Pošpinění islámského božího posla se v Pákistánu trestá smrtí (jedno z mála zobrazení proroka Mohameda).

Pošpinění islámského božího posla se v Pákistánu trestá smrtí (jedno z mála zobrazení proroka Mohameda). | foto: archiv MF DNES

Mladý Pákistánec urazil v písemce Proroka, za rouhání skončil za mřížemi

  • 35
Sedmnáctiletý Pákistánec čelí obvinění, že v závěrečném středoškolském testu pošpinil proroka Mohameda. Údajně nelichotivé poznámky hbitě zaznamenal jeden z učitelů a nahlásil je policii. V zemi platí sporný zákon o rouhání, nedávno soud poslal na smrt matku čtyř dětí.

Pákistánský soud poslal mladého Muhammada Samjulláha do věznice pro mladistvé koncem minulého týdne. Hoch podle soudce porušil přísný zákon o rouhání, což se v zemi může trestat i smrtí.

Loni v dubnu prý Samjulláh vepsal hanlivé poznámky o proroku Mohamedovi do závěrečného testu na střední škole v Karáčí. Závadného textu si všiml jeden z hodnotitelů písemky a vše nahlásil policii.

Co přesně napsal závěrečnou zkouškou vystresovaný mladík do papírů, policie neuvedla. Údajně proto, že by se tak rovněž dopustila rouhání, uvedla na svých stránkách mezinárodní organizace Human Rights Watch. Případ se nyní vyšetřuje.

Samjulláh se každopádně zařadil po bok nedávno odsouzené Asii "Bibi" Norínové. Pětačtyřicetiletá křesťanka a matka pěti dětí dostala loni trest smrti za údajné rouhání při práci na poli v provincii Paňdžáb. Přimlouval se za ni papež a prezident Alí Zardárí se ji prý chystal omilostnit, soud to ale zatrhl. Žena se teď i s rodinou a advokátem skrývá na tajném místě. (o jejím případu zde)

Smrti však neunikl guvernér paňdžábské provincie Salmán Tasír. Významný politik s vazbami na prezidenta Zardárího zemřel na tržišti v Islámábádu začátkem ledna. Zastřelil ho člen jeho vlastní ochranky, kterému údajně vadilo, že Tasír kritizuje sporný zákon. 

ZÁKON O ROUHÁNÍ

Významným nástrojem proti křesťanské (ale třeba i hinduistické) menšině je zákon o rouhání z roku 1986. Ten předepisuje tresty za nevhodné poznámky o proroku Mohamedovi. Usvědčený může dostat pokutu, vězení, ve "vážných" případech i trest smrti. Protože stačí jen udání a není potřeba svědků, je uplatňování zákona vlastně terorizováním menšin. Žádný pokus o jeho zrušení neuspěl. Ukazuje se, že ani mocná armáda si nedovolí vzdorovat náboženským silám, které v případě zmírnění zákona hrozily masovými nepokoji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue