Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moc zpráv o elitních vojácích škodí, říká před bitvou o mise generál Šándor

  12:44
Zatímco armáda řeší skandál jednotky vojenské policie SOG, která v Afghánistánu v boji opustila britské kolegy, blíží se schvalování misí na rok 2010. ODS totiž chce po tahanicích z přelomu roku dohodu ještě před prázdninami. Česku ale uškodila z velké části i dřívější medializace elitních jednotek, říká generál Andor Šándor.

Generál v záloze Andor Šándor | foto: David Port, MF DNES

Úmysl ODS vyjednat podporu pro mise ještě do prázdnin oznámil tento týden na konferenci o budoucnosti českého nasazení v Afghánistánu předseda branného výboru Jan Vidím. "Po parlamentních prázdninách by totiž mise už byly otázkou předvolebního boje," vysvětlil.

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek ale soudí, že poslanci do parlamentních prázdnin mise projednat nestihnou.

Speciální síly armády a vojenské policie

601. skupina speciálních sil z Prostějova je cvičena k působení v týlu protivníka i na přímé bojové akce. Hlavní síla spočívá v získávání informací o nepříteli a navádění letadel na jejich pozice.

SOG (jednotka speciálních operací vojenské policie) je určena k osvobozování rukojmích a boji v městském prostředí.

Britské ministerstvo obrany oficiálně odmítlo, že by příslušníci SOG nějak ohrozili britské kolegy při společném nasazení v Afghánistánu.

Zúčastní se ale mise i elitní jednotky, jejichž stažení z bojové mise Enduring Freedom si letos vyžádala opozice? Armáda tvrdí, že to zatím neplánuje. Generál v záloze Andor Šándor, který jako šéf vojenského zpravodajství velel i 601. skupině speciálních sil z Prostějova, to nevidí jako nejlepší řešení. Česku podle něj v otázce nasazení elitních sil uškodila i medializace, kterou si armáda sama zadala.

VIDEO SPECIÁLNÍCH JEDNOTEK

Průlomem, po němž se začalo o speciálních silách více mluvit, bylo video, které armáda nechala natočit.

Nedávno jste se zmínil, že české speciální vojenské jednotky jsou medializovanější, než by bylo zdrávo. Jak jste to myslel?
O speciálních jednotkách by se mělo vědět minimálně, nemyslím si, že jejich medializace k něčemu přispívá. Někdy se to úplně utajit nedá - třeba když teď jednotky Navy SEALs zachraňovaly toho amerického kapitána u Somálska. Nebo když britští SAS osvobozovali íránské velvyslanectví v Londýně (v roce 1980 - pozn. red.).

Medializace našich jednotek ale pověsti Česka u spojenců asi uškodila. A jak se neustále říkalo a psalo "speciálové z Prostějova, lovci Talibanu", tak se v politickém spektru našlo hodně odpůrců toho, že Česko vysílá do Afghánistánu bojovou jednotku. A proto jsme byli svědky nechutných tahanic o prodloužení mandátu. Kdyby vyslání 601. skupiny proběhlo bez medializace, tak by to myslím bylo bez problémů, protože by to nikdo nevěděl.

Než se o elitních jednotkách objevily videodokumenty, tyhle spory vidět nebyly, přinejmenším veřejně. A to poslanci z předešlého schvalování misí museli vědět víc, než obyčejní lidé.
To je přesně to, o čem hovořím. Příliš moc se hovořilo a psalo, že "lovci lebek" nahánějí Taliban, dokonce se oni sami pochlubili po návratu z první mise, že zabili nebo dopadli dva významné velitele Talibanu...

Samozřejmě: tato relativně malá země a malá armáda by ráda měla nějaký úspěch, kterým by se mohla pochlubit. Ale z mého pohledu člověka, co strávil skoro celý profesní život ve zpravodajské službě, vím, že o úspěších se většinou nikdo nedoví a vyplavou až ty maléry. 601. skupinu jsme třeba už dříve vysílali na Balkán, ale nemedializovalo se to a nikdy nebyl žádný problém.

