Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mnohé silnice jsou sjízdné jen s řetězy

  17:28aktualizováno  17:28
Většina sledovaných českých silnic a dálnic je sjízdná, mnohé však pouze se sněhovými řetězy. Zatímco na Orlickoústecku byla sněhová kalamita zrušena, na Rychnovsku v Orlických horách trvá. Cesta přes Šerlich je neprůjezdná. Problémy čekají řidiče i v Jihočeském kraji, kde vytrvale sněží a mnohé vozovky začínají namrzat. Od 13.20 hodin je uzavřena obec Pec pod Sněžkou v okrese Trutnov, kde kvůli mohutnému náporu rekreantů není možné zaparkovat.

Parkování u Pece pod Sněžkou je možné pouze na parkovišti v Horním Maršově. Na toto parkoviště policisté vracejí návštěvníky hor z křižovatky Velká Úpa.

Práci silničářům, kteří bojují se sněhovou kalamitou na Rychnovsku v Orlických horách, komplikují neukáznění řidiči. "Hlavně v rekreačních střediscích kolikrát stojí i v zákazu a my kvůli nim nemůžeme silnice udržovat. O pomoc jsme už požádali i policii," vysvětluje místní dispečer.

Problémy čekají řidiče v Jihočeském kraji. Na Šumavě, v okrese Prachatice, Českém Krumlově a Lipensku jsou silnice sjízdné pouze se sněhovými řetězy. Zcela neprůjezdná je v současné době silnice I/19 u obce Chýnov. Silnice I/18 ve směru od Příbrami na Votice začíná silně namrzat.  

Hlavní silniční tahy v západních Čechách jsou sjízdné, ale na plzeňské dálnici D5 se v úseku od Rokycan a Mýta tvoří v obou směrech náledí. 

Náledí ztěžuje provoz i na silnici I/22 v okr. Klatovy.

Neprůjezdná zůstává silnice z Kvildy do Horské Kvildy a ze Zhůří na Keple; na Domažlicku úsek mezi Klenčím a Postřekovem a v okolí Mezholez, kde se kvůli silnému větru se tvoří až dva metry vysoké závěje.

Ztížený průjezd na Karlovarsku je v okolí Božího Daru a Neklidu v Krušných horách.

Na území hlavního města Prahy jsou silnice mokré, místy vlhké, ale sjízdné.

Všechny silnice na území středních Čech jsou po páteční oblevě sjízdné. Vozovky první třídy jsou holé a vlhké, silnice druhé a třetí třídy holé, nebo s vrstvou rozbředlého sněhu. Ten po chemickém posypu taje, ve vyšších polohách však může naopak namrzat.

Nadále platné uzavírky

- na silnici II/169 Horská Kvilda - Kvilda - v okrese Ústí nad Orlicí na silnici I/111 Suchý Vrch -Pec (sjízdné jen se řetězy)
- v okrese Rychnov nad Kněžnou na silnici II/311 Orlické Záhoří - Šerlich
- na silnici III/499 10 Loko - Blatnička
- v okrese Nový Jičín na silnici II/486 Nižší - Hukvaldy
- v okrese Bruntál na silnici III/ 44 07 Dvorce - Guntramovice a na silnici III/44 06 Jerekartice - křižovatka Stará Libava, Guntramovice.

Na Trutnovsku v Krkonoších by na motoristy mohly větší problémy čekat při cestě na Pomezní boudy. "Zatím nevím, jak to tam vypadá. Je možné, že na cestě z Horního Maršova budou závěje," uvedl dispečer.

Podle zpráv dispečinku ABA značně zhoršila průjezd na silnicích vozidla parkující při kraji vozovky po celé Peci pod Sněžkou a Velké Úpě. Cesta na Horní Malou Úpu je místy zavátá a silničáři se ji snaží zprůjezdnit. Už od Svobody nad Úpou je nutné použít sněhové řetězy.

Kapacita všech parkovišť je naplněna už na sto procent. Téměř vyčerpána jsou i parkovací místa podél silnice, což značně komplikuje samotnou údržbu silnice.

V dalších okresech Královéhradeckého a Pardubického kraje by silnice měly být sjízdné.

Na Jablonecku začíná působit komplikace příliv českých a zahraničních turistů. Ti ucpávají silnici I/14 a I/10 Jablonec nad Nisou - Smržovka - Tanvald a Harrachov. Řidiči si ve většině případů nasazují řetězy před Smržovkou a tím blokují provoz. Policie upozorňuje motoristy, aby si řetězy nasazovali již na parkovišti před a nebo za Jabloncem nad Nisou.

V okresech Zlínského kraje v noci pršelo, takže místy může být vozovka namrzlá. "Na Zlínsku se v úseku Vizovice-Lhotka a Provodov- Želechovice tvoří závěje, které shrnujeme a úseky jsou průjezdné. Ostatní silnice jsou po chemickém posypu holé a mokré, v lesních úsecích je ujetý sníh krytý posypem," řekl dispečer zlínských silničářů Pavel Janča.

Holé a mokré jsou silnice 1.třídy na Kroměřížsku. V Hostýnských vrších v oblasti Tesáku, Trojáku, Roštína a Chvalnova odklízejí silničáři navátý sníh pluhy a rozšiřují vozovky. Podobná situace je u obcí Morkovice a Počenice. Všechny vozovky jsou sjízdné.

Vývoj situace na českých silnicích
sledujte průběžně v dopravním
zpravodajství iDNES a ABA.

Záchranáři hledali v Beskydech lyžaře

Kvůli sněhu vlekaři těžko udržují svahy

Na Vsetínsku se uklidnil vítr a přestalo sněžit. Všechny komunikace jsou sjízdné. Silnice 1.třídy v nižších polohách jsou po chemickém posypu mokré, ve vyšších oblastech se drží sněhová kaše. Ostatní vozovky jsou až pod dvaceticentimetrovou ujetou vrstvou sněhu, kterou se silničáři snaží srovnávat.

Uherskohradišťsko hlásí po chemickém posypu mokré silnice 1.třídy, na vozovkách 2. a 3.třídy se drží vrstva sněhu do tří centimetrů.

Po sněhu hrozí led
Po sněhové pohromě hrozí ledová kalamita, varují meteorologové. Při smíšených a dešťových srážkách a větru se budou tvořit sněhové jazyky a od vyšších poloh závěje. Srážky mohou večer a v noci namrzat.

V žádném z šesti okresů Moravskoslezského kraje nebyl z noci na dnešek vyhlášen kalamitní stav. V řadě míst se však tvoří závěje, sněhové jazyky a mnoho úseku také namrzá.

 Přestože jsou silnice na Frýdeckomístecku sjízdné, řidiči mířící do hor nesmí zapomenout na sněhové řetězy. Už ve výšce 600 metrů nad mořem leží podle dispečera velká vrstva sněhu. V okrese fouká vítr a tvoří se závěje.

Vítr dělá problémy také na Bruntálsku, kde silničářům vrací sníh zpět na cesty. Na některých úsecích se tvoří sněhové jazyky, cesty jsou však sjízdné.

Na Opavsku v noci pršelo a na silnici se vytvořila vrstva ledu, kterou silničáři likvidují posypem. Místy nechybí ani sněhové jazyky.

Naopak na Frýdeckomístecku začal sníh tát a silničáři upozorňují na velké kaluže vody. Na Ostravsku jsou silnice holé a mokré. Obdobně je tomu také na Novojičínsku. Všechny tamní úseky jsou sjízdné.

Jak bude?

O víkendu bude do Česka proudit studený vzduch od severozápadu. V sobotu bude většinou oblačno a místy sněhové přeháňky. Noční teploty: kolem nuly nebo slabě pod nulou. Denní teploty: minus čtyři až nula.

V neděli bude oblačno až polojasno a místy sněhové přeháňky. Noční teploty: minus čtyři až minus osm, denní minus pět až minus jeden stupeň.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Kalamita na Rokycansku. Závěje na silnici mezi Vejvanovem a Hlohovicemi.

Sníh v Karlových Varech. (27. prosince 2001)

Cesta z Kladna do Prahy. (27. prosince 2001)

Obyvatel obce Výrava na Hradecku odklízí sníh před svým domem. (27. prosince 2001)

Horská obec Příchovice na Jablonecku. Muž vychází z telefonní budky, která je zapadaná do poloviny sněhem. (27. prosince 2001)

Sníh v ulicích Zlína pomáhaly odklízet i multicary. (28.12.2001)

Zasněžený trhovec s brambory v centru Zlína (28.12.2001)

Osobní motorový vlak přijíždí ve sněhové vánici na nádraží do Zlína. (28.12.2001)

Železničáři uklízí zasněžené nástupiště na nádraží ve Zlíně. (28.12.2001)

Kolony aut se vytvořily na mnoha místech Zlínského kraje kvůli velké svěhové vánici. (28.12.2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Až osm let vězení za utýrání zvířete, navrhuje opoziční TOP 09

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v pořadu Rozstřel. (24. ledna 2018)

Změnu zákona, který zpřísňuje sankce za týrání zvířat, připravila a předkládá TOP 09. Až osm let by hrozilo tomu, kdo...

Poslanci se utkali o tři zákony o celostátním referendu. Shodu nenašli

Ondřej Veselý je členem ČSSD od roku 2003. Už jedenáct let je zastupitelem v...

Poslanci se pustili do boje o to, zda budou moci o některých otázkách rozhodovat sami občané místo volených politiků....

Najdete na iDNES.cz