Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Močůvka proměnila rybník pod Beskydami ve stoku plnou leklých ryb

  13:17aktualizováno  16:39
Tunu mrtvých ryb vylovili hasiči z rybníka v obci Tichá u Frenštátu pod Radhoštěm. Kolem desáté hodiny je přivolali rybáři, kteří pohromu objevili. Viníkem je močůvka z polního hnojiště. Šest jednotek hasičů okysličuje vodu a loví uhynulé ryby. Škoda jde do statisíců korun.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Radek Cihla

"Hnojůvka se z polního hnojiště ve svahu dostala do zavlažovacích rour. Stekla jimi do Dlouhého potoka, který napájí rybník. Za správu hnojiště zodpovídají nájemci pozemku, to znamená Zemědělské družstvo Javorník v Tiché," řekla  vedoucí odboru životního prostředí frenštátské radnice Eva Spurná.

Množství vylovených mrtvých ryb ještě není konečné. "Prakticky to znamená totální vytrávení rybníka, ve kterém nezůstane ani živáček. Otrávené mrtvé ryby budeme lovit ještě dva až tři dny, spousta jich stále plave na hladině," řekl předseda krajské organizace rybářů Miloš Martínek.

Rybáři s hasiči zabránili odtoku znečištěné vody Dolním potokem dále do řeky Lubiny. Pomocí plovoucích čerpadel se snaží vodu v průtočném rybníku okysličovat. "Až provzdušňování skončí, budeme opět měřit množství kyslíku.

Podle výsledků rozhodneme o dalším postupu i vzhledem k přívalovým dešťům, které mají přijít v neděli," dodala Spurná.

Podle Martínka bude nutné celý rybník vypustit a částečně odstranit kontaminované bahno na jeho dně. "Škody na rybách přesáhnou odhadem 150 tisíc korun. Další statisíce ale budou stát následné kroky včetně nového zarybnění," řekl šéf moravskoslezských rybářů.

O úhradě škod budou rybáři jednat se zástupci zemědělského družstva příští týden, dodal Martínek. "Vodoprávní úřad určitě zahájí sankční řízení, výši pokuty zatím není možné vyčíslit," řekla Spurná. Podle ní zemědělské družstvo musí hnojiště ze svahu odstranit a vyčistit zbytky hnojůvky ze záchytných příkopů.

Hlavní agronom Zemědělského družstva Javorník Aleš Mičulka se domnívá, že močůvka pravděpodobně odtékala do potoka nějakou starou meliorací. "Je na zváženou, jak dlouho tam tekla, jak staré jsou sedimenty," řekl s tím, že o úhradě škod bude družstvo jednat s rybáři, až budou škody vyčísleny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Při kácení stromu zemřel dřevorubec, do krku ho zasáhlo vymrštěné lano

Ilustrační snímek.

Při těžbě dřeva v lese nedaleko Poniklé na Semilsku zemřel ráno jednapadesátiletý dřevorubec. Do krku ho zasáhlo lano,...

Najdete na iDNES.cz