Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mlynář se u soudu snaží odvrátit několikaleté vězení

  10:31aktualizováno  13:15
Vrchní soud v Praze začal projednávat kauzu exministra informatiky Vladimíra Mlynáře a jeho dvou kolegů. V odvolacím jednání prověří lednový nepravomocný rozsudek městského soudu, který Mlynáře poslal kvůli firmě Testcom servis na 5,5 roku do vězení.

Vladimír Mlynář od začátku svou vinu popírá, lednový rozsudek zaskočil nejen jeho | foto: Michal Šula

Obžaloba se vztahovala k Mlynářovu záměru z roku 2003 vytvořit zvláštní internetové stránky pro veřejnou správu. Ministr kvůli tomu tehdy nařídil státní příspěvkové organizaci Testcom, aby si založila dceřinnou společnost Testcom servis.

Státní společnost to stálo 7,5 milionu korun, které musela dát na základní jmění soukromé firmy. Testcom servis měl provozovat internetový portál veřejné správy. Podle soudu to byla pro stát jednoznačně nevýhodná smlouva.

Bývalému šéfovi firmy a exřediteli České televize Dušanu Chmelíčkovi a náměstkovi společnosti Vítu Novotnému vyměřil soud šestileté tresty.

Všichni tři nepravomocně odsouzení vinu od počátku odmítají. Soudní jednání u Vrchního soudu by mělo skončit příští středu.

Mlynářův advokát Tomáš Sokol navrhl rozsudek zrušit a případ vrátit zpět k soudu první instance. Podle něj byl u soudu projednáván jiný skutek než ten, ze kterého byl jeho klient viněn. Tím podle něho městský soud porušil Mlynářovo právo být informován o tom, za co je stíhán a za co souzen.

Nechtěli způsobit škodu
Obhájci obžalovaných shodně tvrdili, že nemohlo dojít k bezdůvodnému obohacení společnosti Testcom servis, protože nikomu nevznikla majetková újma. Zároveň uvedli, že jejich klienti neměli žádné informace o tom, že založení společnosti bylo protiprávní.

Nenamítala podle nich nic ani notářka a soud zapsal firmu do obchodního rejstříku. "Můj klient byl systematicky utvrzován, že to, co činí, činí dobře," prohlásil Sokol.

Podle advokátů městský soud také připustil, že byli obžalovaní při svém jednání vedeni dobrým úmyslem a nechtěli způsobit škodu. Proto prý neměli být odsouzeni za úmyslný trestný čin.

Zisk Testcom servisu však měl zůstávat podle žalobce firmě a o jeho rozdělení měli podle žalobce rozhodovat Chmelíček s Novotným. Stát měl ještě za některé služby platit, namítá dále obžaloba.

popisek KAUZA MINISTERSTVA INFORMATIKY
Pět a půl roku pro exministra Mlynáře

Firma na dva měsíce
Státní zástupce původně požadoval podmíněné tresty, soud ale kvalifikaci zpřísnil. Z pomoci k trestnému činu zneužívání informací v obchodním styku ho překvalifikoval na spolupachatelství.

Exministr svěřil Tescom servisu portál veřejné správy v říjnu 2003. Na požadavek ministerstva financí Mlynář smlouvu v únoru 2004 zrušil. Firma tak existovala asi čtyři měsíce, fakticky fungovala zhruba dva.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz