Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Množství práce ovlivňují velké podniky

  5:59aktualizováno  5:59
Vysočina - Jak vysoká je nezaměstnanost na Vysočině? Region nepatří k oblastem, které by zápolily s neúnosným množstvím lidí bez práce. Výjimkou je Třebíčsko, kde je nezaměstnanost více než deseti procentní a které na celostátním žebříčku dlouhodobě patří do čtvrtině okresů s největším počtem nezaměstnaných.

Do loňského roku zde byla míra nezaměstnanosti na úrovni 11,7 procenta, letos už je o více než procento nižší. Podle odborníků je příčinou pád obuvnické firmy Bopo Třebíč v roce 1999, kdy do evidence úřadů práce postupně přibyly dva tisíce lidí.

Dlouhodobější nepřímou příčinou je také někdejší výstavba jaderné elektrárny Dukovany, při které přišly do města v minulých dekádách tisíce lidí. "Mladé rodiny zde dostávaly byty, ženy stavbařů získaly v Třebíči a okolí práci - často jen dočasnou. Děti z těchto rodin nyní dosahují dospělosti, ale odpovídající množství pracovních míst se pro ně vytvořit dosud nepodařilo," řekl Jiří Černý z třebíčského Úřadu práce.

Nezaměstnanost se zde vyznačuje velkým pohybem lidí bez práce. Během měsíce úřady práce přijmou až tisícovku uchazečů a stejný počet jich zase vyřadí.
Nejproblematičtějšími oblastmi regionu jsou Jaroměřicko, Moravskobudějovicko a v poslední době i Jemnicko, kde je až šestnáctiprocentní nezaměstnanost. "Mezi lidi bez práce, kteří obtížně nachází na okrese práci, jsou bohužel velmi často zdravotně postižení a čerství absolventi škol," řekl Černý.

Žďársko
Ze sedmasedmdesáti úřadů práce v republice je na čtyřicátém místě a tím na druhé nejhorší pozici v kraji Žďársko. Míra nezaměstnanosti zde byla k poslednímu zářijovému dni přesně sedmiprocentní. "Největším problém okresu jsou matky s malými dětmi a lidé se změněnou pracovní schopností, které mají podnikatelé velmi malou chuť zaměstnávat," řekl ředitel žďárského úřadu práce Václav Pavlosek.

Míra nezaměstnanosti je podle Pavloska dána také tím, že se na okrese podařilo udržet výrobu v řadě klíčových strojírenských podniků. Pavlosek jako jednu z rezerv regionu pro další zlepšení úrovně nezaměstnanosti vidí infrastrukturu lidí, kteří žijí tradičním stylem života. "Struktura tohoto okresu je už po staletí taková, že jsou zde lidé v pozitivním slova smyslu připoutáni k místu, kde žili jejich předkové. Proto jsme spíš nakloněni vytváření struktury malých a středních podniků. Ta by byla dosažitelná i pro lidi, žijící v nejmenších obcích, kteří by mohli zůstávat ve svých sídlech," řekl Pavlosek.

Jednou z příčin nezaměstnanosti na Žďársku je nicméně špatná kvalita silničního spojení mezi Žďárem a krajským městem Jihlavou. V okrese také narůstá počet dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kterých je z jejich celkového počtu lidí bez práce už čtvrtina. "Vytváří se tím bohužel struktura lidí, kteří si zvykají být nezaměstnaní a těží z toho, že se o ně stát postará," řekl Pavlosek.

Havlíčkobrodsko, Jihlavsko
Přibližně na stejné úrovni v míře nezaměstnanosti je havlíčkobrodský a jihlavský okres. K poslednímu září byl první z nich v republikovém žebříčku na třiapadesátém a druhý z nich na sedmapadesátém místě.

Pro okres Havlíčkův Brod je charakteristická stabilní míra nezaměstnanosti, která je už řadu let stále přibližně stejná bez extrémních výkyvů. Proč? "Nejsou zde velcí zaměstnavatelé a na okrese je velmi různorodá skladba průmyslu. Je zde strojírenství, sklárny, dřevozpracující průmysl i textilní výroba. Když je některé odvětví v útlumu, snadno se přesunou jeho zaměstnanci do jiných odvětví a na nezaměstnanosti se to neprojeví," řekl Martin Kouřil z havlíčkobrodského Úřadu práce.

Mezi negativa okresu však patří rozptýlené osídlení a s tím související nároky na dopravu. "Řada firem požaduje směnný provoz, ale my nejsme schopni uspokojit jejich poptávku, byť máme nezaměstnaných v evidenci dost. Nedostali by se na směny," řekl Kouřil.

Největší nezaměstnanost na okrese je v mikroregionu Golčův Jeníkov, kde chybí velký zaměstnavatel. Dlouhodobě je zde deset procent lidí bez práce. "Špatným primátem je pro okres nezaměstnanost žen, kterých je z celkového počtu lidí bez zaměstnání šedesát procent. V tomto ukazateli jsme na jednom z posledních míst v republice," řekl Kouřil.

Jihlavsko je s mírou nezaměstnanosti 5,6 procenta na slušné pozici. Největším zaměstnavatelem je zde se čtyřmi tisíci zaměstnanci strojírenská firma Bosch Diesel.

Odborníci vedou spor o to, zda takový velký zaměstnavatel není pro region časovanou bombou. Řada lidí bez práce by se prudce a nekontrolovatelně prodloužila v případě, že by se firma rozhodla region opustit a své aktivity přesunout kupříkladu do východní Evropy.

V současnosti nicméně firma dává práci i stovkám lidí z okolních okresů. "Zatím nic nasvědčuje tomu, že by Bosch chtěl kraj opustit. Jeho vedení je zde s kvalitou práce spokojeno a já jsem přesvědčen, že s výhledem na pět let její odchod nehrozí," míní ředitel jihlavského Úřadu práce Jiří Hrdlička.

Vyšší nezaměstnanost, než je průměr okresu, má například oblast Telčska a také lokality v okruhu obcí Vílanec, či Nová Říše.

Nejlépe je na tom Pelhřimovsko
Suverénně nejnižší - tří procentní - míru nezaměstnanosti v regionu má pelhřimovský okres. Příčiny jsou podle ředitelky pelhřimovského úřadu práce Věry Kovářové dvě: "U nás jsou velmi pracovití lidé, kteří se zároveň chovají neekonomicky: jsou ochotni pracovat za tak nízké mzdy, za jaké by lidé v jiných okresech byli raději nezaměstnaní," řekla Kovářová.

Skupina dlouhodobě nezaměstnaných lidí se zde rekrutuje z těch, kteří by museli za prací dojíždět tak daleko, že by se jim už zaměstnání ekonomicky vůbec nevyplatilo. "Kdyby si od výdělku odečetli náklady na dopravu, mnohdy by jim nezbylo ani životní minimum," řekla Kovářová.

Na pelhřimovském okrese vznikly tři podnikatelské zóny, které přinesly přibližně tisíc pracovních míst. "Okres je možná pro podnikatele přitažlivý nejen nízkou kriminalitou, ale i tím, že jsou zde lidé zvyklí dlouho pracovat na jednom místě," soudí Kovářová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz