Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mnoha lidem potemněla obrazovka

  8:27aktualizováno  8:27
Praha - Vzdušné vysílání kabelových televizí v Praze skončilo. Společnostem UPC a Tes Media uplynula licence na šíření signálu v mikrovlnném systému. "Ačkoliv jsme žádali regulační orgány o její prodloužení, musí být tato frekvence uvolněna nejpozději během dneška. Snaha o další prodloužení licence byla neúspěšná," uvedl Zdeněk Vaníček, prezident České asociace kabelových televizí.

Provozovatelé kabelových televizí však už v minulosti věděli, že licence je pouze dočasná. Vyměnit frekvenci vysílání za jinou není možné.

V Praze se konec vysílání dotkne přibližně deseti tisíc domácností. Ty musí nahradit dosavadní způsob příjmu signálu kabelovým přenosem, koupí satelitu či napojením na televizní anténu.

Soudy nedoporučuji, říká mluvčí

Mluvčí největší kabelové společnosti UPC František Malina tvrdí, že firma postupuje vůči zákazníkům zcela korektně. A to i v případě, že tito zákazníci přijdou od ledna o televizní signál. "Nemá smysl, aby se obraceli na soudy," prohlašuje Malina.

Informovali jste zákazníky včas o tomto problému?
Samozřejmě. Vysílání jsme skutečně brali jako přechodné období na několik let, což jsme říkali i zákazníkům. Proto jsme také již před více než rokem prodej ukončili.

Jakým způsobem nahradíte zákazníkům náklady, které do instalace vložili?
Tyto náklady byly jednorázové a nevratné, což vyplývá i ze smluvních podmínek. Hradit se tedy nebudou. Stejně postupují jiné firmy.

Lidem nabízíte jako náhradu jinou svou službu, ta však neposkytuje čtyři české programy ČT 1 a 2, Prima a Nova.
To je pravda. Tyto stanice v UPC Direct nejsou. Lidé je mohou přijímat prostřednictvím společné televizní antény či vlastní antény.

Komu patří rozvody mikrovlnného systému v domě? Mohou se na něj lidé připojit?
Veškeré zařízení, tedy anténní přijímací systém, rozvody a další technologie, jsou ve vlastnictví Kabel Net Holding a UPC. Po dílčích úpravách mohou být využitelné pro UPC Direct.

Dříve jste argumentovali rušením ošklivých antén na domech, nyní je mají majitelé domů znovu instalovat?
Tam, kde nabídneme připojení na kabelovou síť, nebude antén potřeba. S ohledem na příjem ČT, Novy a Primy je to skutečně jiné. Vlastník objektu musí přidat anténu pro příjem těchto programů. Ale stačí jedna společná pro více domácností.

Lidé nemají proti UPC šanci
Lidé, kterým po Novém roce potemněly obrazovky televizorů, zřejmě nemají mnoho šancí získat zpět peníze, které zaplatili za příjem speciálního signálu. Týká se to asi deseti tisíc pražských zákazníků společnosti UPC, které čekají nesnáze a výdaje na nákup nových programů nebo instalaci antén. Právníci se shodují, že možnost vrácení alespoň části peněz za zařízení a poskytnuté služby závisí na tom, jakou dohodu mezi sebou obě strany uzavřely.

"Zákazníci mohou i soudně vymáhat to, k čemu se firma zavázala. Pokud byli zákazníci upozorněni, ať už písemně nebo ústně, že je to dočasná služba, tak ačkoli vložili do zařízení peníze, mají smůlu," domnívá se právnička Václava Kubalíková i její kolega Jiří Jakl.

Při ústní dohodě, která je v tomto případě také platná, je problematické dokazování, zda skutečně UPC zákazníky upozornila. "Ale pokud se třeba více než deset lidí shodne a budou vypovídat stejně, pak jejich tvrzení bude mít zřejmě větší váhu než tvrzení jedné firmy," řekla právnička Kubalíková. V takovém případě radila podat hromadnou žalobu.

Jestliže se skutečně lidé shodnou, že je operátoři mylně informovali nebo něco zatajili, pak by měli lidé nárok na náhradu investic, které vynaložili na zařízení. "Lidé musí přečíst, co podepisují, kolikrát to ani nevědí," dodal Jakl.

Lidem, kteří si chtějí televizi přece jen pustit a sledovat vysílané programy, nezbude nic jiného než platit za jiné zařízení. Ale musí si dát pozor, protože ne všechny náhradní nabídky provozovatelů kabelových televizí zajistí čtyři české programy. "Vše je způsobeno tím, že společnostem UPC a Tes Media končí práva na vysílání v mikrovlnném systému," vysvětlil ve zprávě České asociace kabelových komunikací její prezident Zdeněk Vaníček.

"Část z nich se může napojit na stávající kabely, část může využít nabídky kabelových firem. Nebo si mohou koupit vlastní satelit či se vrátit k využití společné antény," jmenovala možná opatření zpráva asociace. Asi dva tisíce pražských bytů však nemají ani napojení na zmíněnou společnou televizní anténu.

Na střechy domů se tak začnou vracet kovová monstra, která s velkou slávou majitelé domů demontovali. Licenci na mikrovlnné vysílání získají podle dřívějšího rozhodnutí provozovatelé mobilních telefonů třetí generace. Náhrada pro kabelové televize na tomto poli není. V celé republice postihne výpadek televize téměř padesát tisíc domácností, které jsou zákazníky firem UPC a Tes Media.

Tisíce bytů jsou bez televize
Na obrazovkách se v mnohých domácnostech objevilo pouze zrnění. Lidé budou musí znovu platit tisíce za obnovu vysílání. Pražské domácnosti, které přijímají televizní signál prostřednictvím vzdušného vysílání od společnosti UPC, si tak mohou pustit v novém roce jen video. Telekomunikační úřad totiž neprodloužil UPC licenci na mikrovlnné vysílání, přebírají ji operátoři mobilních telefonů.

Že je licence jen dočasná, už UPC věděla předem. Mnozí lidé však zrušili společné televizní antény. "Týká se to takřka deseti tisíc domácností, které jsou našimi zákazníky. Odhadujeme, že asi pětina z nich funkční anténu nemá," uvedl mluvčí společnosti UPC František Malina a potvrdil, že výpadek nastane od 3. ledna.

Zákazníci tohoto největšího pražského provozovatele kabelové televize mnohdy musí přistoupit na podmínky, které firma nadiktuje. Když se společnosti ucházely o zákazníky, slibovaly velmi výhodné podmínky. Mnohdy za cenu, která nepokryla ani provozní náklady.

Mnohé zákazníky Dattel Kabelu či Kabel netu přebrala právě UPC, která má v Praze dominantní postavení. "Ve výběrovém řízení nabízeli poplatek pětadvacet korun měsíčně za pět programů. Jakmile kabely nainstalovali, poplatek více než zdvojnásobili," uvedl Ladislav Hinner z odboru správy majetku městské části Prahy 6.

Letos už lidé platí za základní nabídku kabelové televize téměř sto padesát korun, což potvrdila i pracovnice UPC. "Od ledna příštího roku zdražovat nebudeme. Ani v první polovině roku zřejmě ne. A když, tak jen málo a některé služby," uvedl v pondělí mluvčí UPC Malina. Dodal, že antény zrušili jen tam, kde si to majitel domu přál. Tomu však odporuje tvrzení z radnice Prahy 6.

"Společnosti jsme smluvně pronajali antény, aby je provozovali a udržovali. Ale oni je zrušili. V Praze 6 se to týká hlavně sídlišť Petřiny a Dědiny, celkem asi tisíce domácností," upřesnil Hinner.

Podle zákona však musí příjem čtyř českých programů zajistit majitel domu, tedy radnice. To však nic nemění na tom, že lidé budou muset znovu platit za to, aby se mohli dívat na hrající televizi. Mohou si koupit některou ze služeb kabelových televizí, satelitní zařízení, nebo si pořídit vlastní anténu. To, co zaplatili za moderní přenos signálu, jim firma UPC nevrátí.

I další služby kabelových televizí své uživatele zklamaly. "Vadí mi, že dříve než za rok nemohu smlouvu ukončit. Rovněž slibovali, že bude více dabovaných programů, a navíc nemají smlouvu na vysílání TV 3," řekl nespokojený zákazník z Jesenice u Prahy.

Ne všude bojují s cenou už nyní. V městských domech v Praze 13 vypukne boj o zvyšování poplatků v příštím roce. Radnice totiž vymohla na provozovateli kabelové televize stálou platbu šestadvaceti korun měsíčně až do konce roku 2002. Co nastane po roce 2002 v domech, které vlastní radnice, se zatím neví. "Budeme se společností jednat o dalších podmínkách," řekl mluvčí této městské části Petr Krajánek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná,...

V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz