Mobilizace přibližuje odvetu za atentát

  • 47
Izrael stahuje své jednotky k hranici pásma Gazy. Připravuje se tak na odvetu za sebevražedný atentát v Rišon Lezionu. Armáda rovněž začala s okamžitou platností povolávat záložníky. Jejich počet není znám, ale mobilizace se vztahuje na všechny druhy bojových jednotek. Vojenskou operaci v oblasti, odkud zřejmě pocházel atentátník, schválil na noční mimořádné schůzi bezpečnostní kabinet.

Bezpečnostní kabinet, který se sešel v Lodu, pověřil premiéra Ariela Šarona a ministra obrany Benjamina ben Eliezera, aby rozhodli o konkrétní podobě odvety.

Ministr bez portfeje Effi Ejtam z ortodoxní Národní náboženské strany prohlásil, že operace v pásmu musí být komplexní a musí zahrnout přesné letecké i pozemní akce. O "přesné a masivní" odvetě hovořil také nejmenovaný blízký Šaronův spolupracovník citovaný agenturou AFP.

O vypovězení Arafata se nehlasovalo
Na schůzi padla i myšlenka na vyhoštění palestinského předáka Jásira Arafata ze země. O návrhu ministra financí Silvana Šaloma se však nakonec nehlasovalo.

Šaron se dohodl s americkým prezidentem Georgem Bushem na pozdržení mírových rozhovorů, dokud nebude palestinská samospráva a její vedení zreformovány. Zdroje blízké Šaronovi uvedly, že Arafatovi by měla být svěřena jen symbolická úloha a administrativní odpovědnost by měla přejít na jiné osoby.

Šaron proto ministrům nenavrhl Arafatovo vypovězení, ale bude se podle odborníků spíš snažit vyvolat v samosprávě strukturální změny, které povedou k Arafatovu sesazení.

Palestinci zatýkají členy Hamasu
Odpovědnost za atentát, při kterém zemřelo 17 lidí, připisuje Izrael palestinské samosprávě. Ta však útok odsoudila a slíbila, že viníky potrestá.

V pásmu Gazy zatkla palestinská policie čtrnáct členů radikálního hnutí Hamas. Učinila tak na rozkaz předáka Jásira Arafata, který slíbil, že zastaví atentáty na izraelské civilisty.
 
Hamas zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil informace sdělovacích prostředků, že za atentátem je právě tato organizace.

Po příslušnících Hamasu pátrají na západním břehu Jordánu také izraelští vojáci. V autonomní palestinské vesnici Jasid severně od Nábulusu ve čtvrtek zadrželi 15 Palestinců včetně hledaného bojovníka Hamasu Marvána Asada. O den dříve zatkli místního šéfa Hamasu v uprchlickém táboře Tulkarm.

Británie pomůže Arafatovi
Arafatovi pomohou v boji proti sebevražedným útočníkům britští experti. Budou současně monitorovat počínání palestinských úřadů. Pomoc expertů osobně schválil britský ministerský předseda Tony Blair.

"Nemůžeme trpět, aby pokaždé, když se zdá, že je naděje na politický pokrok, byla tato naděje nabourána teroristickým útokem," řekl Blair. Británie zatím neuvažuje o tom, že by na Blízký východ vyslala své vojáky.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Palestinci z baziliky si kladou podmínky

Šaron pohrozil Palestincům odvetou

Do Izraele se vrátil
teror: 16 mrtvých

předchozí vývoj

Blair chce vyslání expertů ještě konzultovat s USA a se zeměmi Evropské unie. Jde o doplněk k rozhodnutí amerického prezidenta, který vyslal za podobným účelem do oblasti šéfa CIA George Teneta.

Británie už pomáhá mírovému procesu tím, že její lidé střeží šest Palestinců obviněných z teroristických útoků. Jejich předání pod neutrální dozor bylo izraelskou podmínkou pro Arafatovo propuštění z domácího vězení v Ramalláhu.

Palestinský předák Jásir Arafat hovoří ve své kanceláři v sídle palestinské samosprávy v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. (8. května 2002)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue