozpustil dosavadní parlament vzešlý z voleb z 5. dubna. Ten totiž nedokázal ve dvou pokusech zvolit novou hlavu státu, proto musel být podle ústavy rozpuštěn.

Dosluhující moldavský prezident Vladimir Voronin (vpravo). | foto: Reuters

V dubnových volbách získali vládnoucí komunisté 60 mandátů v 101členném parlamentu, opozice však považuje tyto volby za zmanipulované. Když bouřlivé protesty mládeže z počátku dubna k požadovanému opakování voleb nestačily, blokovala opozice oba pokusy o zvolení dosavadní premiérky Zinaidy Greceaniiové novou hlavou státu, a prosadila tak pomocí ústavního ustanovení volby nové.

Ke zvolení prezidenta je totiž třeba 61 hlasů, a protože se žádný z opozičních poslanců nedal vládním táborem zlákat, skončily obě volby o jediný hlas neúspěšně.

Komunisté plánovali plynulé převzetí moci: končící prezident Voronin, který již funkci vykonával dvě volební období a nemůže znovu kandidovat, se komunistickou většinou dal zvolit předsedou parlamentu vzešlého z dubnových voleb. Jeho místo v čele státu měla zaujmout dosavadní premiérka Greceaniiová, považovaná za jeho věrného spojence.

Výsledek nových voleb lze jen těžko předvídat. Opozice se nedokázala shodnout na společné kandidátce, takže do červencových voleb nastupují tři opoziční strany liberálních demokratů, liberálů a sdružení Naše Moldavsko opět každá za sebe. Jejich přívrženci se rekrutují především z nespokojené mládeže a městských středních vrstev.

Většina obyvatel převážně zemědělského venkova však dosud volila komunisty. Dosavadní dominantním postavením komunistů otřásla až nynější globální krize. Nelze ale vyloučit, že komunisté se opět stanou nejsilnější stranou. Jde hlavně o to, zda budou mít v novém parlamentu většinu a jak velkou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz