Usáma bin Ládin | foto: Profimedia.cz

Mohl jsem se sejít s Usámou, letos byl v Afghánistánu, tvrdí spojka Talibanu

  • 15
Po osmi letech se poprvé objevil člověk, který měl nedávno možnost setkat se s Usámou bin Ládinem a veřejně o tom promluvil. Podle něj byl šéf Al-Kajdy na počátku roku ve východním Afghánistánu. Pákistán prý pro něj už není kvůli náletům amerických bezpilotních letounů bezpečný.

Otázku "Kde je Usáma bin Ládin" si tajné služby pokládají už osm let. Odpovědi jsou teď možná nejblíž za poslední roky. Pákistánští agenti totiž měli podle BBC v posledním měsíci dvakrát možnost hovořit s člověkem, který se s Usámou před 11. zářím 2001 viděl několikrát a přístup k němu má i nyní.

"V lednu nebo únoru jsem potkal přítele. Tvrdil, že jde ze setkání s šejkem Usámou a může mi s ním zařídit schůzku," řekl Pákistáncům člověk blízký vedení Talibanu s tím, že jeho přítel viděl nejhledanějšího teroristu světa před patnácti až dvaceti dny ve východním Afghánistánu.

Jeho kontakt prý pochází z kmene Mehsúdů, kteří zařizují schůzky operativců Al-Kajdy s vůdcem teroristické sítě. "Pomáhá zahraničním spojkám Al-Kajdy dostat se k šejkovi, aby mohl plánovat akce v Evropě a na dalších místech," popsal zatčený.

Usáma může být na východě Afghánistánu

Zároveň naznačil, kde by nyní arciterorista mohl přebývat. "Šejk (Usáma) nezůstává na jednom místě. Přítel přišel z Gházní, takže si myslím, že je tam," řekl informátor Pákistáncům.

Provincii Gházní na východě Afghánistánu ovládá Taliban a její rozsáhlé oblasti patří do takzvaných "no-go areas" neboli regionů, kde koaličním i afghánským vojákům hrozí extrémní nebezpečí.

CIA soudí, že se Bin Ládin ukrývá v hornaté oblasti na pákistánské straně hranice. Informátor to ale popírá. Podle něj tam už kvůli častým náletům amerických bezpilotních letadel není bezpečno.

"Pákistán už pro nás není bezpečný, protože zde při náletech zemřelo mnoho vysoce postavených lidí," poznamenal zadržený, jehož jméno nesmí být zveřejněno.

Mapa Afghánistánu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Informace zmíněného zdroje nelze ověřit, ale podle pákistánských úřadů má blízké kontakty s vůdci Talibanu v Pákistánu i Afghánistánu a podílel se na únosech a financování důležitých operací.

Tajné služby ještě nikdy neměly takový zdroj

Informace tohoto zdroje by neměly být podceněny ani podle bývalého analytika CIA Bruce Riedela. "Tajné služby včetně MI6 a CIA pátrají po Usámu bin Ládinovi posledních sedm let a ještě nikdy nezískaly zdroj jako je tento," poznamenal Riedel.

"Na tomoto příběhu je pozoruhodné, že někdo přišel a vůbec poprvé řekl: 'Setkal jsem se s Usámou bin Ládinem a nedávno jsem měl možnost spatřit ho znovu'," vyzdvihl výjimečnost zdroje Riedel. Otázkou ale zůstává, proč informátor promluvil právě teď a jaký měl motiv.

Usáma je pravděpodobně stále naživuUsáma Bin Ládin

Usáma bin Ládin se pravidelně ozývá jen prostřednictvím audionahrávek.

Jedno je ale jisté. Jeho informace se shodují s těmi, které má pákistánský premiér Júsaf Gilání. "Nemyslím, že je Usáma bin Ládin v Pákistánu," řekl včera šéf kabinetu, ale neuvedl, kde se podle něj terorista schovává.

Jisté tedy zatím zůstává je jedno. Šéfa Al-Kajdy spatřili naposledy 16. prosince 2001 poblíž Tora Bora ve východním Afghánistánu, odkud se vydal do Pákistánu a pak se do země ještě jednou na chvíli vrátil. V prosinci ho mohli američtí vojáci lapit, stačilo do operace nasadit více jednotek. - více čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video