Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mlynář: Komunikace s úřady přes počítač

  0:01aktualizováno  0:01
Od prvního ledna máme o jedno ministerstvo navíc. Jmenuje se ministerstvo informatiky a letos nás bude stát 112 milionů korun. Co za tyto peníze lidé dostanou?

Je leden, počátek roku 2007. Důchodkyně Jarmila Nováková ze zapadlé vesničky v Krkonoších se rozhodla, že prodá svůj starý automobil, který má ještě po zesnulém manželovi. Našla si už kupce - ten bydlí ve vedlejší vesnici - a teď jí zbývá jen automobil přehlásit.

Ještě v roce 2002 by musela do nejbližšího většího města, aby mohla celý prodej vyřídit. Tentokrát však může poprvé zajít pouze na několik stovek metrů vzdálenou poštu. Tam totiž poštovní úřednice ověří její totožnost a všechno vyřídí za ni. Napojí se na internetové registry a celá akce jí nezabere ani půl hodiny.

Tak nějak si představuje, že jednou bude vypadat kontakt lidí se státní správou nový ministr Vladimír Mlynář. Důchodkyni Novákové by život mělo ulehčit právě jeho ministerstvo informatiky.

"Doufám, že za čtyři roky, až budu odcházet z tohoto ministerstva, bude možné čtvrtinu těch nejpoužívanějších věcí vyřídit na internetu," říká Mlynář. Podle něj by to mohlo být kromě přehlášení vozu, i vyřizování ztráty dokladů či změna trvalého bydliště.

Největší práce, která na Mlynářovo ministerstvo čeká, však není na první pohled vidět. "Nejdůležitější bude boj s úřady. Tedy přesvědčit státní byrokracii, aby moderní technologie začala používat. A aby třeba sjednotila to, co již dnes používá," dodává Mlynář.

S tím souhlasí i počítačový expert Vladimír Smejkal. Dodává, že Mlynářovým úkolem bude i v ovlivňovat ostatní ministry, aby do svých zákonů více zapojovali informační technologie.

Ne každý je novým Mlynářovým ministerstvem nadšen. Zejména ODS tvrdí, že ministerstvo informatiky je zbytečné. "Nevěřím, že by nové ministerstvo dokázalo sjednotit postup jednotlivých resortů," říká poslanec Ivan Langer.

"Na to stačily úřady, které již existovaly," dodává s tím, že pokud by ODS volby vyhrála, ministerstvo zruší.

Lidem by v kontaktu se státní správou měla nejdříve pomáhat Česká pošta - tak jako v modelovém případě důchodkyně z Krkonoš.

V budoucnosti, až bude každý občan mít svoji vlastní identifikační kartu a doma internet, připojí se ke všem úřadům, které bude potřebovat, sám.

Ta doba je však podle Mlynáře zatím bohužel daleko. Těm, kteří jsou na internetu již dnes, Mlynář slibuje, že zanedlouho budou mít k dispozici kontaktní internetové stránky státní správy.

"Každý občan bude mít možnost napojit se na různé instituce přes internetové stránky - webový portál. Tady najde veškeré informace o tom, co dělat, když se třeba rozhodne přestěhovat. Tedy, kam v takovém případě zajít, kde se přehlásit, kdy mají otevřeno a stáhnout si formulář," říká Mlynář, který počítá s tím, že to vše bude reálné ještě za jeho působení na ministerstvu.

Budoucnost však bude ještě lepší. To už se lidé na těchto stránkách přehlásí automaticky a pak si jen dojdou vyzvednout občanský průkaz s novou adresou.

Poslední fáze pak bude, že člověk nebude muset ani nikam chodit. Od stolu odešle jen oznámení a počítač jej sám přehlásí u teplárny, elektrárny a plynárny.

"Ale to ještě nefunguje nikdy ve světě," krčí rameny ministr. Nejdál je v takové praxi Velká Británie, kde přechod na takzvaný "e-government" (tedy princip, kdy lidé se státní správou komunikují elektronicky) prosazuje premiér Tony Blair.
Velká Británie dokonce jako jedna z prvních zemí testovala možnost přes internet i volit.

Aby jedou byla taková praxe i u nás možná, musí se každý s počítačem naučit. Mlynářovo ministerstvo se rozhodlo zavést pro "počítačové analfabety" kurzy.

"Od počátku letošního roku budeme pro kohokoliv, kdo bude mít zájem, v internetových kavárnách, školách a knihovnách pořádat speciální kurzy," říká ministr.

Do těchto kurzů se může zapsat každý. Kurzy budou anonymní a účastník za ně zaplatí sto korun. Další stovku za něj zaplatí ministerstvo informatiky a třetí stokorunu dodá sponzor z řad počítačových firem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz