Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mnoho rodin na Ostravsku má nouzi, stát zrušil sociální příplatek

  7:47aktualizováno  7:47
Stát od začátku roku zrušil bez náhrady sociální příplatek, což mnoho rodin na Ostravsku zle postihlo. Lidé se často ocitli bez prostředků a práci nemohou najít. Sdružení Vzájemné soužití kvůli tomu uspořádalo veřejné slyšení.

Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití na veřejném slyšení v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Slávka Bandiová musí od února vyjít s třemi tisíci korunami měsíčně. Není to možné. S touto částkou sotva dokáže pokrýt výdaje na jídlo a základní životní potřeby sebe a svého syna, který ještě studuje. Na nájem ani cokoliv jiného nezbývá.

Proč se lidé ocitli v nouzi

K 1. lednu 2011 stát zastavil vyplácení sociálního příplatku, který pobíraly rodiny s nezaopatřenými dětmi, jejichž příjmy nepřesahovaly dvojnásobek životního minima. Od ledna jej mohou pobírat pouze rodiny, kde rodiče pečují alespoň o jedno nezaopatřené dítě, které je dlouhodobě nemocné, dlouhodobě zdravotně postižené, nebo je-li takto postižen aspoň jeden z rodičů.

O pomoc v hmotné nouzi mohou tito lidé zažádat až v dubnu, do té doby se ocitli prakticky bez peněz. Ministerstvo proto vyzvalo úřady, aby těmto lidem vyplácely okamžitou mimořádnou pomoc, což se ale ukázalo jako ne zcela účinné.

V nouzi se ocitla poté, co jí ministerstvo práce a sociálních věcí odňalo sociální příplatek. Nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi bude mít až od dubna.

"Tyto rodiny přišly třeba i o pět šest tisíc. Úplně nejhůř jsou na tom rodiny s dětmi. Žádají nás, abychom jim pomohli najít práci, což je stále těžší, protože od ledna přestala fungovat i dobrovolnická služba," řekl Kumar Vishwanathan, který kvůli tomuto problému ve čtvrtek pořádal na Ostravské univerzitě veřejné slyšení.

Opatření nebylo domyšleno

Zástupci rodin se tam měli možnost setkat s lidmi, kteří rozhodují o dávkách, i se zástupci ochránce veřejných práv. Společně se snažili najít řešení.

"V důsledku nedokonalosti zákona došlo k tomu, že lidé, jimž byl odňat sociální příplatek, se ocitli v existenčně vyhraněném období. Do určité míry jsou bez prostředků pro úhradu svých základních potřeb. To je samozřejmě zcela nezamýšlený důsledek," uvedla vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana Kateřina Vlachová.

Ministerstvo i Moravskoslezský kraj se pokusily problém řešit tím, že vyzvaly magistrát a úřady jednotlivých obvodů, aby rodinám ohroženým sociálním vyloučením vyplácely takzvanou okamžitou mimořádnou pomoc (MOP).

"Bohužel se ale jednalo o jakési obecné doporučení. Úřad ji může vyplatit, nikoliv musí. Z toho, co jsme dnes zjistili, pomoc byla vyplacena, ale jen v jednotlivých případech. Vzhledem k tomu, jaká masa lidí je odnětím příplatku dotčena, tak úřady mohly k výplatě MOP přistupovat masivněji," míní Vlachová.

Plošné opatření údajně není potřebné

Dodala, že situaci ještě budou řešit buď s krajským úřadem, nebo s ministerstvem. Kamila Návratová z odboru sociálních věcí ostravského magistrátu se domnívá, že situace momentálně není až tak dramatická.

"Zatím jsme zaznamenali jen ojedinělé případy. Takže to není potřeba řešit nějakým plošným opatřením. Ale je možné, že vzhledem k tomu, že jde o tři měsíce (doba, kdy budou lidé bez příspěvku - pozn. red.), tak se ještě další případy objeví - a bude to problematické," podotkla Návratová a dodala: "Myslím, že nejvíc záleží na individuálním přístupu k těm lidem, k rodině, ke snaze sociálních a dávkových pracovníků hledat cestu ven."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz