Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mohla by Praha někdy hostit olympijské hry?

aktualizováno 
(Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Olympijský oheň v Sydney dohasl, na řadě jsou za čtyři roky Atény. Po nich Peking, Toronto, Ósaka, Paříž nebo Istanbul. Tato místa jsou od srpna oficiálními kandidáty na pořádání olympiády v roce 2008. Ale co Praha? Má někdy šanci? Má sportoviště olympijských parametrů? Má vůbec peníze a lidi, aby byla schopna takovou gigantickou akci zvládnout?

To jsou přesně otázky, které si nyní klade a má za úkol na ně odpovědět člen výkonného výboru Českého olympijského výboru Jiří Zedníček. Proto byl i v Sydney "na zkušené", pozoroval, ptal se, konzultoval, zúčastnil se odborného semináře na organizaci olympijských her.

Je tedy kandidatura Prahy na spadnutí?

"Ale to zdaleka ne. Já jsem si po nástupu do exekutivy Českého olympijského výboru řekl, že perspektivním cílem, jakousi vizí, by pro každý olympijský výbor mělo být uspořádání her na domácí půdě. Tedy nejen se starat o dobrou reprezentaci a zajišťovat účast na olympiádách v cizině, ale připravovat svou vlastní."

Jiří Zedníček by proto do poloviny příštího roku měl předložit vedení ČOV první nástin, analýzu toho, co v Praze a okolí je k dispozici a co by se muselo ještě postavit.

"Musíme zmapovat, jak vypadají sportoviště, jaké mají zázemí, jak by to zvládla městská infrastruktura," řekl Zedníček.

Předběžně se o této myšlence zmínil i předseda ČOV Milan Jirásek při setkání s primátorem Janem Kaslem. "Shodli jsme se, že teď ani v nejbližší době není taková akce v Praze možná, ale že stojí za to hledat cesty, jak do Prahy dostat maximum sportovních soutěží včetně těch nejvyšších."

Olympionik Jiří Zedníček však zdůrazňuje, že jeho práce je během na dlouhou trať.

"Rozhodně nemluvím o roce 2012. Když uvážíte lhůty pro kandidaturu, je zcela jasné, že je třeba pracovat s vizí šestnácti až dvaceti let dopředu. My vlastně jen chceme začít práci, která by některému olympijskému výboru v budoucnosti umožnila se kandidaturou konkrétněji a seriózněji zabývat."

Zedníček soudí, že kdyby v současné době někdo otevřel diskusi o tom, zda by olympiáda v Praze měla být, byl by za blázna. "Veřejnost je přesvědčena, že teď jsou na práci důležitější věci. A má pravdu. Tady je potřeba počkat a vychovat generaci, která olympiádu vůbec bude chtít. Když jsem viděl tady v Austrálii, jak jsou lidé nadšení, nedivím se, že hry mají takový úspěch."

Co bude Zedníčkův tým sledovat kromě analýzy stavu stadionů, hřišť, hal, bazénů, vodních kanálů a možností ubytování a dopravy? "Rádi bychom byli ve spojení s architekty a urbanisty. Chtěli bychom pomoci, aby  nevznikaly nekoordinované projekty. Nová sportoviště by měla celkově zapadat do případného olympijského projektu."

Jiří Zedníček tvrdí, že i kdyby nakonec Praha kandidaturu vůbec nepředkládala, sama vize a snaha o koordinaci při výstavbě sportovišť, parkovacích míst a dopravního spojení městu pomůže. A kdyby ano - byla by to pro českou metropoli obrovská propagace.

"K olympiádě vede pořádání významných mezinárodních soutěží, mistrovství světa i Evropy. A pro ty Praha sportoviště také potřebuje. Mezinárodní dopad pořadatelství je nedozírný."

A jak vypadá dosavadní inventura pražských sportovišť? "Opravdu jsme teprve na začátku, nechtějte po mně, abych nyní říkal, kde by se případné olympijské boje odehrávaly."

Stačila by na hry pouze Praha? Nemusela by pomoci jiná města?

"Znovu opakuji, že právě tohle si chceme vyjasnit. Já to teď prostě nevím. Bylo by asi lepší, kdyby se většina sportů odehrávala v Praze a středních Čechách, ale například jachtařská regata by mohla být na Lipně. Jiné tak obrovské jezero v republice stejně nemáme. Možná, že bychom zvládli i přepravu do Brna či Ostravy, byly už v historii takové olympiády, kde se přejíždělo na relativně dlouhé vzdálenosti. Ale jak říkám, nechte nás na tom pracovat."

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz