Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Modli se a cvič! Pak dostaneš peníze z rozpočtu

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě ve středu ráno "rebelující" severočeští poslanci sociální demokracie hrozili, že Špidlově vládě potopí státní rozpočet. Odpoledne při hlasování už však ochotně zvedli ruku pro. Rebely nakonec zkrotilo 75 milionů korun.

Přihození této sumy coby dotace ze státní pokladny na nemocnici, kliniku a školu v Ústeckém kraji stačilo, aby pětice poslanců, už spokojená s výší dotací pro svůj region, podpořila celý rozpočet.

"Dohodli jsme se s nimi ráno na zasedání klubu, čímž se uklidnila poněkud napjatá atmosféra," vysvětlil šéf poslanců ČSSD Petr Ibl.

Tento konkrétní případ jen dokazuje, jaké "malichernosti" někdy také rozhodují o osudu stamiliardového hospodaření státu.

Jenže kde rychle najít peníze pro Severočechy? Jako "dojná kráva" posloužila vládní dotace 600 milionů korun na výstavbu nové nemocnice v Domažlicích.

Například Severočech Vladimír Laštůvka z ČSSD vydobyl 25 milionů korun pro kliniku v České Kamenici na úkor právě Domažlic. A protože tuto dotaci nikdo z poslanců nehájil, i ostatní politici toho využili a "oškubali" domažlickou nemocnici o sto milionů.

"Nechci ubližovat Domažlicím, ale v Karlových Varech ten špitál být musí," hájil se třeba poslanec ČSSD Josef Mikuta, jenž si uloupl 65 milionů korun.

"Urvat" si několik milionů korun a poslat je do svého volebního okrsku však chtěla naprostá většina poslanců. Dohromady zákonodárci zahltili Sobotkův rozpočet 380 žádostmi za osmnáct miliard. Nakonec ve středu prošly "jen" návrhy za dvě miliardy korun, uspokojeni byli především poslanci vládních stran.

Na opoziční strany zbylo jen několik drobků, což kritizovaly. "Nejúspěšnější dnes byly návrhy splňující heslo modli se a cvič," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Narážel tak na požadavky lidovců (často peníze na opravy kostelů) a sociálních demokratů (obvykle různá hřiště a sportovní haly).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz