Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mnoha obcím dochází voda

  17:02aktualizováno  17:02
Vytrvalá vedra komplikují zásobování pitnou vodou. Obyvatelé řady obcí jsou už závislí na cisternách, protože vodovody téměř vyschly. Podle starostky Chotyně u Liberce voda v některých rodinách ještě slabě teče, pravděpodobné ale brzy přestane. "Vyschlo prameniště," vysvětlila Jana Mlejnecká.

Severočeské vodovody a kanalizace přistavily první cisterny už v neděli večer.

O tom, zda lidem doma teče voda, rozhoduje hlavně poloha domu. "Ve středu obce je to lepší, tlak vody v potrubí sice klesá, ale trochu přeci jenom teče," řekla starostka. "Mnohem horší je to na kopci. Bez vody jsou i domy na okraji Grabštejna."

Náhradní zásobování vodou přináší problémy. Lidé zpravidla nemají tak velké nádoby, aby si jí nanosili dostatek. "Potíž je i v tom, že řada z nich je až do odpoledne v práci, takže pro vodu přijít nemohou," uvedla starostka.

Záhonky kropí hasiči
Nedostatek vody dvojnásob trápí zahrádkáře. "Je to těžké, žijeme na vesnici a zahrádky nejsou na okrasu, každý se snaží něco vypěstovat. A tak nám pomáhají hasiči, kteří na nejnutnější zalévání dávají část užitkové vody," doplnila Mlejnecká.

V podobné situaci se ocitli i starousedlíci a rekreanti v obci Zdislava. I sem musely přijet vozy s vodou. "Odhaduji, že na cisternu je odkázáno už sto lidí, ale jejich počet poroste," odhadla starostka Zdislavy Vladislava Rašínová.

Zákazy mají ušetřit vodu
Dlouhodobé sucho dělá vrásky i lidem na Rychnovsku. Některé obce už zakázaly používat pitnou vodu k zalévání záhonů či k mytí aut. Vesnice Prorubky, Kamenice či Polom doplňují úbytek vody ve veřejných vodojemech z pojízdných cisteren.

"Nedostatek vody lidé zatím nepocítí, protože jsme schopni ji do obecních vodojemů dovézt. Je však třeba šetřit," sdělil Otomar Ešner, ředitel vodohospodářské společnosti Aqua Servis.

Starosta Polomu Antonín Jakubec nechal v pátek do obecního vodojemu dovézt šestnáct kubíků pitné vody.

"Na víkend, kdy spotřeba vzrůstá, jsme se předzásobili. Už delší dobu u nás platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání, mytí aut, ale i na stavbách a podobně," uvedl Jakubec.

Meteorologové zvrat neslibují
Ve městech, která jsou napojena na dálkové rozvody vody, zatím nedostatek pitné vody nehrozí. Ani tam však nejsou bez starostí. V Hradci Králové spadlo v červnu jen asi 21 milimetrů srážek, což je zhruba třetina měsíčního průměru.

"Malinko vlhčí počasí by mělo přijít až v polovině příštího týdne, ale žádný vydatnější déšť to patrně nebude," uvedl Jindřich Pozler z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz