Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mluvčí sudetských Němců Posselt žádal v Lidicích o odpuštění viny

  19:07aktualizováno  19:07
Památku obětí nacistického teroru uctil u příležitosti státního svátku také europoslanec Bernd Posselt, představitel sudetských Němců. Ve středočeských Lidicích, které nacisté za války srovnali se zemí, požádal o odpuštění viny, informují Lidové noviny.

Bernd Posselt na archivním snímku | foto: MF DNES

Posselt podle Lidových novin doprovodil do Prahy, Lidic a Ústí nad Labem bavorského ministra školství Ludwiga Spaenleho.

V Lidicích shlédli dokument připomínající tragický osud obce, kde nacisté pomstili atentát československých parašutistů na zastupujícího říšského protektora a jednoho z čelných představitelů hitlerovského Německa Reinharda Heydricha. V roce 1942 obec vypálili a její obyvatele vyvraždili nebo odvezli do koncentračních táborů (viz rámeček).

Lidice

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

zdroj: ČTK

Po filmu oba bavorští politici navštívili muzeum a položili věnce u hrobu zavražděných lidických mužů - jeden jménem Bernda Posselta a druhý jménem bavorské vlády, píšou Lidovky.

"Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a žádáme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme," řekl Posselt, odpůrce Benešových dekretů a syn Němce odsunutého po válce z Jablonce nad Nisou. Sám také poválečné události připomněl.

"Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde po druhé světové válce byli zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je 'už nikdy znovu'," cituje list mluvčího Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

O srovnávání obětí nacistů s oběťmi poválečných českých útoků proti Němcům hovořil dnes u příležitosti výročí 17. listopadu 1939 prezident Václav Klaus. Poválečné násilí Čechů na Němcích se zdaleka nevyrovná činům nacistů, uvedl na pietní akci (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz