Modely počasí ukazují, že bude tepleji

V on-line rozhovoru s pracovníky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd padaly nejčastěji dotazy na změny počasí a oteplování Země. "Globální oteplování vyvolané nadprodukcí skleníkových plynů postupuje pomalu, " odpověděl v on-line rozhovoru ředitel ústavu Jan Laštovička. Dodal, že vývoj závisí hlavně na množství produkovaných skleníkových plynů.Modely počasí podle něho předpovídají výrazně teplejší zimy i o něco teplejší léta, s mnoha horkými dny. Dále ukazují i obecně vyšší výskyt extrémních situací včetně přívalových dešťů.

Odpovědi ředitele Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd Jana Laštovičky najdete na adrese www.idnes.cz/atmosfera.  Výběr z odpovědí přinese tato příloha v pátek 15. prosince.

Tento ústav sídlí Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd spolu s několika dalšími příbuznými institucemi Akademie věd na vrcholku spořilovského kopce v Praze 4, uprostřed příjemné vilové čtvrti. Kromě toho má ještě několik pracovišť mimo.

Na Milešovce ve výšce 837 metrů nad mořem je nejdéle fungující horská meteorologická stanice v Čechách - od roku 1905. V Kopistech u Mostu, které leží uprostřed uhelné pánve, zase mají 80 metrů vysoký stožár, na jehož vrcholu se automaticky měří vítr, teplota a vlhkost. Obě observatoře jsou součástí mezinárodní sítě měření a pozorování. Ionosférická observatoř v Průhonicích je součástí celosvětové datové sítě od roku 1958 a výsledky jejích měření slouží k předpovídání stavu ionosféry pro potřeby různých institucí v naší zemi.

Další skupina se zabývá dlouhodobými změnami klimatu. Společně s kolegy z Univerzity Karlovy a Mendelovy zemědělské a lesní univerzity sestavují scénáře dopadu oteplování na jednotlivá odvětví národního hospodářství.

Oddělení horní atmosféry proslavilo spořilovský ústav vypouštěním československých a později českých družic řady Magion. Magiony spolu s dalšími družicemi měřily proměňující se vztahy mezi Sluncem a Zemí. Magion 5 už létá čtvrtý rok, jeho řídicí stanicí je observatoř Panská Ves. Spořilovští plánují vypouštění dalších družic, zatím však nebylo nic určitého schváleno.

Součástí ústavu je skupina pro větrnou energetiku, která vypracovala větrný atlas republiky - mapu ukazující, kde by bylo nejvhodnější stavět větrné elektrárny. Od roku 1994 provozuje na zakázku ČEZ experimentální větrnou elektrárnu u Dlouhé Louky v Krušných horách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video