Opoziční protesty v Moldavsku (14. dubna 2009)

Opoziční protesty v Moldavsku (14. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Moldavsko ovládl strach, zadržené mučí, líčí studentka z Kišiněva

  • 124
Výsledky voleb, ve kterých zvítězili komunisté, zažehly minulý týden v Moldavsku vlnu nepokojů. Násilné demonstrace přerostly v masové zatýkání. "Lidé jsou ve vazbě mučeni, slyšela jsem i o dívkách, které v cele sexuálně obtěžovali policisté," popsala situaci v nejchudší evropské zemi studentka z Kišiněva.

Jak jste vnímali výsledky voleb, které s přehledem vyhráli komunisti?
Znepokojení se objevilo hned v den voleb 5. dubna, když první odhady naznačovaly,

Sofia N.

Osmadvacetiletá studentka politologie a žurnalistiky žije v Kišiněvě. Své plné jméno si nepřála zveřejnit kvůli obavám z nepříjemností ve své rodné zemi.

že komunisté získají 45 procent hlasů. Nikdo nečekal, že by mohli získat více než 35 procent. Druhý den ráno bylo sečteno 90 procent hlasů a komunisté už měli jistých padesát procent hlasů. Všichni jsme byli v šoku a bylo nám jasné, že ve hře musely být podvody. Kamarádka mé sestry byla například na dvou volebních seznamech - v Kišiněvě, kde studuje, i ve vesnici odkud pochází. A takových případů byly stovky.

Co rozdmýchalo samotné nepokoje?
V pondělí 6. dubna jsem dostala zprávu na Facebook, že studenti vyhlašují den smutku a máme se sejít na hlavním kišiněvském náměstí. Demonstrace byla velmi poklidná, očekávali jsme, že se nám hladce podaří dosáhnout ověření volebních seznamů. V úterý už byly na náměstí tisíce lidí, drtivá většina z nich umírněná. Jen přední řady házely kameny a chovaly se agresivně.

Jak si počínala policie?
Překvapilo mě, že všichni policisté byli velmi mladí, určitě pod dvacet let. V jeden moment policie nečekaně opustila pozice a výtržníkům dala v podstatě volný průchod. Zaútočili na budovy parlamentu a prezidentského úřadu. Večer se situace opakovala, policie opustila parlament a lidé v budově začali rabovat a pálit. Zvláštní také bylo, že hasiči nechali budovy hořet až do jedenácti hodin večer, teprve pak zasáhli. Všimla jsem si, že mezi protestujícími bylo hodně mladých mužů, kteří vypadali, jako by právě opustili vězení - všichni byli oblečeni v podobném černém oblečení, rejdili mezi protestujícími a provokovali je k akci.

Třiadvacetiletý Valeriu Boboc, který podle jeho příbuzných zemřel po policejním výslechu 8. dubna 2009.

Kdy se začalo zatýkat?
V druhý den protestů policie zatýkala dokonce i lidi, kteří demonstracím jen z povzdálí přihlíželi. Od minulé středy už se lidé báli vyjít do ulic. V neděli bylo zatím poslední shromáždění na oficiální výzvu opozice a to bylo poklidné.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V MOLDAVSKU

Ústřední volební komise v Moldavsku začala včera přepočítávat více než 1,5 milionu hlasovacích lístků ze sporných parlamentních voleb z 5. dubna. Opozice sčítání bojkotuje. Prezident Vladimir Voronin vyzval k vyhlášení všeobecné amnestie pro účastníky násilných protestů, s výjimkou recidivistů.

Opozice tvrdí, že na voličských seznamech figurovali třeba i mrtví lidé. O jakých nesrovnalostech se seznamy ještě víte?
Lidé mi vyprávěli, že na nich viděli jména lidí, kteří jsou více než deset let mrtví. Také tam byli lidé, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí. Známí říkali, že v jejich bytech se najednou registrovali zcela neznámí lidé. Opozice shromažďuje veškeré důkazy a hodlá je předat Ústavnímu soudu. Co požadujeme, je ověření seznamů, ne přepočtení lístků, které teď probíhá.

Jak to v Moldavsku vypadá nyní?
Ulicemi se šíří atmosféra strachu. Policie lidi na potkání kontroluje a zatýká. Lidé ve vězení a na policejních stanicích jsou mučeni a nemají přístup k právním ani lékařským službám. Slyšela jsem také o dívkách, které v cele sexuálně obtěžovali policisté, když jim nechtěly odpovídat na otázky.

Přidali se k protestům i lidé mimo město? Jaká je tam situace?
To je na tom to nejhorší - stát lidi obelhává za pomoci médií. Jediná celoplošná státní televize obviňuje ze všeho, co se stalo, opozici. Takže celá země teď viní mladé studenty, kteří si pro svou zemi přejí jen lepší budoucnost. Úřady na venkov dokonce poslaly milion výtisků komunistických novin. To, co teď zažíváme, je nefalšovaný diktátorský režim. Každý se bojí promluvit nahlas a otevřeně vyjádřit svůj názor.

Týrání ve věznicích

Poradce pro lidská práva při OSN Edwin Berry navštívil jednu z vazebních věznic, kde jsou Moldavané drženi. Mluvil se čtyřiceti z nich. "Nikdy jsem nic podobného neviděl, všichni mají čerstvé jizvy po zraněních," popsal Berry. Samotní vězni uvedli, že je policisté bili při každé příležitosti, až třicet vězňů podle nich muselo sdílet prostor o osmi metrech čtverečních.

Následky mučení v moldavských věznicích


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video