Není odmítání bojové jednotky jen vytloukání politického kapitálu? Jsou tu třeba argumenty komunistů, že by byli pro jednotky jako polní nemocnice, jakou jsme měli v Kábulu.
To je to, jak oni nazírají na roli České republiky a našich jednotek v misích. Zmínil jste se ale o polní nemocnici. Bylo by třeba dobré otevřeně říci, nakolik bylo její působení úspěšné, zda efektivita odpovídala nákladům, které jsme na její vyslání vynaložili. Kolik se tam ošetřilo pacientů, jestli to nebyly vyhozené peníze. Četnost ošetřených zraněných nebyla zdaleka taková, jaké jsou možnosti té nemocnice.

"NA URČITÉ INFORMACE MAJÍ ČEŠI PRÁVO"

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek obhajuje odkrytí roušky tajemství tím, že Češi mají právo na základní informace o vojenských jednotkách, které platí z daní.

"I speciální síly jsou placené z veřejných prostředků a veřejnost má právo na určitou sumu informací o nich. Ministerstvo obrany publikuje informace cestou internetu, vydáváním knih i výrobou dokumentárních filmů. Nesmí být uvolněny informace, které by ohrozily plnění úkolů speciálních sil a životy jejích příslušníků. Informace o speciálních jednotkách v rozsahu jako v České republice jsou k dispozici i v jiných demokratických státech."

Ministerstvo obrany medializaci obhajuje tím, že čeští daňoví poplatníci mají právo vědět, co je z jejich peněz placeno za jednotku.
Co mají také říci jiného, když už to pustili? Podle mě to přirovnání trochu kulhá. Také by se mohlo říci, že lidé z daní platí zpravodajské služby, BIS... Jsou věci, které by se medializovat neměly. Dopadem té medializace bylo ovlivnění Sněmovny, která pak předvedla tu zoufalost, kterou korunovala otevřenou nabídkou "poplatky za mise". To považuji za naprosté selhání politické elity v otázce bezpečnosti naší země.

Po misích musí být vidět výsledky

Někteří lidé oddělují "bojové" mise od těch rekonstrukčních. Do jaké míry jsou přímé bojové operace a mise jako třeba provinční rekonstrukční tým v Lógaru spojené nádoby?
Enduring Freedom (Američany vedená bojová mise, jíž se účastní i prostějovští vojáci) začala krátce po 11. září 2001 a začátek těch operací proti Talibanu a Al-Kajdě byl dost efektivní. Ale stavět ji do rozdílu proti později zahájené misi ISAF (v níž např. působí český rekonstrukční tým v Lógaru) vedené NATO mi přijde nelogické. 70 procent kapacit NATO přece stejně zajišťují USA.

Dá se říci, že kdyby mise Enduring Freedom nebylo, že by její práci musel udělat někdo jiný?
Kdyby ji neudělaly jednotky USA včetně našich speciálů z Prostějova, tak by některé prostory nebyly nijak kryté. Na nich by Taliban nebo Al-Kajda mohly mít logistické základny a mohly třeba nerušeně připravovat výpady na území, kde jsou jednotky NATO a působí civilní pracovníci rekonstrukčních týmů.

Na nedávné konferenci o budoucnosti českého působení v Afghánistánu jste také položil otázku, kdy budou čeští vojáci z Prostějova působit více ve prospěch ostatních Čechů v zemi pod Hindukúšem. Jak jste to myslel?

O ÚČINNOSTI

Jaký byl efekt šestiměsíčního snažení, když se jednotka stáhne a vyhnaní nepřátelé jsou do tří týdnů zpět?

Za prvé bych chtěl říci, že působení speciálů z Prostějova v rámci operace Enduring Freedom by mělo být organizováno tak, že bude zajištěno jejich adekvátní střídání. To znamená, že budou schopni předat od Talibánu vyčištěné území buď afgánské policii a armádě, nebo jinému vojenskému kontingentu.

Jenomže dosavadní praxe je taková, že naše jednotka v misi Enduring Freedom odvede dobrou práci a Afghánci na to nenavážou, protože policie je zkorumpovaná a armáda na to zatím nemá. Jaký pak byl efekt toho šestiměsíčního snažení, když se naše jednotka stáhne a ty elementy, které pracně vyhnali, jsou do tří týdnů zpět?

Ostraha základny Shank v Afghánistánu
Ostraha základny Shank v Afghánistánu (foto PRT Lógar)

Můj názor je, že by část 601. skupiny speciálních sil měla také působit v rámci našeho kontingentu (nyní například u týmu v Lógaru, pozn. red.). Cílem plánovaní naší účasti v Afghánistánu by mělo být realizovat a všestranně zabezpečit dlouhodobou operaci komplexního charakteru, na jejímž konci je něco vidět - třeba že ten region bude po všech stránkách připravený k tomu, aby si ho Afghánci přebrali.

Znamená to také stavět cesty, elektrifikovat a pak teprve školy... Neříkám, že to zrovna Češi dělají opačně, ale někde se postupuje trochu nekoordinovaně. Staví se školy, do kterých nemá kdo chodit, v nichž nemá kdo učit.

Jak by takovou komplexní operaci chránily elitní jednotky jako 601. skupina?
Zastávám názor, že zpravodajská ochrana našich jednotek musí být vždycky primární záležitostí české armády. Spoléhat se na kohokoliv jiného... víte, já jsem v té branži strávil osmnáct let. Bylo by to krásné, kdyby to tak fungovalo, ale tak to prostě není.

Potřebujete mít pod kontrolou oblast působnosti tak, že lidé, objekty a apod., ze kterých může něco hrozit, o tom nevědí. Vidím nedostatek v tom, že součástí takové mise není malá jednotka speciálů, kteří by dělali tohle.

Elitní čeští bojovníci v Afghánistánu
Elitní české jednotky v Afghánistánu (foto 601. skupina speciálních sil)

Někdy mají lidi pocit, že zpravodajská informace je papír, který odněkud přilétne. Ale ta informace musí vzniknout na základě pozorování, činnosti technických prostředků, prací agentů. A nikdo jiný než lidi, které v terénu máte, vám neřekne, že v té a té části vesnice jsou objekty, nebo se vyskytují lidé, od nichž by se dalo očekávat napadení příslušníků kontingentu.

V jednom názoru máte blízko levici, která kritizovala přílišnou "rozstrkanost" českých jednotek po Afghánistánu. Tu nakonec vláda trochu omezila.
Ten názor mám dlouhodobě. Zdroje máme omezené, neměli bychom je tříštit. Musíme si ale říci, co v Afghánistánu chceme dosáhnout a hlavně proč, což na nedávné konferenci nezaznělo. Myslíme si, že je zhroucený Afghánistán pod vládou Talibanu přímým ohrožením naší bezpečnosti? Pokud ano, otázka peněz je irelevantní. Samozřejmě, že to není zadarmo, ale nikdo jiný to za nás nezaplatí.

Dobrá cesta: Američané nám svěřili své peníze

Z oficiálních míst někdy zaznívá, že je český přístup k Afgháncům lepší než třeba ten "kovbojský", americký. Nepřechvaluje se armáda, respektive ministerstvo?
Jsou místa, kde se daří více, jsou místa, kde se daří méně. Můžete mít perfektně vybudovanou základnu, ale když s těmi lidmi nebudete komunikovat, jen sem tam někde projedete a zastřílíte, tak moc popularity nezískáte.

O HRDINSTVÍ

"Jít do vesnice, kde nevíte, kdo z lidí může být opásaný výbušninou, je větší hrdinství než střílet z kopce na kopec."

Řekněme si na rovinu: je větší hrdinství, když voják nebo civilní pracovník jde do afgánské vesnice, mluví s lidmi a neví, kdo z nich může být opásaný výbušninou. To je větší odvaha než střílet z jednoho kopce na kilometr daleko na druhý kopec.

Když budete komunikovat, uvidí ve vás víc než jen nabouchaného Ramba se samopalem v neprůstřelné vestě. Jako dobrou věc vidím třeba to, že Američané v prostoru Lógar nechali Čechy v rámci rekonstrukčního úsilí zacházet s americkými penězi a rozdělovat je. Uznali tak schopnosti českého týmu. A to je, myslím, dobrá cesta, jak přistoupit k důležité obnově Afghánistánu.

ANDOR ŠÁNDOR

Andor ŠándorGenerál v záloze Andor Šándor je bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby z let 2001-2002. Absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska Ludvíka Svobody, studoval i v zahraničí (v USA a Itálii). Nyní pracuje jako soukromý bezpečnostní poradce a přednáší na vysokých školách.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  15:10

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

26. dubna 2024  15:05

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...