Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilomanie ovládá Vánoce

  22:43aktualizováno  22:43
Zhruba před půlstoletím se stala fenoménem doby televize, nyní na konci tisíciletí je to přenosný telefon. V České republice ho do konce roku budou mít čtyři miliony obyvatel - 40 procent populace. Mimo jiné i proto, že ho několik set tisíc lidí dostane letos pod vánoční stromeček. Takzvaná mobilomanie způsobila nejen zásadní převrat v možnostech komunikace mezi lidmi, změnila také životní styl a ovlivnila i módu.

"Je to fenomén doby, který se bezesporu bude dál rozvíjet. Jeho hlavní plus je totiž to, že šetří čas," říká psycholog Allan Gintel, který působí v oblasti public relations.

Odborníci se domnívají, že mobilní telefony v budoucnu převezmou nemalou část funkcí, které nyní plní počítače. Především pokud jde o služby a přenos informací. Přes mobil lze provádět bankovní transakce, přenášet bez připojení vybraná data či zjistit, kde přesně se člověk právě nachází.

Ještě nedávno byl přitom mobilní telefonní přístroj výsadou bohatých obchodníků. Byl velký, těžký a velice drahý. Nyní se zmenšil, miniaturní modely měří méně než deset centimetrů, a hlavně si jej může dovolit skoro každý.

Málokdo se odváží odhadnout, kam až sahá strop budoucnosti mobilních telefonů. Říjnový průzkum agentury Sofres-Factum však přinesl překvapivý výsledek: skoro polovina českých občanů o koupi mobilu neuvažuje.

Vlastnit mobilní telefon je známkou sociálního postavení a velmi často i projevem snobismu. Lidé jej kolikrát k životu ani nepotřebují, ale dělá jim dobře, když ho mají. Na jedné straně do neuvěřitelné šíře usnadňuje komunikaci, ale zároveň někdy i zbytečně nahrazuje osobní setkání, a posílání textových zpráv zase vytlačuje běžný verbální dialog.

"Nechci mobilní telefon odsuzovat. Pochopitelně pokud jdete na vysokohorskou túru a něco se vám přihodí, je velice užitečný. U nás jsou ale mobilní telefony užívány příliš - kvůli banalitám," říká pedagog na katedře masové komunikace Fakulty sociálních věd UK Michal Černoušek.

Na mobilech se lidem často nelíbí hlavně to, že přinášejí razantní střet soukromého a veřejného prostoru. "Telefonující totiž agresivně vstupují do soukromí druhého," poznamenal Černoušek.

Doba mobilů vytváří i nové normy zdvořilosti a slušnosti. Mobil se ovšem postupně stává i tabu. Například ho nesmí používat z bezpečnostních důvodů vojáci v základní službě či při návštěvě banky. Za nepřijatelné se postupně považuje telefonování v restauracích. Mobil není jen doménou technických konstruktérů. Omámil také designéry a módní návrháře.

A tak mobily získávají nejrůznější podoby. Na dračku prý jdou blikající antény, pouzdra s podobou plyšového psa či kukuřice a také nejrůznější výměnné kryty. I obyčejný obal může být luxusní záležitostí. Například z bizoní kůže přijde i na pět tisíc korun.

Dosud se ale neví, co lidstvu masové užívání přenosných telefonů přinese. Vědci se dosud neshodli na tom, zda elektromagnetické záření poškozuje zdraví a zvyšuje například riziko rakoviny. "Zkoumání prokázalo vliv na lidský mozek. Lidé při telefonování reagují o něco rychleji. Tento efekt se sice nejeví jako nepříznivý, zatím však nevíme, jak se na mozku projeví dlouhodobé používání mobilu," uvedl Robert Jech z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK.

Spory, zda jsou mobily skutečně nebezpečné, hodlá Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny vyjasnit do roku 2003. Výzkumy prokázaly zatím jediný doložitelný dopad na zdraví lidí: díky jejich užívání se zvýšila pravděpodobnost dopravních nehod.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz