Čtyřiadvacetiletá studentka práv v Brně Monika Mareková | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Slovenská studentka práv zařídila cizincům v Česku slevu na jízdném

  • 2620
Slovenské studentce práv v Brně Monice Marekové se podařil husarský kousek. Přestože svá studia ještě dokončuje, dokázala změnit české právní předpisy. Právě její zásluhou mohou tisíce cizinců, kteří v Česku studují, do školy dojíždět levněji. Vděčí za to hlavně její zarputilosti v boji s českými institucemi.

Její diplomovou práci ocenil rektor univerzity a Mareková se nyní chystá na státnice. A potom bude shánět práci - třeba v soudnictví nebo advokacii. Jeden významný právnický "zářez" už má čtyřiadvacetiletá studentka za sebou: díky vytrvalosti se dívka z Brestovan u Trnavy domohla práva.

Povedlo se jí prosadit nárok na slevu na jízdném pro studenty, kteří nepocházejí z Česka. Sama si přitom výsledků své dva roky dlouhé snahy příliš neužije.

Když v roce 2006 přijela jako čerstvá studentka práv na Masarykově univerzitě poprvé do Brna, chtěla slevu na dopravu. "Šla jsem si na nádraží vyřídit slevovou kartičku. Když ale paní za přepážkou viděla moji slovenskou občanku, řekla mi, že na slevu nemám nárok," vzpomíná.

Znovu se k problému vrátila ve třetím ročníku. "Byla jsem tehdy na studijním pobytu ve Švýcarsku. Probírali jsme různé případy uplatňování evropského práva a při jednom z nich jsem si vzpomněla na to, co se mi stalo tehdy na nádraží," vypráví.

Podle evropského práva...

Zapátrala proto v zákonících a judikatuře a došla k závěru, že neposkytnutí slevy pro slovenské studenty je podle evropského práva od českého státu diskriminační. "Konzultovala jsem to i s vyučujícím a ten mě v mém způsobu výkladu utvrdil," dodává.

Monika Mareková

Napsala tedy dopis na České dráhy, kde drážní úředníci studentku odkázali na cenový výměr, který spadá pod ministerstvo financí. A začal kolotoč odmítání od různých institucí.

"Na ministerstvu mi řekli, že s mými argumenty nesouhlasí, tak jsem se obrátila na Nejvyšší správní soud," řekla Mareková. Ani soud se jejím návrhem z procesních důvodů nezabýval.

Obrátila se tak se stížností na Ústavní soud. Ten jí také nevyhověl.

... až zakročil ombudsman

Jako posledního oslovila veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského. Ten s jejími argumenty, stejně jako kdysi švýcarský učitel, souhlasil. Sám se obrátil na ministerstvo financí, které najednou již výzvě vyhovělo.

Výsledek: od prvního ledna letošního roku si mohou oranžovou slevovou kartičku na dopravu z hranic do školy vyřídit i zahraniční studenti.

Na kolik taková změna státní rozpočet přijde, zatím nikdo není schopný říci. "Jak se to projeví v konečné fázi na platbách, zatím nevíme. Moudřejší budeme až po vyhodnocení celého roku na základě dat od dopravců," popsal mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Zahraničních studentů, hlavně Slováků, ale na české školy dochází řádově tisíce. Samotné Monice Marekové změna zatím uspořila sto korun za jednu cestu. "Šlo mi hlavně o princip," říká s odstupem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video