Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilní telefony se budou krást méně

  0:01aktualizováno  0:01
Mobilní telefony se brzy nebudou krást tak často jako nyní. Přístroje vyrobené po červnu letošního roku budou mít nezměnitelný unikátní kód, díky kterému je bude možné v případě krádeže zablokovat. Bez ohledu na to, kde v té chvíli telefon bude a jaká v něm bude SIM karta.

Operátoři sítí mobilních telefonů Paegas a Oskar slibují, že do roka budou ukradené přístroje blokovat. Eurotel to už dělá, jenže výrobní číslo současných modelů lze změnit.

Krádeže se přestanou vyplácet, ukradený mobil bude nepoužitelný a neprodejný. Jen v Česku zloději podle policie ročně získají dvacet tisíc mobilů. Ve skutečnosti jich zřejmě ukradnou několikanásobně více. Lidé často krádež nehlásí, protože policie je při hledání mobilů úspěšná jen výjimečně.

Operátoři mobilních sítí věří, že po technické úpravě krádeží výrazně ubude.

"Samozřejmě, že nějaký způsob, jak systém obejít, lze vymyslet vždy. Ale v případě nových telefonů už bude změna jejich kódu tak náročná a finančně nákladná, že se nevyplatí. Odblokovaný kradený telefon by vyšel dráž než úplně nový v obchodě," řekl mluvčí společnosti Eurotel Jan Kučmáš.

Firmy vědí, jak proti krádežím mobilů
Dokáží operátoři mobilních sítí zabránit krádežím telefonů? Myslí si, že ano.
Už dnes je technicky možné blokování kradených mobilů, které by zlodějům znemožnilo přístroje prodat. Stačí znát výrobní číslo mobilu, takzvaný kód IMEI. Když okradený zákazník toto číslo nahlásí, operátor dokáže zabránit použití mobilu ve své síti.

Má to ale háček. Jednotliví čeští a světoví operátoři spolu zatím na blokování mobilů nespolupracují. Přístroj je tak po zablokování v jedné síti stále použitelný ve všech ostatních. Navíc, i kdyby se operátoři dohodli, kód IMEI lze s pomocí počítače snadno přepsat. A právě to se v polovině letošního roku změní.

Zatímco nyní je kód součástí programového vybavení telefonu, od června bude napevno vypálen do mikroprocesoru. Společnost Eurotel blokuje telefony s pomocí kódu už dnes.

Ve spolupráci s internetovým serverem mobil.cz zveřejňuje černou listinu kradených mobilů, takzvaný blacklist. Při koupi telefonu si tak kdokoliv může ověřit, zda je v databázi přístroj uveden. Operátoři sítí Paegas a Oskar službu nepodporují. Shodně ale slibují, že se k databázi připojí během jednoho roku.

Vzhledem k současné možnosti kód telefonu změnit, může nynější blacklist paradoxně sloužit i zlodějům. Z databáze zjistí, u kterého přístroje musejí kód přeprogramovat, aby mobil fungoval ve všech sítích. Odblokování telefonů na počkání nabízejí stovky obchodníků a bazarů. Návody a potřebné programy lze snadno najít i na internetu.

"Čekali jsme, až výrobci mobilů tyto možnosti výrazně ztíží. Blacklist zatím neměl příliš velký smysl, když šlo systém obejít. Teď ale uvažujeme, že už čekat nebudeme a s blokováním začneme dříve," tlumočí postoj společnosti Radiomobil, operátora sítě Paegas, její manažer Petr Stoklasa.

Když budou na vytváření černé listiny spolupracovat všichni čeští operátoři, zůstane zlodějům ještě jedna možnost. Přístroje mohou prodávat v zahraničí a zpět do republiky vozit odcizené mobily z ciziny. Krádeže se definitivně přestanou vyplácet až v případě, že budou propojeni všichni světoví operátoři, nebo jejich větší část.

"Než budou propojeni všichni na světě, tak to je otázka několika let. Ale určitě to přijde. Nic tomu nebrání," uvádí Jan Kučmáš.

Otázkou je, zda bude systém blacklistů skutečně fungovat tak, jak dnes operátoři předpokládají.

"U každého technického opatření někdo dřív nebo později najde způsob, jak jej překonat," říká pražský kriminalista Roman Wopat. Jediným zaručeným způsobem, jak se bránit krádeži, tak zůstává: telefon si vždy hlídat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz