Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moje dívky, můj kus země, moje cesty. Hlavně aby se fotograf Vojtěch V. Sláma nestal „světový“

  8:03aktualizováno  8:03
Fotografie má tu výhodu, ale nese v sobě i to prokletí, že ten, kdo jí propadne a rozhodne se jejím prostřednictvím tvořit, může velmi brzy nalézt svůj osobitý rukopis, který jej ale po letech – a nemusí těch let uplynout příliš - začne svazovat.

Michaela, Greenwich Village, New York, U.S.A. 2008 | foto: Vojtěch Sláma

Fotograf pak vytvořené dílo v zásadě už pouze rozmělňuje a snímky variuje. Ačkoliv se výtvarné disciplíny asi zejména díky digitálním technologiím stále více prolínají a sbíhají, ačkoliv fotografické médium nyní bez předsudků a hojně využívají tzv. nefotografové, jen výjimečně nacházíme v umělecké fotografii - tedy minimálně v té české - tvůrce, kteří by svůj fotografický jazyk v určitém okamžiku proměnili například tak, jak svoje výrazivo změnil výtvarník Karel Malich nebo o generaci mladší malíř Michael Rittstein.

Respektive: existují u fotografů takové posuny, ale jejich "nový jazyk“ vesměs nebývá tak přesvědčivý jako díla z rané zralosti. Zřejmě bude příčinou fakt, že při veškeré možné subjektivnosti fotografie se fotograf musí nějak dívat "ven“ a vnější zrak se pod náporem vjemů u člověka snáze opotřebovává (jinými slovy: jak stárneme, stále častěji nacházíme kolem sebe to, co jsme už někdy spatřili), zatímco kupříkladu malíř může hledět "do sebe“ a vynášet své vize na světlo, zhmotňovat je v kresbě či v malbě – jako třeba právě Malich.

 Boulevard Saint Michel, Paříž, Francie 1995

Med se táhne dál

Ta úvodní slova jsou sice obecná, ale psána byla s myšlenkami na dílo Vojtěcha V. Slámy (1974), který prakticky přes celé léto vystavuje v Leica Gallery Prague (LGP). Sláma na podzim 2004 připravil do Galerie Brno retrospektivu Čtvercová léta a tatáž galerie autorovi vydala reprezentační monografii Vlčí med. O rok později Sláma v interview pro časopis DIGIfoto řekl: "Fotografování je velké štěstí, ale zároveň bolí. Když jsem uzavíral soubor Vlčí med, oddechl jsem si. Zažil jsem krásná léta, ale také se toho spousta zničilo. Nechci se litovat, ale hodně jsem za to zaplatil. Ale na druhou stranu, když něco příliš neprožívám, nejsem schopný fotit. Proto se ten cyklus jmenuje Vlčí med, a ne Med.“

Vypadalo to tedy, že fotograf v roce svých třicátých narozenin uzavřel jednu tvůrčí kapitolu; ostatně publikovány byly informace, že pracuje na cyklu Z deníku vlka a na barevných souborech India Tourist a Krasohled/Colorjoy. Ale nyní se píše rok 2009 a výstava v LGP se opět jmenuje Vlčí med a k výběru z těch děl, které zahrnovaly brněnská retrospektiva a kniha z roku 2004, jsou v expozici připojeny snímky s novějšími letopočty, včetně letošního. Med se tudíž "táhne“ dál a Sláma nepřeťal onu linii ve své tvorbě, která je zatím nejznámější, divácky nejvděčnější a podle všeho i umělecky nejnosnější.

S proudem, Pulkov, CZ 2003

Výhodou Slámova vizuálního jazyka, který setrvává v klasické dikci – čtvercový formát, černobílá tonalita, snímání na filmový materiál dávno již nevyráběnými dvouokými zrcadlovkami značek Flexaret či Rolleiflex – je to, že snímky působí dojmem bezčasí. Jednak je to dáno výběrem motivů, které téměř nikdy nenesou znaky konkrétní doby, jednak právě už poetikou obrazu, která u Slámy vědomě navazuje na fotografickou tradici táhnoucí se až někam do třicátých let minulého století.

Sláma tedy i přes vyhlášené zaklapnutí jedné kapitoly může Vlčí med rozmnožovat. Otázka je nabíledni: rozhojňuje svůj erbovní cyklus pouze početně, anebo i kvalitativně?

Michaela, Greenwich Village, New York, U.S.A. 2008

Amerika už byla objevena

Odpověď na to není jednoznačná. Tu "pravou“, asi nejautentičtější odpověď byste získali tehdy, kdybyste neznali dataci jednotlivých prací a bez časového vodítka si určili, co považujete z předložených Slámových prací za nejsilnější. Tak se ostatně často postupuje u retrospektiv nebo monografií kdysi zemřelých tvůrců, kdy je akcent na určitou kapitolu z díla položen bez ohledu na datum jejího vzniku. U Slámy se ovšem bez datace neobejdete. A ještě vám to "ztěžuje“ instalační tah, kdy při prohlídce výstavy v LGP narazíte nejprve na nejnovější práce a teprve poté se propracováváte až do devadesátých let, kdy na sebe autor upozornil zprvu okruh obeznámený s brněnským děním, kde působilo generační fotografické uskupení Česká Paralaxa, v němž Sláma rychle vynikl.

Dá se říci, že Sláma neztratil schopnost vidět, vyprávět, překvapovat a oslovovat a nejeden snímek z posledních let se přiřadí k těm, které tvoří knihu Vlčí med. Zároveň u některých jiných nových záběrů nabýváme dojmu, že se už díváme nejen na našeho "starého dobrého“ Slámu, ale ještě na někoho dalšího, že například snímky z New Yorku už jsou příliš tamější, něčím obligátní, že autor "objevoval Ameriku“, což se mu kdysi u Paříže nestalo – tu ostatně označil za jediné velkoměsto, které má rád. Nejméně vhodné, co by Sláma mohl učinit, by bylo, kdyby začal být takzvaně světový. Ve světě se o tomto fotografovi už ví, ale díky tomu, co vzniklo v Brně a kdesi jinde v moravské krajině a na periferiích. Protože ty "malé“, rodinné, intimní náměty Vojtěcha V. Slámy souzní s obrazovou poetikou jeho čtvercových černobílých fotografií.

Charles, Brno, CZ 2003

Autor: Kavárna


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz