Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mluvčí VZP: O smlouvách s nemocnicemi Rath lže

  17:14aktualizováno  17:14
Za problematickou situaci některých nemocnic, které se ocitly bez smlouvy s VZP, může podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera ministr Rath a nucený správce VZP Pečenka. Suttner tvrdí, že Rath lhal, když v pondělí tvrdil, že ministerstvo zajišťuje pro nemocnice finanční provizorium.
Jiří Suttner

Jiří Suttner - Jiří Suttner | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Bendl přiznal lékařům, že si s nimi politici pohrávají

Několik středočeských nemocnic nemá od 1. ledna žádnou smlouvu s VZP. Pojišťovna jim proplácí jen akutní péči. Podle hejtmana středočeského kraje budou zatím na péči o pacienty připlácet společnými silami kraj a samy nemocnice.

Podle Suttnera může za situaci David Rath a jím dosazený nucený správce a náměstek Antonín Pečenka, nikoli ředitelka Jiřina Musílková, jak tvrdí ministr. Jiřina Musílková prý udělala všechno pro to, aby současné situaci předešla.

Z kraje prosince se měla konat výběrová řízení, která byla podmínkou pro další prodloužení smluv mezi středočeskými nemocnicemi a VZP. Ministerstvo ale termín zrušilo.

Jiří Suttner poskytl iDNES dopis, v němž ředitelka VZP upozorňuje ministra, že tak k 31.12. skončí platnost smluv. "V tom případě (když se výběrové řízení neuskuteční) by VZP ČR byla oprávněna od 1. 1. 2006 hradit z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze nutnou a neodkladnou zdravotní péči," píše Musílková.

VZP: Provizorní smlouvy neexistují
David Rath ale 30. prosince prohlásil, že zdravotnická zařízení budou fungovat dál na základě dočasných smluv s pojišťovnou, než proběhnou výběrová řízení. Ta měla být nově vypsána na přelomu ledna a února. - více zde

Když předtím bez výběrového řízení prodloužila platnosti smluv Jiřina Musílková, označil to za "zásadní porušení zákona", které "není možné omluvit". Napsal to v dopise Jiřině Musílkové z 29. prosince, který má redakce k dispozici.

Ministr zdravotnictví podle Suttnera lže. "Žádné provizorní smlouvy, o kterých mluvil ministr mimo jiné v pondělí v kladenské nemocnici, neexistují," řekl iDNES. Naráží tak na Rathova slova, že ministerstvo chod nemocnic provizorně zajistí.

"Do doby konání výběrových řízení mají určitou dočasnou smlouvu s pojišťovnou, kterou vypracoval tým nuceného správce," tvrdil ministr Rath v České televizi.

Přitom 30. prosince napsal nucený správce Pečenka hejtmanovi Bendlovi, že není možné dočasné smlouvy prodloužit, neboť neproběhlo výběrové řízení. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz